vilayetin

Afganistan’da operasyon: 12 Taliban öldü
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde Afgan ve ABD güçlerinin ortak operasyonunda 12 Taliban’ın öldüğü bildirildi. Kandahar güvenlik makamları, vilayetin Pancvayi ilçesinde yürütülen operasyonda 12 Taliban'ın öldürüldüğünü ve bir üyesinin de sağ gözaltına alındığını açıkladı
Afganistan’da NATO konvoyuna saldırı: 21 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde NATO konvoyuna düzenlenen saldırı sonucu 17 sivil ve 4 NATO askerinin yaralandığı bildirildi. Kandahar güvenlik makamları, vilayetin Meyvand bölgesinde bir motosikletli kişinin NATO konvoyuna saldırdığını aktardı.
ABD’de 12 eyalette etkili olan hortumlar 6 can aldı
Illinois eyaleti Valisi Pat Quinn, 7 vilayetin (county) affet bölgesi olduğunu ve ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini duyurdu. Chicago şehrine 225 kilometre uzaklıkta bulunan ve 16 bin insanın yaşadığı Washington ilçesinde etkili olan hortumun, büyük hasara yol açtığı belirtildi.
Afganistan’da patlama: 6 seçim komisyonun memuru yaralandı
KABİL - Afganistan’ın Ğur vilayetinde mayın patlaması sonucu, bu vilayetin seçim komisyonunun 6 memurunun yaralandığı bildirildi. Ğur vilayetinin Dulaine ilçesinde, seçim komisyonu memurları oylama kartı dağıtmak için giderken araçlarının mayına düştüğü aktardı.
Bakan Veysel Eroğlu 37 tesisin açılışı yaptı
"BÜYÜK DÜŞÜNEREK 58 VİLAYETİN SU SORUNUNU HALLETTİK" Büyük düşünmelerinin sayesinde 58 vilayetin su sorunun kökünden hallolduğunu belirten Eroğlu, İstanbul'un sorunun 2071 yılına kadar çözüldüğünü dile getirdi.
Bakan Bayraktar: Iğdır’dan Muğla’ya dek her yeri Trabzon gibi görüyoruz
Trabzon’un Türkiye’de etkinliği olan önemli bir il olarak yorumlayan Bayraktar, “Bu vilayetin vatanperverlik, bayrak ve üretkenlik adına kodları güçlüdür.” dedi. Trabzon’un marka şehir olması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, bu anlamda gerekenlerin yapılacağını dile getirdi.
Başbakan Erdoğan: Türkiye susmayacak, bizi de karıştırmak isteyecekler (4)
Onların izinde yürüyerek, kendimize güvenerek 81 vilayetin tüm Türkiye’nin çehresini değiştireceğiz ve değiştiriyoruz." ifadelerini kullandı.
Afganistan’da 7 kişi açlıktan öldü
KABİL - Afganistan’ın Logar vilayetinde 2 kadın ve 5 çocuğun açlıktan öldüğü bildirildi. Logar milletvekilleri, 5 aydan beri vilayetin Erzeh ilçesinin Taliban’ın elinde olduğunu duyurdu.
Kadın sığınma evi, anaokulu olarak kullanılacak
Üniversitenin ana yerleşkesi o vilayetin merkezinde oluşmadan vilayet merkezine bağlı olan ilçelere Devlet Planlama Teşkilatı(DPT) izin vermemektedir. Merkez yerleşkesi tamamlanmadan ilçelerde herhangi eğitimsel bir yatırıma müsaade verilmemektedir.
Erdoğan: Artık gündemi belirlenen değil gündem belirleyen bir Türkiye var
81 vilayetin 76 milyonun vandallık barbarlık yağmacılık olarak tezahür eden bu eylemlerin karşısında durması önemlidir. Ancak Lahor'dan Saraybosna'ya, Üsküp'ten Kuala Lumpur'a Priştine'den Prizren'e, Bakü'den Sülamaniye'ye, Erbil'den Sana'ya kadar vatandaş dost ve kardeşlerimin sesini duyabilmek
Afgan mülteciler, İran sınırında öldürüldü
İran ile sınırı olan Farah vilayetinin yetkilileri, olayı doğrularken İran'a gitmek isteyen ve yolda söz konusu olayda yaralanan 10 kişinin kaçıp Farah vilayetine geldikleri ve bu vilayetin hastanesinde tedavi altında olduklarını duyurdu.
Bakan Bayraktar: İki yıl içinde kentsel dönüşümde 400 bin bina yıkacağız
iddiasıyla basın toplantısı yapması ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ata Erpolat’ı suçlamasının sorulması üzerine Bakan Bayraktar, şunları kaydetti: “Bir vilayetin mülki amiri validir. Vali hükümeti, bakanlıklar bakanı temsil eder.
