yabani

Türkiye çay tiryakiliğinde dünya dördüncüsü
Çayın, doğada yabani olarak yetişen çay bitkisinin yapraklarının işlenmesiyle hazırlandığını, anavatanı çeşitli kaynaklarda Çin ve Hindistan olarak kabul edildiğini, daha sonra Japonya ve diğer Asya ülkelerine yayıldığını, 16.
"Dünyanın en iyi bademi Türkiye’de yetişiyor ama üretim yeterli değil"
Türkiye’de bademin genellikle çit bitkisi ya da sınır ağacı olarak dikildiğini belirten Bayraktar, "Yabani badem ağaçları aşılanır, modern badem bahçeleri kurulursa, üretim olağanüstü bir hızla artar ve Türkiye fındık gibi değerli bir ihraç ürününe kavuşur.
Siirt’te bıttımın kilosu 80 liraya dayandı
Menengiç, halk dilinde bıttım olarak bilinen ve Siirt’te yetişen yabani bir fıstık türü. (CİHAN)
Teröristler, işçilerin av tüfeklerini çaldı
00 sıralarında Siirt Eruh ilçesinde iki bölücü terör örgütü mensubunun Savaş Köyü Karadağlar mevkiinde, yabani fıstık toplayan şahısların yanlarına gelip Kürtçe "Buralarda neden geziyorsunuz? Avlanmanın yasak olduğunu bilmiyor musunuz?
Demiryolundan yabani hayvan geçişleri korumaya alındı
ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Konya-Mersin demiryolundaki yabani hayvan geçişlerini korumaya aldı. Bakanlık, demiryolunda yabani hayvanların geçiş noktası olduğu tespit edilen alanlara hayvanların rahat geçebilmeleri için menfezler yerleştirilmesini şart koştu.
Bu meyvedeki C vitamini elmadan 100, limondan 20 kat fazla
bilen ya da bir defa yiyenlerin ertesi sene mutlaka tekrar istediğini ifade eden Kamil Okyaz, insanların bu meyveyi çok sert dikenlerinden dolayı biraz yabani görerek çit bitkisi olarak kullandığını, tarlaların etrafına tel çevirmektense hünnap dikilip meyvesinden de istifade edilebileceğini söylüyor.
Uludağ’da ağaca asılı ceset bulundu
Cinsiyeti belli olmayan cesedin uzun süredir ağaçta beklediği, alt kısmının yabani hayvanlarca parçalandığı tahmin ediliyor. Ceset, kimliğinin cinsiyetinin belirlenmesi amacıyla Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı.
Bakan Eroğlu: Can dostlarımızı el birliği ile koruyalım
Veysel Eroğlu, Bakanlık olarak yabani ya da evcil ayrımı yapmaksızın bütün hayvanların yaşama haklarının korunması için çalıştıklarını vurguladı. Türkiye’nin hayvan hakları konusunda önemli adımlar attığına işaret eden Prof.
Yabani meyveler Erzincan’dan dünyanın birçok noktasına ihraç ediliyor
ERZİNCAN - Türkiye’nin birçok ilinden toplanan yabani meyveler, Erzincan’da faaliyetini sürdüren Tunay Gıda Fabrikası tarafından meyve püresi, püre konsantre, meyve suyu konsantresi haline getiriliyor.
Yaban hayvanlarına can suyu
İğde, yabani erik, incir, dut, alıç, geyik elması gibi meyveli türler dikmek suretiyle cazibe merkezi haline getirilmektedir. Fazla bir maliyet gerektirmeyen bu havuzların, sıcağın ve kuraklığın hissedildiği dönemlerde doğal dengeyi koruma yönünde çok önemli bir fonksiyonu olacaktır.
Bu da tavuk koleksiyoncusu
Bahçemde yetişen yabani otları da tavuklarıma veriyorum. Böyle bir doğal döngü kurduk. Tavuklar da bahçe de ben de memnunum.
