yağış ortalaması

TZOB: Kuraklığın önlemi sulama yatırımları
Son aylarda yıllık yağış ortalaması 640 milimetre (mm) civarında olan Türkiye’de, Ekim, Kasım, Aralık aylarında normalde 228,5 mm olması gereken yağış ortalamasının 2013 yılı Ekim, Kasım, Aralık aylarında 159,1 mm’de kaldığını bildiren Bayraktar, son
Sapanca Gölü korkutuyor
Haziran ayında uzun yıllar yağış ortalaması 72 kilogram iken şehre 58.7 kilogram yağış düştü. Temmuz ayı ise oldukça kurak geçiyor. Uzun yıllar yağış ortalaması 72 kilogram olan şehir şimdiye kadar 13.
Nisan ayında geçen yıla göre yağışlar yüzde 16,6 arttı
Nisan ayı yağış ortalaması 53,3 mm, normali 60,0 mm ve 2012 nisan ayı yağış ortalaması ise 45,8 mm oldu. Yağışlarda, normaline göre yüzde 11,1 azalma olurken, geçen yıl nisan ayı yağışına göre ise yüzde 16,6 artma gözlendi.
Hatay Valiliği: Hatay Havaalanı kapanmadı
Bununla beraber 1-25 Aralık tarihleri arasında son 42 yılın yağış ortalaması 140,08 kilogram iken, bu yılın aynı döneminde ilimize düşen yağış miktarı metrekareye 341,2 kilogram olarak gerçekleşmiştir.
Türkiye'de yağışlar yüzde 50 azaldı (Özel)
Eylül ayı yağış ortalaması 13,1 mm, normali 27,6 mm ve 2011 Eylül ayı yağış ortalaması ise 27,9 mm. Yağışlarda normaline göre yüzde 52,6; geçen yıl eylül ayı yağışına göre ise yüzde 53,1 azalma gözlendi.
Cihan Haber Ajansı Gündemi
Eylül ayı yağış ortalaması 13,1 mm, normali 27,6 mm ve 2011 Eylül ayı yağış ortalaması ise 27,9 mm. Yağışlarda normaline göre yüzde 52,6; geçen yıl eylül ayı yağışına göre ise yüzde 53,1 azalma gözlendi.
Pekin’e son 61 yılın en şiddetli yağmuru yağdı: 10 ölü
Yağmurdan en çok etkilenen Pekin’in ilçesi Fangshan bölgesinde 519 mm yağış düşerken, şehir merkezinde yere düşen yağış ortalaması 212 mm olarak hesaplandığı ifade edildi.Haberlerde, şiddetli yağış sonucu 15 bin kişinin tahliye edildiğine yer verilirken, 90 adet otobüsün yağış sonucu yolda mahsur kaldığı belirtildi.
Sakarya en yağışlı mayıs ayını geçiriyor
SAKARYA - Sakarya son yılların en yağışlı mayıs ayını geçiriyor. Mayıs ayı uzun yıllar yağış ortalaması 49 kilogram olan şehir, bu ay içinde 109 kilogram yağış aldı. Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirinin, İl Meteoroloji Müdürlüğü'nden aldığı bilgiye göre, şehirde 1 Ocak 2012'den bugüne kadar metrekareye 395 kilogram yağış
Mayıs yağışları, kuraklık riskini azalttı
6 milimetre yağışın olduğu kentte, aynı dönem uzun yıllar yağış ortalaması ise 57.2 milimetre olarak gerçekleşti. Mayıs ayında başlayan yağışlar ise özellikle ekili alanları olan çiftçileri sevindirdi.
Sakarya son 35 yılın en kurak yılını yaşıyor (Özel)
SAKARYA - Sakarya, meteorolojik verilere göre son 35 yılın en kurak yılını yaşıyor. Uzun yıllar yağış ortalaması 840 kilogram olan şehre bu yıl içinde metrekareye 600 kilogram yağış düştü.
Sakarya'ya ekim ayında uzun yıllar ortalamasının iki katı yağış düştü
Ekim ayı uzun yıllar yağış ortalaması 89,2 kilogram olan kente, bugün itibariyle 178,6 kilogram yağış düştüğü belirtildi.
Sakarya'da son 16 saatte metrekareye 40 kilogram yağış düştü
Şehrin ekim ayı uzun yıllar yağış ortalaması 86.5 kilogram iken bugün itibariyle düşen yağış miktarı 90 kilograma ulaştı. Bugün ve yarın görülecek olan kuvvetli sağanak yağış cumartesi gününden itibaren etkisini yitirmeye başlayacak.
Bursa'da okullar bir gün daha tatil, hamile ve engelli memurlar idari izinli (2)
eden ve bu gece aralıksız etkili olan yağışlardan kentin tamamına yakınının olumsuz etkilediğini vurgulayan Harput, şu bilgileri verdi: "Bursa'nın yıllık yağış ortalaması metrekareye 679 kilogramdır. Son 24 saat içinde Bursa'ya düşen yağış ise 116 kilogram.
Bir aylık yağış 14 saatte yağdı
Nisan yağış ortalaması 60 kilogram olan Adapazarı'nda son 14 saatte metrekareye 52.2 kilogram yağış düştü.
Konya'da yağış miktarları arttı uzmanlar yeni obruk oluşumlarına dikkat çekiyor
Meteorolojik verileri açıklayan Bölge Müdür Vekili Kayaaslan, "Uzun yıllar yağış ortalaması incelendiğinde hem Konya'da hem de Karapınar'da yağış artışı olduğu görülüyor. Konya'nın yıllık ortalama yağış miktarı 321 kilogram, 2008 yılında 293 kilogram yağış aldı.