Eski Batman vekili İnal: Doğunun insanı öldürmeden yana değil
Bugün 14 vilayetin teşkilat başkanları, il başkanları, milletvekilleri ve il koordinatörleri olarak Şırnak ilini bir ziyaret etmek istediklerini söyleyen Ahmet İnal, “Bu anlamda Cizre ilçemizde bu kadim peygamberler şehri ve Hz.
Afganistan’da ISAF helikopteri düştü
KABİL - Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’ne (ISAF) ait bir helikopterin, Afganistan’ın Nengarhar vilayetinde düştüğü bildirildi. Yetkililer, helikopterin söz konusu vilayetin Grehil bölgesinde düştüğünü duyurdu.
Afganistan’da intihar saldırısı: 46 ölü, 100 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Farah vilayetinde düzenlenen intihar eyleminde 12’si polis, 46 kişinin öldüğü ve yaklaşık 100 kişinin yaralandığı bildirildi. Afganistan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Farah vilayetinin merkezinde 7 intihar saldırganı tarafından düzenlenen intihar saldırısında, bu vilayetin
Afganistan’da bir polis 5 meslektaşını öldürdü
KABİL - Afganistan’ın Herat vilayetinde bir polisin 5 meslektaşını öldürüp Taliban’ın safına geçtiği bildirildi. Yetkililer, Herat vilayetin Kadis ilçesinde meslektaşlarını öldüren polisin daha önce de Taliban safından ayrıllarak güvenlik güçlerine katıldığını aktardı.
Afganistan’da patlama: 5 ölü, 6 yaralı
KABİL - Afganistan’ın kuzeyindeki Tahar vilayetinde meydana gelen patlama sonucu birisi resmi görevli 3 kişinin öldüğü bildirildi. Yetkililer, Tahar vilayetin Eşkemiş ilçesinde bir aracın yol kenarındaki mayına düştüğünü aktardı.
ISAF askerleri Meydan Vardak'ı terk ediyor
KABİL - Afganistan hükümeti ile Uluslararası Güvenlik Destek Gücü( ISAF) arasında varılan anlaşma çerçevesinde ISAF askerleri Meydan Vardak vilayetinden çekilecek. İSAF askerleri ilk olarak Meydan Vardak vilayetin Nirh ilçesinden çekilecek.
Afganistan’da intihar saldırısı: Ölü sayısı 4’e yükseldi
KABİL - Afganistan’ın Kunduz vilayetinde intihar saldırısı sonucu söz konusu vilayetin bir milletvekilinin babası ve kardeşi dahil 4 kişinin öldüğü ve ikisi polis 6 kişinin de yaralandığı bildirildi.
Afganistan’da intihar saldırısı: Bir ölü, bir yaralı
KABİL - Afganistan’ın Kunduz vilayetinde intihar saldırısı sonucu bir Afgan yetkilinin öldüğü ve polis komutanın da yaralandığı bildirildi. Kunduz vilayetin İmamsahib bölgesinde at yarışı sırasında intihar saldırısı düzenlendi.
Afganistan’da intihar saldırısı: 10 ölü, 2 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Khost vilayetinde düzenlenen intihar saldırısında 8 çocuk ve 2 polisin öldüğü bildirildi. Khost vilayetin merkezindeki saldırıda 2 sivil de yaralandı.
Taliban, esir aldığı askerlerden 16'sını öldürdü
KABİL - Afganistan’ın Bedahşan vilayetinde Taliban tarafından bir çatışmanın ardından kaçırılan 23 askerden 16'sı öldürüldü. Afgan hükümetiyle görüşmelerine ardından 16 askerin cenazesinin yanı sıra 7 asker de sağ olarak yetkililere teslim edildi.
"Kanı durdurmak, annelerin, babaların gözyaşını dindirmek için çırpınıyoruz"
Balıkesir'in de diğer 80 vilayetin de gençleri, kadınları, yaşlıları ya da çocukları istiklal ve hürriyet söz konusu olduğunda gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koyarlar." dedi. Bugüne kadar, hep bir yanlıştan bahsettiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü: "Balıkesir'de doğan bir bebeğin kulağına okunan
Afganistan’daki operasyonlarda 5 Taliban öldü
KABİL - Afganistan’ın Gazni vilayetinde yabancı güçlerin operasyonları sonucu bir sivil ve 5 Taliban’ın öldüğü bildirildi. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, Gazni vilayetin Ender ilçesinde, yabancı güçleri Taliban’ın kiraladığı bir aracı vurması sonucu şoför ve 5 Taliban öldü.
Afganistan’da polis karargahına saldırdı
KABİL - Afganistan’ın Herat vilayetinde polis karargahına yapılan saldırıda bir polisi öldürdüğü ve 4 polisin de kaçırıldığı bildirdi. Saldırının Taliban tarafından yapıldığı ifade ediliyor.