Geniş yapraklı orman çalışması işe yaradı yangınlar azaldı
hassas olan Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde ağaçlandırma çalışmalarında defne, alıç, meşe, ahlat, incir, ıhlamur, dişbudak, taflan, kestane, gürgen, yabani erik, yabani fındık, karayemiş, şimşir, mürver gibi ibreli ve yaprakları geniş, yangına karşı dirençli fidanlara ağırlık verildi.
Geniş yapraklı orman işe yaradı yangınlar azaldı
hassas olan Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde ağaçlandırma çalışmalarında defne, alıç, meşe, ahlat, incir, ıhlamur, dişbudak, taflan, kestane, gürgen, yabani erik, yabani fındık, karayemiş, şimşir, mürver gibi ibreli ve yaprakları geniş, yangına karşı dirençli fidanlara ağırlık verildi.
Gıda takviye ürünlerini önlemek için kamu kurumları üçüncü kez toplandı
RTÜK, televizyon ekranlarını yabani otlar gibi saran, halkı yanıltıcı bitkisel ürün reklamlarına karşı adeta yoğun bir zirai mücadele yürütmektedir."diye konuştu.
Karadenizli fındık çiftçisi, 'tak tak' yöntemiyle domuz savıyor
Bartın'ın Ulus ilçesine bağlı Kirsinler köyündeki fındık üreticilerinin başı, yabani hayvanlarla dertte. Son yıllarda özellikle fındık bahçelerine dadanan domuz ve ayı gibi yabani hayvan sürülerine karşı ilginç yöntemler geliştiren köylüler, son çare olarak 'tak tak' olarak tabir ettikleri sisteme
Çiftçiler anız yakmaya çalışırken ormanı yaktı
içerisinde kontrol altına alınırken Merzifon’da 2,5, Gümüşhacıköy’de 1 ve Taşova’da ise yarım hektar olmak üzere toplam 4 hektar orman arazisi küle dönerken yabani hayvanlarda yangından zarar gördü. Amasya Orman İşletme Müdürü Mustafa Kotil, farklı yerlerde çıkan 3 orman yangınından 2 tanesinin çiftçiler tarafında bilinçsizce yakılan anızlardan sıçradığını
'Engelsiz tarım'da ilk hasat yapıldı
Arkadaşlar bahçenin yabani otunun temizlenmesiyle, çapasıyla, sulamasıyla hep arkadaşlar ilgilendi. Şu an hep birlikte mutlu bir şekilde ürünlerimizi yiyoruz.
Erzurum'da bir buçuk milyon kök Hint keneviri yakılarak imha edildi
ERZURUM - Erzurum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince il merkezindeki arazilerde yabani olarak yetişen hint kenevirlerinin sökümünü gerçekleştirdi. Toplanan bir milyon 500 bin Hint keneviri yakılarak imha edildi.
BOTAŞ Ceyhan Bölge Müdürlüğü’nde ceylanlar ile insanlar aynı ortamı paylaşıyor
ADANA - Adana’nın Ceyhan ilçesinde bulunan Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Ceyhan Bölge Müdürlüğü 1986’dan beri ceylanlara ve yabani hayvanlara sahip çıkıyor. 27 yıl önce Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinden getirtilen 3 yavru ceylanın bakımı ile başlayan BOTAŞ Ceyhan Bölge Müdürlüğü, tesislerinde şu an 140 civarında
Güvercinler su birikintisinde serinledi
ANKARA - Ankara’da sıcaktan bunalan yabani güvercin sürüsü, kaldırım kenarındaki su birikintisinde banyo yaparak serinledi.Belediye ekipleri, Balgat semtinde kurulan bir pazar yerinde temizlik çalışması yaptı.
Hale, Lale ve Jale hayvanat bahçesinin maskotu oldu
yapılması sırasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile imzalanan protokol nedeniyle merkez sadece hayvanat bahçesindeki hayvanlara değil il dışından getirilen yabani hayvanlara da hizmet veriyor. (CİHAN)
Çin ile Kenya arasında 5 milyar dolarlık anlaşma
Geri kalanın ise Kenya’da silahlı suç çeteleri tarafından boynuz ve dişleri için öldürülen fil ve gergedanlar gibi yabani hayvanların hayatını korumayı arttırmak için harcanacak. Söz konusu hayvanlardan elde edilenler, genellikle süs eşyaları ve ilaç için Çin’e gönderiliyor.
