yahudiler

Hollandalı emeklilik fonu, 5 İsrail bankasından parasını çekti
PGGM'den yapılan açıklamada; Uluslararası Adalet Divanı'nın, Batı Şeria'da işgal edilen topraklarda Yahudiler tarafından yapılan inşaatların Filistinlilerin haklarını ihlal ettiği hatırlatıldı. Emeklilik fonu, bu inşaatları 'ahlak dışı' bulduklarını duyurdu.
İsrail Meclis Başkanı Edelstein, Noel ağacını reddetti
/>İsrail Radyosu'na konuşan Edelstein, bir Hıristiyanlık sembolünün kamu binasında sergilenmesinin, yüzyıllarca bu dinin mensupları tarafından baskı gören Yahudiler için hakaret olarak algılanabileceğini ifade etti.
İsveçli kadın, İsveç'e iltica etti
İsveç'li Yahudilerin hızla artan baskılar nedeni ile dinlerini ve kültürlerini yaşamaktan vaz geçmeye başladıklarına dikkat çekmek için iltica ettiğini söyleyen Rothstein'in başvurusu Göçmenler Bürosu tarafından red edildi.
Mescid-i Aksa baskını Ankara'da protesto edildi
Siyonist Yahudiler işgal girişimine yardımcı oldu. İsrail yönetimini, Filistin halkı üzerinde sürdürdüğü şiddet politikalarından vaz geçmeye davet ediyoruz. Yeni yerleşim yerleri açma planı ve Filistin halkının elinden alınan eşyalarının iade edilmesi çağrısında bulunuyoruz.
Seyyah gözünden 18 ve 19. yüzyıllarda İzmir
Türkler, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler ve levantenlerden oluşan nüfus, hem ayrı hem birbirine geçmiş mahallelere bölünmüştü. 19. yüzyıldaki kozmopolitliği, İzmir'e çok az doğu şehrinin gururla taşıyacağı farklı ve zengin bir sosyal hayat armağan etmişti.
Almanya’nın en ünlü edebiyat eleştirmeni hayatını kaybetti
2 Haziran 1920′de Polonya’da doğan Marcel Reich-Ranicki, 1943 yılında eşiyle birlikte Varşova gettosundan kaçmayı başaran Yahudiler arasında yer alıyor.Almanya’ya 1958 yılında yerleşen ünlü edebiyat eleştirmeni, 1960-1973 yılları arasında Die Zeit gazetesinde edebiyat eleştirmenliği yaptı.
AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın’dan öğütler
Yahudiler, Ermeniler, Rumlar dünya ile entegre olan insanlar. Onlar telefonu kaldırdıkları zaman dünyanın her tarafında bir arkadaşlarıyla konuşabilecek imkana sahipler." "İDO BURSA’DA KAR ETMİYOR"
Eski Van şehrinin ortaya çıkması için restorasyon çalışmaları devam ediyor
Eski Van şehrinde Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar iç içe mutlu bir şekilde yaşamış. Şimdi bu hoşgörü şehrinde kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor. Restorasyonu tamamlanan Horhor Camii ibadete açıldı.
Yahudiler, en huzurlu ve emniyetli yıllarını Osmanlı’da yaşadı
Konuşmasında Türkiye’de yaşayan Yahudilerin tarihçesini anlatan Altıntaş, “Yahudiler en huzurlu ve emniyetli yıllarını Osmanlı’da yaşadı.” dedi. Altıntaş, Müslümanlarla Yahudilerin yüzyıllarca barış içinde yaşadığına dikkat çekerek, “O zaman bu zaman değil, o zamanki insanlar bu zamanda yok ama bugünün insanı
Olimpiyat’ın serüveni Yedikıta’da
Raşit Gündoğdu’nun ‘Yüce Osmanlı Meclisi Divan-ı Hümayun’ ve arşivden çıkan bir belgeyi kaleme alan Ertuğrul Özbilen’in ‘Siyonist Yahudiler Filistin’e Değil Amerika’ya Gitsinler’ başlığı ile verilen yazısı bulunuyor.
