yakıt

Somali plajında artık cankurtaranlar var
Gereken yakıt ise yerel yönetim tarafından karşılanıyor.Plajın müdavimlerinden Muhammed Ömer, daha önce çok sayıda insanın bu bölgede boğularak öldüğünü belirterek, hükümetin gençlere verdiği bu destekten ötürü minnettar
Türkmenistan, enerji kaynaklarını keşfetti (Haber -Analiz)
Bu asırın en önemli yakıt malzemesi olan doğalgaz bakımından Türkmenistan dünyanın başlıca ülkelerinden birisidir. Uluslararası uzmanların tahminlerine göre, sadece Galkınış doğalgaz sahasının rezervi 26,2 trilyon metreküp.
Motorine 12 kuruş zam
İSTANBUL - Motorinin litresi bu gece yarısından itibaren 12 kuruş zamlanıyor. Böylece İstanbul'da ortalama 4,56 TL'den satılan 1 litrelik dizel yakıt 4,68 liraya çıkacak.
Tacikistan kısmen pamuk üretiminden vazgeçiyor
İnsanların yakıt ve pamuk yağına ihtiyacı var. Bundan dolayı pamuk üretimini ihtiyaç seviyesinde üreteceğiz" şeklinde konuştu. Bakan, bundan dolayı pamuk ekim alanlarını her yıl azaltacaklarını belirterek, aşama-aşama pamuk üretimini 200 bin ton düşüreceklerini ifade etti.
Vatandaşlardan benzine zam tepkisi
Aracına yakıt almaya giden sürücülerin çoğu son zammı para öderken öğrendi. Yakıt almaya gelen bir minibüs esnafı, özel aracı benzinli olduğu için binemediğini belirterek, “Minibüs çalıştırıyorum.
Derince Limanı ihalesi iptal edildi
İhalede; Yılport Holding AŞ, The Peninsular and Oriental Steam Navigation Company, Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ, Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik Sanayi ve Ticaret AŞ, Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile Ceynak Lojistik ve Ticaret AŞ yarıştı.
Araç park etmede internet üzerinden rezervasyon dönemi
Yeni dönem elektronik parkmetre sistemi olarak hayata geçirilecek proje ile birlikte park alanlarında oluşan yığılmanın önüne geçilirken yakıt tüketiminde tasarruf sağlanacak. Atıl alanların da sisteme dahil edilmesiyle mevcut park alanı sayısının artırılması hedefleniyor.
160 metrekarelik atölyede başladılar şimdi Porsche, Ferrari'ye parça üretiyorlar
Group Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Korgavuş, radyatör hortumları, kalorifer hortumları, turbocharger hava sistem hortumları, hava filtresi hortumları, yakıt sistemi hortumları, metal ve plastik şekillendirilmiş turbo hava boruları ürettiklerini söyledi.
Trafikteki araç sayısı 18 milyona yaklaştı
Kasım ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 9 milyon 232 bin 097 adet otomobilin yüzde 41,5’i LPG’li, yüzde 31,3’ü benzinli, yüzde 26,7’si dizel yakıtlı, yakıt türü bilinmeyen otomobillerin oranı ise yüzde 0,5 oldu.
Cenevre'ye giden Esed temsilcileri Atina'da mahsur kaldı
ATİNA - Cenevre'de yarın yapılacak konferansa katılacak Esed rejimi heyetini taşıyan uçak, Atina’ya yakıt ikmali için inince ambargo sebebiyle mahsur kaldı. Suriyeli diplomat ve yöneticilerden oluşan heyeti taşıyan Tupolev tipi uçak, öğlen saatlerinde Yunanistan'ın başkenti Atina Uluslararası Elefteros Venizelos havaalanına
Doğalgaz kullanımı, kömür ve tüpe göre yüzde 53 daha karlı
Isınma, mutfak ve sıcak su ihtiyacını doğalgazdan sağlayan 5 kişilik bir ailenin, yıllık yakıt giderinin ortalama bin 617 lira olduğunu belirten Dinçay, aynı ailenin kömür ve tüp tüketiminin ise 3 bin 45 lira civarında olduğunu söyledi.
Bakan Güllüce: Yalıtımla yakıtta yüzde 90'a varan tasarruf mümkün
Güllüce, binalarda zorunlu hale getirilen mantolamanın yanı sıra pencere, bodrum ve çatılarda yapılabilecek ısı yalıtım sistemleriyle yüzde 90'a kadar yakıt ve enerji tasarrufunun sağlanabildiğini belirtti.