Dağda mahsur kalan amatör avcılar kurtarıldı
"TEK ENDİŞEMİZ YABANİ HAYVANLARDI" Dağda geçirdikleri yaklaşık 24 saatlik maceranın ardından kurtarılan 7 kişiden Hasan Göktürk, "Zor bir kayaya tırmandık. İyi tırmanan arkadaşımız ipi çıkarıyordu sağlam bir yere bağladıktan sonra biz ipe tutunarak çıkıyorduk.
TÜRKTOB: Sertifitalı tohumluk verimi artırıyor
Ayrıca tohumluğun içerisine zamanla yabani ot tohumları ve başka türler karışabilir. Tohumda hastalıklı ve bulaşık danelerin oranının artması sakıncalı bir başka durumdur. Gıda güvenliği için, çiftçimiz mahsulden tohumluk kullanırken çok dikkatli olmalı, temiz tohumluk kullanmalı ve bu uygulamaya bir iki yıldan fazla devam etmemelidir.
Nesli tükenen yaban keçisi yaralı olarak bulundu
Yabani hayata alışkın olan dağ keçisinin erkek olduğu öğrenilirken boynuz boğumlarından 7 yaşında olduğu belirlendi. Dişi dağ keçisinin ise tilki ya da köpek tarafından yapıldığı düşünülen saldırıdan korkup bölgeden uzaklaştığı görgü tanıkları tarafından dile getirildi.
Antalya’daki orman yangını kısmen kontrol altına alındı
Dumanların yoğun olduğu ormanlık bölgede yabani hayvanlar da yangının etkisinden kaçtı. Yangının ormanın iç bölgelerinde olması nedeniyle ekipler araçla müdahale etmekte zorluk çekti. İş makineleri ile ormana yol açılarak araçlarla da müdahale edildi.
Öldürüp dereye attılar, otomobilinin plakasını değiştirip kullandılar
Zanlıların çalılık alana attığı cesedin yabani hayvanlar tarafından parçalandığı belirtilirken, bulunan kemik ve saç örnekleriyle araçtaki kan izinin Yalman’a ait olup olmadığı yapılacak DNA ile netlik kazanacak.
Kenya’daki insanlık dramına Türkiye ilaç oldu
Özdemir, "Uluslararası Yardım Programlarına muhtaç olan kampın civarı tarım ve benzeri hiçbir faaliyete imkan sağlamayan ve yabani hayvanların yaşam alanı olan bir bölgedir. Sınırdan sürekli insan hareketi olan kampta hiçbir üretim faaliyeti yapılamadığından insanlar dış yardıma muhtaç yaşamaktadır.
Güğümlerle bahçesini hayvanlara karşı koruyor
Yabani hayvanların tarlasını mesken tutmasından dolayı istediği verimi alamayan Çepni’nin aklına tam da ‘Karadeniz işi’ dedirtecek bir fikir gelmiş. Çepni, metal bir tele tutturduğu güğümleri tarlasının etrafında bulunan ağaçlara takmış.
Adı bin yıl öncesinden tadı Kaz Dağları'ndan
Temiz hava ve yeşilin farklı tonlarının yanında yabani incirler, dağ erikleri ve böğürtlenler bol. Her türlü zirai ilaçtan uzakta saklı cennet kıvamında yabani meyve bahçeleri… Bu yabani meyveleri dalından toplayıp yiyen çevre köylülere imrenmemek elde değil.