Destici: Çözüm süreci, PKK’yı devletleştirir
Hendekte Mekkeli müşrikler çok büyük bir orduyla Medine’ye hücum edince Yahudiler diyor ki: ‘Şimdi Hz. Muhammed'in Müslümanların işi bitti diyorlar ve müşriklerle işbirliği yapıyorlar. Hendek gazasından sonra peygamberimiz zırhını çıkarmadan kabilelerin üzerine gidiyor ve onları Medine’nin dışına çıkarıyor.
İngiltere'de en çok bağışı Müslümanlar yapıyor
Araştırmaya göre, geçen yıl hayır kurumlarına Müslümanlar kişi başına ortalama 371 sterlin, Yahudiler ise 270 sterlin yardım yapmış. Her 10 Yahudi’den biri yıllık bin sterlinin üzerinde hayırda bulunurken, Müslümanların büyük çoğunluğu 300 ila 500 sterlin arasında bağışta bulunmuş.
"Almanya Cumhurbaşkanı, Ramazan’da iftar vermeli"
” diyen Micksch, Forum’un Yahudiler, Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Bahailerden oluştuğunu kaydetti.Almanya’daki Müslümanların Merkez Konseyi’nin (ZMD) genel merkezindeki basın toplantısına ZMD Başkanı Aiman Mazyek de katıldı.
Alman özgürlük, eşitlik ve kardeşliği 150 yaşında
Brandt’ın özellikle 7 Aralık 1970’de Varşova’da Naziler tarafından katledilen Yahudiler için kurulan anıtın önünde diz çökmesi akıllarda kalıyor. Brandt, Almanya’nın tarihi ile hesaplaşıp doğudaki komşularıyla barış sürecine geçmesinden dolayı Barış Nobel Ödülü alıyor.
İspanyol tarihçi: Osmanlı'nın imparatorluk modeli daha modern bir rejimdi (Özel)
Yahudiler her iki taraf için casusluk yapıyordu, İstanbul’daki ve İspanya’dakiler. Bir de tüccarlar casusluk faaliyetlerinde bulunuyordu.
"Esed rejiminin ehli sünnete karşı büyük nefreti var"
Bu nefret dolu işler Yahudiler ve onların uzantıları dışında kimsenin işine yaramaz. Suriye'deki insanların ölmesi en çok İsrail'in işine yarıyor. Bazı ülkelerin buna karşı çıkıyor ve Suriye halkının yanında yer alıyor.
"Suriye’de ayakta kalan tarihi eserler yurtdışına kaçırılıyor" (Özel)
Halep'te yapılıp ardından Kudüs'e gönderilen 1969 yılında Yahudiler tarafından yakılan mihrabın bir benzeri. Minber hala ayakta ve sağlam. Onu korumaya çalışıyoruz.
Osmanlı’ya sığınan Yahudilerin mezarlığı temizleniyor
İspanya ve Portekiz’de 1492 yılında büyük büyük bir zulüm ve işkence gören Yahudiler yaşadıkları toprakları terk ederek Osmanlı Devleti’ne sığındı. II. Bayezit döneminde Edirne’ye yerleştirilen Yahudiler, Osmanlı’nın hoşgörüsü ile uzun yıllar huzur ve güven içinde yaşadı.
Arınç: 11 Eylül sonrası İslamofobi olgusuyla yüzyüze kaldık
Yoksa Müslümanlarla Yahudiler arasında, Türklerle Museviler arasında bir husumeti, bir kavgayı kesinlikle ortaya koymaz. Yahudiliğinden, Museviliğinden dolayı kesinlikle ötekileştirmek, reddetmek ve inkar etmek bizim politikalarımız arasında mevcut değildir’’ ifadelerini kullandı.
RUSI Başkanı: Özür sonrası Erdoğan'ın Gazze ziyareti yerinde bir adım olacak
Mesela, Türkiye’de yaşayan Yahudiler hiçbir zaman Türkiye’de ayrımcılığa uğradıkları yönünde bir şikayette bulunmadı şimdiye kadar. İsrail yönetimine halkın da bu yönde bir baskısı vardı.