TESK: AVM'ler artık bir birlerine de zarar veriyor
tesisatlarının kullanıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Türkiye'de 2004 yılında trafiğe kayıtlı otomobillerin 793 bin 81'inde LPG yakıt kullanıyordu. 2013 yılı ekim ayına gelindiğinde bu rakam yaklaşık 5 katına çıkarak 3 milyon 806 bin 040'a ulaştı.
90 noktaya indirimli uçuruyor
Fiyatlara tüm vergiler ile yakıt harçlarının dahil olduğu kampanyadan yararlanmak için www.emirates.com.tr ‘den veya Emirates şubeleri ile acentalardan bilet almak gerekiyor.
İhracat birim değer endeksi yüzde 0,6 azaldı
Endeks gıda, içecek ve tütün de yüzde 5,2, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 0,7, gıda, içecek, tütün hariç imalat sanayinde yüzde 0,4 artarken yakıtlar da yüzde 2,9 azaldı. İTHALAT BİRİM DEĞER ENDEKSİ YÜZDE 2,6 AZALDI
İzmirgaz 16 bölgede 477 bin aboneye ulaştı
Konutun ısı yalıtımının iyi olması, yakıt miktarını azaltacaktır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerin kenarlarındaki boşluklar, pencere süngeriyle kapatılmalı. Binanın çatı izolasyonu yok veya yetersizse uygun bir şekilde yaptırılmalı.
Toyota, Verso 1.6 D-4D’nin seri üretimine başladı
Verimliliği ve yakıt emisyonunu iyileştirmek amacıyla, motor taşıyıcıları, çift ağırlıklı volan ve debriyaj baskı sistemi, yeni vites kutusu ve duruş-kalkış sistemi gibi parçalar yeniden tasarlandı ve geliştirildi.
‘Kombiyi kapatmak yerine düşük seviyelerde kullanmak daha tasarruflu’
Merkezi ısınma sistemleri ise 3-4 daireden fazla olan konutlarda yakıt ekonomisi adına kombilerden daha iyidir. Ancak kombide bağımsız ısınma konforu merkezi sistemlerde yakalanamamaktadır. Tasarruf adına yapılacak eylemler bellidir.
Katı yakıtlar içinde en çok linyit üretildi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Temmuz-Eylül aylarını kapsayan döneme ilişkin ‘katı yakıtlar’ verilerini paylaştı. Yakıt amaçlı kullanılan katı yakıtların (kömür ve kömür ürünleri; taşkömürü, linyit, asfaltit, kok, briket vb.
THY’den 59,5 milyon yolcu hedefi
2013 yılına göre birim yolcu gelirinde iç hatlarda TL cinsinden yüzde 2 düşüş, dış hatlarda Euro cinsinden yüzde 1 artış, yakıt hariç birim giderlerde ise Dolar cinsinden yüzde 2 artış beklenmektedir.
TESK'ten elektrik ve doğalgaza zam söylentilerine tepki
Hatırlarsınız, 2008 yılında doğalgaza yapılan zam nedeniyle yakıt masrafı yüzde 80 artan vatandaşların birçoğu doğalgaz kullanımını ya düşürmüş ya da vazgeçmişti. Şimdi doğalgazın bir metreküpü 1,07733 liradan satılırken zam yapılırsa kış vakti vatandaşın cebi yanar, tüketimini azaltırsa kendi donar.
Rusya 2019’da yeni stratejik bombardıman uçağını test edecek
Daha önce iki adet Tu-95MS Bear-H stratejik nükleer bombardıman uçakları yakıt takviyesi sayesinde 40 saat güvenlik uçuşu gerçekleştirerek rekor kırmıştı.Rusya güvenlik uçuşlarını Tu-95 Bear, Tu-160 Blackjack ve Tu-22M3 Backfire model bombardıman uçakları ile gerçekleştiriyor.
Ekim'de trafiğe en çok Volkswagen kaydedildi
Ekim ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 9 milyon 171 bin 181 otomobilin yüzde 41,5’i LPG’li, yüzde 31,5’i benzinli, yüzde 26,5’i dizel yakıtlı. Yakıt türü bilinmeyen otomobillerin oranı ise yüzde 0,5 oldu.
Fransa uçağı, Türkmenistan’da ilgi gördü
Az yakıt tüketen uçağın, masrafının da az olduğu kaydedildi. Uçağın çeşitli iklim şartlarına uygun olarak üretildiği belirtildi. Maksimum hızı saatte 500 kilometre olan uçak ile 1000 kilometre mesafedeki ilçelere uçuş yapılması planlanıyor.