Afganistan’da operasyonlar: 3 Taliban öldü
KABİL - Afganistan’ın Logar vilayetinde yabancı askerlerin operasyonları sonucu 3 Taliban’ın öldüğü bildirildi. Güvenlik güçleri, Logar vilayetin Barakibarg ilçesinde NATO güçlerinin 3 Taliban’ı da sağ ele geçirdiğini açıkladı.
Japonya’dan Afganistan’a kalkınma projelerine 13 milyon dolar yardım
KABİL - Japonya, Afganistan'ın Nengarhar vilayetinde kalkınma projelerine 13,3 milyon dolar yardım yapacak. Afganistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Cavid Lodin ve Japonya’nın Kabil Büyükelçisi Hiroshi Takhashi, ortak basın toplantısı düzenledi.
Afganistan’da patlama: 2’si kadın, 6 ölü
KABİL - Afganistan’ın Helmand vilayetinde meydan gelen mayın patlaması sonucu 2’si kadın, 6 sivilin öldüğü bildirildi. Afgan makamlar, Helmand vilayetin Nadali ilçesinde yolcu dolu aracın yol kenarındaki mayına düşmesi sonucu patlama meydana geldiğini duyurdu.
Afganistan’da patlama: 5 ölü, 3 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Belh vilayetinde meydana gelen patlama sonucu 5 polisin öldüğü ve 3’ünün de yaralandığı bildirildi. Belh vilayetin Kişindi ilçesinde askeri aracın yol kenarındaki mayına düşmesi sonucu patlama meydana geldiği aktarıldı.
Afganistan’da patlama: 4 ölü, 20 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Faryab vilayetinde meydan gelen patlama sonucu 4 sivilin öldüğü ve 20 kişinin de yaralandığı bildirildi. Patlamanın, Faryab vilayetin Sabzpush ilçesinin merkezinde meydana geldiği duyuruldu.
Afganistan’da patlama: 3 ölü, 17 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Faryab vilayetin Paştunkut ilçesinde meydana gelen patlamada 3 sivilin öldüğü bildirildi. Yerel makamların verdiği bilgiye göre, bomba yüklü bir motosikletin patlaması sonucu 3 polis ve 14 sivilin yaralandığı aktarıldı.
Afganistan’da operasyonlarda 11 Taliban öldü
KABİL - Afganistan’ın birçok vilayetinde yürütülen operasyonlarda 11 Taliban’ın öldüğü bildirildi. Afganistan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamalara göre, Helmand vilayetin Nehrisirac ilçesinde yapılan operasyonlarda 3 Taliban’ın yaralı ve 14 üyesinin
Afganistan’da güvenlik güçleri mayına düştü: 11 polis öldü
Afganistan’ın Kandahar vilayetinde yol kenarındaki mayının patlaması sonucu 8 polis öldü. Kandahar vilayetinin Pirukalaçi bölgesinde meydana gelen olayda 6 polis de yaralandı. Bu arada Helmand vilayetin Marce ilçesinde meydana gelen patlamada 3 polisin öldüğü ve bir polisin de yaralandığı açıklandı.
Afganistan’da intihar saldırısı: 5 ölü
KABİL - Afganistan'ın Kapisa vilayetin Tagab ilçesinde intihar saldırısı sonucu 5 sivilin öldüğü ve 15 kişinin ise yaralandığını bildirildi. Yetkililer, saldırıda hayatını kaybeden 4 kişinin aynı aileden olduğunu ifade etti.
Afganistan'da bir polis, yabancı askerlere ateş etti
KABİL - Afganistan’ın Farah vilayetinde, bir Afgan polisin İtalyan askerlere ateş ettiği bildirildi.Yetkililer, Farah vilayetin Balabluk ilçesinde Afgan polisin İtalyan askerlerine ateş ettiğini doğruladı.
Afganistan’da NATO köy bombaladı: 7'si sivil, 11 ölü
KABİL - Afganistan’ın Meydan Vardak vilayetinde koalisyon güçlerinin bir köyü bombalaması sonucu 4 Taliban ve 7 sivilin öldüğü bildirildi. Görgü tanıkları, Meydan Vardak vilayetin Seyidabad ilçesinde meydana gelen bombalamada 2 kişinin de yaralandığını anlattı.
Bakan Bayraktar: Artık devletlerin yanında şehirler de öne çıkmaya başladı
Bakan Bayraktar, her şehrin kendisine göre önemli ve kendisine göre özellikleri olduğunu ve her vilayetin insanlarının da kendi iline karşı olan hemşehrilik duygusunun gelişmiş olduğunu ifade ederek, bunun da doğal bir şey olduğuna işaret etti.