Hayati Yazıcı: Verginin faiz için kullanımı yüzde 17’ye indi
Çünkü Yahudiler ne zaman sıkıntıda ise yardım ettiler.' yorumunu yaptı." dedi.MERAL: GÜMRÜKLEME İŞLEMLERİNDE 900 MİLYON DOLAR TASARRUF MÜMKÜN OLACAK
Le Pen Cihan'a konuştu: Türkler herkesin çıkmak istediği AB’ye niçin girsin?
Bugün Fransa’da yaşayan Yahudiler bizi çok iyi anlıyor. İsrail’in de kendi sınırlarını koruduğunu, güvenliğini sağladığını düşünüyoruz. İsrail’e bu özgürlüğü tanımalıyız.
Guba'daki toplu mezar, Ermenilerin katliamını gözler önüne seriyor(Özel)
''KATLİAMDA YAHUDİLER DE ÖLDÜRÜLDÜ'' Dağ Yahudilerinin yaşadığı Guba’ya bağlı Kırmızı kasabasında lisesi müdürü olarak görev yapan Yavuşva Simanduyev ise Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, katliam sırasında Azerbaycanlılarla
Almanya’daki Müslümanlar da kendi tatillerini istiyor
Ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti SPD ise, ”Müslüman ve Yahudilerin dini bayramlarının resmi bayram statüsüne alınmasının bu toplumlara yönelik iyi bir işaret olacağını” açıkladı.SPD Federal Meclis Grubu Kilise ve Dini Mezhepler Sorumlusu Kerstin Griese, Welt gazetesine yaptığı açıklamada, Mazyek’in talebine destek verdi.
'Önyargıların düşmanlığa dönüşmemesi için herkes üzerine düşeni yapmalı'
Hitler döneminde soy kırıma uğrayan Yahudiler bunu çok dillendiriyorlar. Ama Yahudiler kadar çingenelerde soykırıma uğradı. Biz öyle bir toplumuz ki soykırıma uğradığız halde onu dillendirmeyecek kadar önemsiz görmüşüz.
Lord Ahmed'in parti üyeliği Yahudileri suçlaması sebebiyle askıya alındı
LONDRA - İngiltere’de İşçi Partili Müslüman Lord Ahmed'in parti üyeliği, beş yıl önceki trafik kazası sonrası hapis cezası almasında Yahudilerin rolü olduğuna ilişkin sözlerinin basına yansımasının ardından askıya alındı
Mersin'de farkıl kültürler hoşgörü panelinde buluşacak
Mersin'de Türkler, Kürtler, Araplar, Hıristiyanlar, Müslümanlar, Yahudiler bir arada barış içinde yaşamakta ve ölülerini aynı mezara gömmektedir. Biz MEKADİM ile birlikte tertiplediğimiz bu toplantıya Türkiye'nin farklı inanç gruplarının temsilcilerini çağırarak Valimiz tarafından başlatılan 'Biz Mersin'in Mersin Türkiye'dir'
Amansız hastalığa yakalanan minik Nisanur'un yaşam mücadelesi
Onun için bir grup Yahudiler’de, bazı başka etnik gruplarda, Amerika’daki bir grupta görülebilir. Hastalığı engellemek için akraba evliliklerinin önüne geçmemiz lazım.
Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi üç dilde anlatıldı
Sembolik bir yer olsa bile bizim kadar Hristiyan ve Yahudiler için de kutsal bir yer. Müslümanlar haricinde egemenliği ele geçiren herkes orada kan dökmüştür. Ancak Selahaddin Kudüs’ü fethettiğinde sağladığı barış 19.
Gauck’tan Müslüman ve gayrimüslimlere diyalog çağrısı
Almanya’nın dine ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Devlet kademelerinde çalışan Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlara ihtiyacımız var.” diye konuştu.