Bursa Valisi Harput su altında kalan Gölyazı'ya el attı
Bu yıl Marmara Bölgesi'nde ocak ayı yağış ortalaması metrekareye 121,5 kilogram olarak düşerken, bu rakam geçen yılın yüzde 27,7 ve uzun yıllar ortalamasının ise yüzde 54 üzerinde. Aşırı yağışlar Bursa'yı da etkilerken, kar ve yağmur sularını taşıyan küçük derelerin buluştuğu Susurluk Nehri'nin, bu yıl yağışlara bağlı olarak fazla suyu Uluabat Gölü'ne
İzmir'e son 72 yılın şubat ortalamasında rekor yağış düştü
İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, 1938 yılından bu yana şehirdeki şubat ayı yağış ortalaması 99 kilogram olarak belirlenirken, son yağışlarda metrekareye 138 kilogram yağış düştü.
İzmir'i felç eden yağış belediyeye göre son 72, Meteoroloji'ye göre 4 yılın en fazlası
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre 1938 yılından bu yana kentteki şubat ayı yağış ortalaması 99 kilogram olarak belirlenirken son yağışlarda metrekareye 137 kilogram düştü. Şubat ayının ilk haftasında ise 200 kilogram oldu.
Yağışlar çiftçinin yüzünü güldürdü
Uzun yıllar yağış ortalaması ile 2010 yılı ocak ayı ortalaması Konya'nın ilçeleri Cihanbeyli'de 34,7 kilogramdan 56.5 kilograma, Çumra'da 36.
Konya'da yeraltı su seviyesi düştü
Konya'nın 12 yıllık yağış ortalaması ise Türkiye ortalamasının çok altında tespit edildi. 2 milyon 200 bin hektar tarım arazisi bulunan Konya'da bunun 800 bin hektarı nadasa bırakılıyor. Uzmanlara göre bu oran Türkiye nadas alanının yüzde 20'sini oluşturuyor.
Yağışlar, çiftçinin yüzünü güldürdü
Bayraktar, ekim ve kasım ayındaki yağış ortalamasının geçen yılın ve normal ortalamanın üzerinde olduğuna işaret etti. Bayraktar, yaptığı açıklamada, Ekim-2009 ve Kasım-2009 tarihleri arasındaki yağış miktarının ortalamanın üzerinde gerçekleştiğini belirtti.
Batı Ege'de yağış ve sıcaklık azalacak, İç Ege'de kar bekleniyor
Aralık ayında şimdiye kadar metrekareye düşen yağış ortalaması 40 kilogram. Ay sonuna kadar 150 kilogram düşmesi bekleniyor." açıklamasında bulundu.
Bakan Eroğlu, yıllık yağışları değerlendirdi: Yağışlar arttı
yağışlarda, normalde yani uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 10, geçen yıla göre yüzde 20 artış gözlendiğini belirten Eroğlu, 2008-2009 su yolu Türkiye geneli yağış ortalamasının 717 mm, uzun dönem ortalamasının 652 mm, geçen yıl ortalamasının da 596 mm olarak tespit edildiğini söyledi.
Temmuz ayı yağışları Sapanca Gölü'nün su seviyesini 10 santimetre yükseltti (Özel)
Bu sene temmuz ayı yağış ortalaması geçen seneye göre, yüzde 60 civarında artış gösterecek. Yağışlar gölün seviyesi için çok önemli. Gölün kotu şu an 31,72 seviyesinde.
Adana, uzun yıllar ortalamasına göre Haziran'ı daha sıcak geçirdi
Açıklamada, "Uzun yıllar Haziran ayları yağış ortalaması metrekareye 20,6 kilogramdır. Bölgemiz 2009 Haziran ayında ise yağış almamıştır. Uzun yıllar Haziran ayı yağışları incelendiğinde 1981'in Haziranı metrekareye 125,3 kilogram ile en yağışlı ay olduğu görülür.
TZOB: Doğuda kuraklık, batıda yağış vurdu; çiftçilerin kredi borçları ertelenmeli
İşleri Genel Müdürlüğü'nün haziran ayı yağış raporunu baz alan çalışmaya göre haziran ayında yağışlar normalden daha az gerçekleşti ve Türkiye genelinde yağış ortalaması normale göre yüzde 17,8 azaldı.
Bir aylık yağmur 40 dakikada yağdı
Kocaeli'nin Haziran ayı yağış ortalaması ise 50 kilogram olarak gerçekleşmişti. Dün kısa sürede etkili olan ve çok sayıda ev ve işyerini sular altında bırakan yağmurun şiddeti de ortaya çıkmaya başladı.
Güneydoğu'da kırmızı mercimek rekoltesi düşecek
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü mayıs ayı yağış raporuna göre, Türkiye genelinde yağış ortalaması normale göre yüzde 16,6 azaldı. En büyük azalma ise yüzde 77,4 oranıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görüldü.
KTB, Konya Organize Organik Tarım Bölgesi için çalışma başlattı
Konya bölgesinde sene yağışların uzun yılların ortalamasının üzerinde seyrettiğini hatırlatan Kaleli, şu bilgileri verdi: "Bugün Konya merkez yağış ortalaması metrekareye 200 kilogramdır. Geçmiş yıllara nazaran yüzde 20 daha fazla yağış alınmıştır.
Bakan Eroğlu: 2012 yılından itibaren Konya Ovası'nda obruk olmayacak
Konya Ovası'nın az yağış aldığı için su sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Eroğlu, "Türkiye'nin yağış ortalaması 640 milimetre iken Konya'da yağış oranı 250-300 milimetre civarında." dedi. Su sorununu gidermek için çalışmaların devam ettiğini dile getiren Eroğlu, Beyşehir'in güneyinde Dere Bucak mevkiine baraj inşa ettiklerini kaydetti.