Bahçesinde 16 ülkeden getirdiği 110 ayrı tür hayvanı besliyor
Hayvanları evinin bahçesinde kendi imkanlarıyla yaptığı kafeslerde beslediğini belirten Numan Büyükdere, "Dışarıdan getirdiğimiz evcil ve yabani hayvanların yanında yerli atmaca, şahin, köpek, keklik, hindi, ördek, kumru, kedi, av köpeği, taklacı güvercinler gibi birçok türden yabani ve evcil hayvan besliyoruz
Prof. Dr. Ercişli: Çoruh Vadisi biyoçeşitlilik bakımından çok zengin
ERZURUM - Atatürk Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Ercişli, Çoruh Vadisi'nin yabani halde bulunan meyveler bakımından çok zengin bir biyoçeşitliliğe sahip olduğunu söyledi.
Bakanlık’tan ‘şakayık çiçeği’ tepkisi
Yönetim kurulu da ön elemenin ardından 4 çiçeği yani şakayık, yabani karanfil, yabani menekşe ve papatyayı belirlemiş ve üyelerin onayına sunmuştur. 9 kişilik yönetim kurulu bu 4 çiçek arasından kriterlere en uygun olanının şakayık olduğunu belirleyerek ilan etmiştir.
İlkel su düzeneği ile yaban hayvanlarını köye sokmuyor
hayattan kopuk yaşayan Hasan Yılmaz, köylünün ‘taktak’ ismini verdiği düzenekle sadece kendi fındık arazisinin değil, komşularına ait fındık arazilerinin de yabani hayvanlardan korunmasını sağlıyor. Çeşme suyuyla çalışan ve suyun düzeneğin bir tarafındaki hazneye dolup aşağıya düşmesi sonucu çıkan sese dayalı olarak işlevini gören düzenek, çıkardığı sesin etrafındaki
Uludağ’ın orman serveti belirlenecek
kestane, akçakesme, erguvan, koca yemiş, dağ çileği, zeytin, katırtırnağı, Girit ladeni, mazı meşesi, gürgen, kızılcık, alıç, geyikdikeni, sırımbağı, yabani defne, karaağaç, kayın, titrek kavak, karaçam, sapsız meşe, titrek kavak, muşmula, Uludağ göknarı, bodur ardıç, yaban mersini, ayı üzümü, yabani gül, geyik dikeni
Akyatan Kumulu ağaçla hayat buldu
Gerisindeki topraklarda yer fıstığı ve karpuz ile iki kez ürün alınan alan, bir çok yabani hayvan türünün gelişmesine imkan tanıyor.Karataş ilçesinde, Akdeniz civarındaki Kapıkum köyü sınırları içinde kalan 14 kilometre uzunluğundaki 4 bin 500 hektarlık Akyatan Kumulu, rüzgarın etkisiyle sürekli
Yeşil deniz kaplumbağaları ile carettalara kafesli koruma
Karataş ilçesindeki Akyatan kumulunda yeşil deniz ile sini kaplumbağalarının (caretta caretta) yumurta bıraktığı yuvaları tilki, domuz, porsuk, çakal gibi yabani hayvanlara karşı kafesliyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında gerçekleştirilen çalışmada Prof.
Cudi Dağı'nda vahşi hayat görüntüleniyor
ŞIRNAK - Güneydoğu'da terör nedeniyle ihmal edilen yabani hayvan tespit çalışmaları, çözüm süreciyle birlikte hızlandırıldı.Şırnak Orman ve Su İşleri Müdürlüğü tarafından Cudi Dağı’nda yaban hayvanı tespiti için yapılan çalışmalarda çizgili sırtlan, oklu kirpi, yaban domuzu, tilki, yaban
Sert çekirdekli kayısıda şarka virüsü tespit edildi
Virüsün doğal enfeksiyon kaynağı orman ve açık arazide bulunan yabani erik, kiraz ve badem ile otsu konukçular temizlenmelidir. Yaprak bitlerinin mücadelesi Zirai Mücadele Teknik Talimatına göre yapılmalı, hastalığa karşı dayanıklı çeşitler yetiştirilmelidir.