Arınç: Bazı hatalar nedeniyle Türkiye’yi terk edenleri ülkelerine davet ediyorum
Uluslararası ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü (İDİ) tarafından Federal Parlamento’da gerçekleştirilen "Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlar: Barış Mümkündür. Geçmiş ve Mevcut Durumda Barış ve Birlikte Yaşamanın Öncelikleri ve Geleceğe Dair Perspektifler" konulu konferansta konuşan Arınç, şöyle konuştu: "Üç büyük dinin barış ve
“İslamiyet ve Musevilik, diğer dinlere nazaran geçmişte iyi ilişkileri sahipti”
Yahudilerin orta çağda Arapça öğrendiklerini ve Kur’an okuduklarını belirten Block, bu dönemde Musevilikte bazı bilgilere kanıt olarak Kur’an’ın kaynak gösterildiğini söyledi. En çok bilinen Yahudi alimlerinden biri olan Mısırlı Moses Maimonides’in İslamiyet ve Sufizm'den çok etkilendiğini söyleyen Block, Mısır’a yaptığı bir seyahatte
Yahudi kuruluşu Erdoğan'ın konuşmasına tepki gösterdi
Siyonizm ile ilgili böyle bir bağlantı kurmak Müslümanlar, Yahudiler arasında faşizm ve siyonizm hakkında ciddi yanlış anlamalara neden olabilecek, modern Türkiye Cumhuriyeti’ni anayurdu bilen Yahudilere karşı da nefreti beraberinde getirecektir.
Yahudi soykırımında ölenler Türkiye'de anıldı
İnsanlık vicdanında derin yaralar bırakan Holokost trajedisi karşısında Türk Yahudilerinin acısını paylaşır Yahudi vatandaşlarımıza sevgilerimi iletirim." dedi. Törene katılamayan AB Bakanı Egemen Bağış'ın mesajını ise bakanlıktan bir görevli okudu.
Bulgaristan kültür bakanı, "Türk ajanı" suçlamasını mahkemeye taşıyor
Beni hem Bulgarlarlar hem Yahudiler hem de Türkler sever." dedi. Türk asıllı olmasından utanç duymadığını vurgulayan Raşidov, aşırı sağcı parti liderini mahkemeye vereceğini söyledi. (CİHAN)
Unlu gıdalara, domuz ve insan saçından katkı maddesi katılıyor
Dünyada, Müslümanlar, Yahudiler ve vejetaryenler genelde pahalı da olsa sentetik olarak üretilen L-sisteini tercih ediyor.2011’de öncü bir aminoaist üretici şirketi, Çinli tedarikçi firmasından aldığı resmi açıklamaya göre, sisteinin ana kaynağının ördek tüyü yada insan saçı olduğunu
2012 Almanya'daki göçmenler için iyi bir yıl oldu
Müslümanlar ve Yahudiler karara tepki gösterirken Başbakan Angela Merkel sünneti serbest bırakan yasa hazırlanması için önce Federal Parlamento'dan prensip kararı aldırdı sonra Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schannarrenberger yasa hazırladı
Sünnetin yasal hale gelmesi Müslümanları memnun etti
Meclis bu kararıyla, sünnet üzerinden Müslüman ve Yahudilere yönelik karalamalara da son vermiş oldu.” açıklamasını yaptı. Almanya'da dini amaçlı sünneti tekrar legal hale getiren yasanın Federal Meclis'te kabul edilmesi Müslümanları memnun etti.
Alman Meclisi, sünneti serbest bırakan yasayı büyük çoğunlukla onayladı
Müslüman ve Yahudiler inançlarını özgürce yaşamalılar. Sünnet dini bir kimlik göstergesidir. Çocuğun yaşam standardı aynı zamanda çocuğun topluma aitliğini de ortaya koyar.
Türk asıllı milletvekili "Yılı Filistin Dostu" seçildi
İsveç’in en büyük kilisesi Immanuelkyrkan'da düzenlenen törene barış yanlısı Yahudiler de katıldı.Ödülü takdim eden İsveç Halk Yüksek Okulları (Folkhögskolan) Müdürü Lena Sjöholm, Mehmet Kaplan’ın yıllarıdır dünya barışı için çalıştığını ve ödülü hak ettiğini belirtti.