Afganistan’da yabancı askerler kaza yaptı: 1 ölü, 3 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde yabancı askerlerin aracının bir motosikletle çarpışması sonucu oluşan trafik kazasında bir sivil öldü ve 3'ü de yaralandı. Basına konuşan Kandahar vilayetin trafik müdürü Muhamadullah Han, "Kandahar vilayetin Hocababa bölgesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi öldü, 3 kişi
Afganistan’da intihar saldırısı: 10 yaralı
KABİL - Afganistan’ın Kandahar vilayetinde intihar saldırısı sonucu 10 kişinin yaralandığı bildirildi. Kandahar vilayetin Spinboldak bölgesinde meydana gelen saldırıda toplumun önderlerinin toplantısının hedef alındığı açıklandı.
Afganistan’da operasyonlarda 10 Taliban öldü
Öte yandan, Helmand vilayetin Grişk ilçesinde, 2 Taliban'ın yola mayın döşedikleri sırada meydana gelen patlama sonucu öldüğü ifade edildi. (CİHAN)
Afganistan’da ABD üssü yakınlarında patlama: 4 ölü
Khost Vilayetin Polis Komutanı Abdul Kayum Bakizai, saldırganın yerel güvenlik görevlisinin aracı durdurmaya çalışması sırasından bombayı patlattığını söyledi. Aracı durdurmaya çalılan polis, saldırgan ve daha iki sivilin saldırıda öldüğünü açıkladı.
Afganistan’da patlama: 5 ölü
KABİL - Afganistan’ın Nimruz vilayetinde düzenlenen saldırıda 5 polis hayatını kaybetti.Nimruz vilayetin Zaranc şehrindeki saldırının yol kenarına yerleştirilen mayınla düzenlendiği belirtildi.
Afganistan’da 6 intihar eylemcisi yakalandı
KABİL - Afganistan’ın Paktiya vilayetinde Afgan polisi tarafından düzenlenen operasyonda 6 intihar eylemcisinin yakalandığı bildirildi. Afganistan İçişler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 6 kişinin üstündeki patlayıcı maddeyle yakalandığı belirtildi.
Afganistan’da 20 Taliban öldürüldü
Bu arada Uruzgan vilayetin merkezi Trinkut şehrinde ise terör eylemi planlayan 2 kişi, bomba ile güvenlik güçleri tarafından yakalandı. (CİHAN)
Afganistan’da patlama: 3 ölü
KABİL - Afganistan’ın Uruzgan vilayetinde düzenlenen intihar saldırısında 3 sivil hayatını kaybetti.İntihar eylemcisinin Dehrahu ilçesinde polis binasına girerken üzerindeki bombaları patlatması sonucu 4 kişi de yaralandı.
Afganistan’da 9 Taliban öldürüldü
Bu arada Parvan vilayetin merkezi Çarikar şehrinde ise terör eylemi planlayan 2 kişi 20 bomba ile güvenlik güçleri tarafından gözaltın alındı. (CİHAN)
Şenliler: Siyasi Partiler Yasası Türk demokrasisinden çıkmış liderler sultasıdır
Bu sistemle bir vilayetin en ücra köşesindeki köy dahi mahalle statüsüne getirilip, köylülükten kaldırılıp büyükşehir belediyesine bağlanmak istenmektedir. Bu insanların dayanışması, yardımlaşması ve sosyoloji ilmine de aykırıdır.
Ege Bölgesi'ndeki itfaiyeciler İzmir'de eğitiliyor
İZMİR - Ege Belediyeler Birliği ile protokol imzalayan İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Ege Bölgesi’ndeki yedi vilayetin 350 itfaiyecisine eğitim vermeye başladı. "Eğitim, Yardımlaşma ve Karşılıklı İşbirliği Protokolü" kapsamında Aydın, Balıkesir, Manisa, Muğla, Uşak, Kütahya ve Çanakkale’den toplam 350 itfaiyeciye, Toros Afet Eğitim
Afganistan’da 16 Taliban öldürüldü
Bu arada Bedahşan vilayetin Kuştepe ilçesinde ise Taliban militanlarınca konulan beş bomba, güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildi. Operasyonda, bin 300 kilo patlayıcı madde, 35 bomba ve çeşitli silahlar güvenlik güçlerin eline geçirdi.
Afganistan’da, kadın elbisesi giyen intihar bombacıları yakalandı
KABİL - Afganistan’ın Herat vilayetinde, kadın elbisesi giyerek intihar eylemi planlayan 2 kişinin yakalandığı bildirildi. Herat'ta ikisi kadın elbisesinde üç motosikletli intihar bombacısının, Şah Emanullah Toplantı Salonu'na girmeye çalıştığı açıklandı.