Hz. Adem’in torunu Enüş Peygamber'in kabrinin hali içler acısı
Yıllardır bakımsız kalan Peygamber Türbesi'ne yabani hayvanların yuva yaptığını belirten Otluca köyü muhtarı Mahmut Şahin, “Yıllardır başvurmadığım kurum kalmadı. Allah rızası için peygamber kabrine sahip çıkın.
İsviçreli firma IPhone'a biber gazı püskürtme aparatı ekledi
Şehir hayatındaki riskler göz önüne alınarak üretilen cep telefonlu biber gazı cihazı ile kırsal alanlarda da özellikle ayı gibi yabani hayvanların saldırısında korunulabileceği ifade edildi.Çocukların telefonla oynama merakına işaret eden yetkililer, ailelerden, savunma silahına dönüştürdükleri telefonlarını onlardan uzak tutması için tedbir almalarını
Yaban domuzu sürüsü yolu kesti
MOSKOVA - Rusya’da yabani domuzların sürü halinde bir aracın önüne çıkması amatör kameraya yansıdı. İnternette yer alan görüntülerde aniden aracın önüne çıkan yaban domuzlarından biri, otomobilin altında kalıyor.
Açılamayan havaalanı, her ay 20 milyon Euro zarara yol açıyor
belirlenen güzergahın havaalanına beş kilometre uzaklıktaki Rangsdorfer See isimli gölün üzerinden geçmesi ve bu gölün İskandinavya ve Sibirya’dan gelen yabani kuşlar tarafından kışı geçirmek için kullanılması da bir diğer problem.
Avcılar flamingoyu öldürdü
Şevket Arıkan ise, vatandaşları yabani kuşlara zarar vermemeleri, hasta veya yaralı bir şekilde buldukları hayvanları ise tedavi için fakülteye getirmelerini tavsiye etti. Her canlının yaşam hakkı olduğunu belirten Dekan Arıkan, hayvanlara merhametle yaklaşılması gerektiğini ve bu durumun hem kültürümüz hem de mensubu olduğumuz İslam’ın gereği
Başkan Başer: Katı Atık Tesisi çevreye zarar vermiyor
Bu suyu evcil ve yabani hayvanlar içebilir, sulamada kullanılabilir. Daha önce çevredeki köylerimizin şikayetleri vardı. Şikayetlerin tamamen yersiz olduğunu görüyoruz.
Kahramanmaraş'ta üretilen keklikler Türkiye genelinde doğaya salınıyor
Merkezde 12 yılda 100 binin üzerinde kınalı keklik üretimi yapıldığını aktaran Kalınkütük, "Bakanlığımızın doğal hayatın sürdürülebilmesi, yabani hayatın geliştirilmesi açısından burada ürettiğimiz keklikleri yine bakanlık tarafından tespit edilen tahsisler doğrultusunda farklı illere gönderiyor.
Orman yangınlarına jandarmadan ‘motorize tim’ desteği
yangınların sebepleri hakkında şunları söyledi: “Terör, yerleşim yeri, tarla ve otlak kazanmak, başka tarla sahibini zor durumda bırakmak, yol yaptırmak, yabani hayvanları uzaklaştırmak gibi nedenlerle ormanlar ‘kasten’ ormanlar yakılabilir.
Mezarlıklar temizleniyor
ZONGULDAK - Zonguldak Alaplı Belediyesi Park Bahçe ve Temizlik İşleri ekipleri, mezarlıklarda yabani ot ve çevre temizlik çalışmalarına başladı. Alaplı Belediye Başkanı Dr.
Kiriş: Sanayileşme ile doğada birçok canlı türü yok olmuştur
Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) kapsamında, Türkiye ve İspanya arasında başlatılan Eşleştirme Projesinin 5. Yönlendirme Toplantısı Rize'de yapıldı.
Adana’dan dünyaya Mersin balığı havyarı ihracatı
Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) kapsamında yer alan Mersin balığı, 2–4 yıllık aralıklarla yumurtlamaları ve 100 yıla kadar yaşayabilmeleri gibi özellikleriyle diğer türlerden