İspanya’dan kovulan Yahudilerin torunlarına vatandaşlık hakkı
MADRİD - İspanya’dan 1492 yılında kovulan Sefarad Yahudilerinin torunları artık İspanyol vatandaşı olabilecek. Sefarad Yahudileri için İspanyol vatandaşlığına geçiş hakkı, Adalet Bakanı Alberto Ruiz-Gallardón ve Dışişleri Bakanı José Manuel García-Margallo’nun katılımıyla
Avrupa'nın küçük ülkesi İzlanda'dan İsrail'e büyük tepki
gerçekleştirdiğini öne süren Jonasson, "Bu yeni Yahudi devletinde sadece gardiyan ve askerler olmayacak; ayrıca zalim, soykırım katili ve en büyük işkenceci Yahudiler de bulunacak." diye konuştu.
Uluslararası Üniversiteler Konseyi’nden İsrail’e kınama
İsrail’i uyguladığı şiddet nedeniyle kınayan Azizoğlu, başta Yahudiler olmak üzere tüm insanları İsrail’in uyguladığı suça karşı birlik olmaya çağırdı. (CİHAN)
Fisk: İsrail'in operasyonunun adı 'İkiyüzlülük Sütunu' olmalı
“Batı Şeria’da binlerce dönüm arazi, sadece ve sadece Yahudiler için, İsrail tarafından Araplardan çalındı.” yiyen Fisk, Filistin Devleti kurmak için yeterli bir toprak parçasının bile artık kalmadığını vurguladı.
Davutoğlu: Artık Filistinlilere dönüpte bir 50-60 yıl daha bekleyin diyemeyiz
ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, istikrarlı bir Ortadoğu ile Hristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar arasında barışın olması isteniyorsa Filistin sorunun çözümünden geçtiğine dikkat çekti.
Amerikalı Yahudiler Obama'yı destekledi
TEL AVİV - Amerika’daki Yahudilerin yüzde 70’i yeniden seçilen ABD Başkanı Barack Obama’ya oy verdi. İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre; dün akşam açıklanan sandık çıkış anket sonuçlarına göre bir kez daha Amerikalı Yahudiler ezici bir çoğunlukla Demokrat
BDP İzmir İl Başkanlığı, açlık grevlerine destek için yürüyüş düzenledi
Sakık, Bursa'daki olaylara değinerek, "Aklınızı başınıza alın, Kürtler 1915'lerdeki Ermeniler değil ki katledesiniz, Kürtler, 6-7 Eylül'ü yaşayan Rumlar, Yahudiler değil ki zulüm edesiniz." dedi. Başbakan Erdoğan'ın, 'birçok kişinin idamın geri getirilmesini istediği' sözleri üzerine Sakık, "Kürtler, Cumhuriyet'in kuruluşundan bugüne ataları idam
Yahudiler Konseyi, Neonazi cinayetlerinin aydınlatılmamasından rahatsız
MÜNİH - Dünya Yahudiler Konseyi Başkan Yardımcısı Charlotte Knobloch, Almanya’da dokuzu göçmen kökenli esnaf ve biri polis memuru olmak üzere toplam on kişinin öldürüldüğü Neonazi cinayetlerinin hala aydınlatılamamasından
Peder Dall’Oglio: Osmanlı’dan sonra Suriye’de birlik sağlanamadı (Özel)
haklarının verilmesini istediklerini dile getiren Dall’Oglio, “Bizler, Suriye’de yaşayan Sünniler, Aleviler, Şiiler, Kürtler, Hristiyanlar, Süryaniler, Yahudiler hepimiz barış istiyoruz, adalet istiyoruz.
Yahudi dernek başkanı: Metrodaki provokatif ilanlar ırkçılık ürünü (Özel)
O zaman biz Yahudiler de sleichot (af dileme), teshuva (tevbe etme) ile bunu tecrübe ediyoruz. İncittiğimiz insanlardan özür diliyor, bağışlanma istiyoruz.