Otomobilleri için 4 sene geri alım garantisi veriyor
4 WD olarak çalışan 4x4 sistemi, otomobillerin şehir içinde 4x2 kullanılabilmesine olanak tanıyor, yakıt tüketimini minimuma indiriyor.Rexton, güvenlik olarak ESP (elektronik denge programı), ARP (devrilmeyi önleme sistemi), HDC (yokuş iniş sistemi), FTCS (anti patinaj sistemi), HBA (fren
Doğalgaz faturası bilgisayar yazılımı ile yüzde 30 inecek
Kalorifer kazanının boşa çalışmasını engelleyen yazılım ile yakıttan yüzde 30 tasarruf etmek mümkün.Kazanlara takılan mini bilgisayar, merkezi ısıtma kullanan binaların enerji kaçaklarının önüne geçerek aynı oranda yakıtla daha fazla ısınma imkanı sunuyor.
Güney Afrika’da otoyollar paralı oldu, sendikalar ayaklandı
Öte yandan sisteme karşı olanlar, 'halkın zaten KDV ve yakıt vergisi ödediğini ve bir çok yolun ücretli olduğunu, yeni uygulamanın kanunlara aykırı olduğunu' ifade ediyor. Güney Afrikalılar ücretli yol uygulaması ile ayda en az 550 Rand (107 TL) ödeyecekken, kayıt yaptırmayanlar ise borçlarını 7 gün içinde ödemezlerse 3 katı fiyatla
'Zam, LPG dönüşümüne talebi düşürür'
Dünyada bu iki yakıt arasında büyük bir makas olduğunu, yakında benzine de zam geleceğini ileri süren Niğdeli, “Zam, özellikle büyük bir gelişme içinde olan LPG dönüşümüne olumsuz yansıyacaktır. Dönüşüme talebi en az yüzde 30 düşüreceğini tahmin ediyoruz.
TCMB: Enflasyonun gerilemesinde işlenmiş gıda etkili oldu
Bunun yanında, bu dönemde tüp gaz, katı yakıt ve akaryakıt fiyatlarında da artış gözlendi. Sonuç olarak, enerji grubu yıllık enflasyonu 0,54 puan artarak yüzde 2,68’e yükseldi. Öte yandan, Aralık ayı başında LPG fiyatlarında gözlenen artışın, grup yıllık enflasyonunu belirgin oranda yükseltebileceği tahmin edildi.
BMW motoru taşıyan ilk Toyota modeli Verso, Türkiye'de üretilecek
Verimliliği ve yakıt emisyonunu iyileştirmek amacıyla, motor taşıyıcıları, çift ağırlıklı volan ve debriyaj baskı sistemi, yeni vites kutusu ve duruş-kalkış sistemi gibi parçalar yeniden tasarlandı ve geliştirildi.
Yıldırım: Uçaklarda en pahalı fiyat 299 TL, altında uçan da olabilir
Yakıt, personel, vs. kalırsa da üç beş kuruş onların eline kalıyor.” bilgilerini verdi.Hizmetten herhangi bir zafiyet olmaması gerektiğini de dile getiren Yıldırım, “Hizmetten taviz vermemek için ‘şu kadar fiyatın altında uçun’ demek olmaz.
Kuveyt gelecek yıl 24 milyar dolarlık ihale verecek
Dubai merkezli MEED araştırma firmasına göre, Kuveyt’teki en büyük iki proje 16 milyar dolarlık Temiz Yakıt Projesi ve 7 milyar dolarlık Aşağı Fars petrol projesi. Uzmanlar, ülkede dikkat çeken sektörlerin sadece petrol ve gaz ile sınırlı olmadığını, bunun yanı sıra sosyal altyapı projelerine de milyar dolarlık yatırımların
Hidrofıstık ekibinden Sanko’ya plaket
katıldıkları otomobilin hazırlanmasında SANKO Holding’in büyük destek sağladığını belirterek, “Adını Gaziantep ile özdeşleşen antepfıstığından alan Hidrofıstık, yakıt olarak hidrojen gazını kullanan çevre dostu ve teknoloji harikası bir otomobil.
Pakistan'da NATO tankerine saldırı: 4 ölü
İSLAMABAD - Pakistan’ın Beloçistan eyaletinin Nasirabad bölgesinde NATO birliklerine yakıt taşıyan bir tankerin saldırıya uğraması sonucu aracın şoförü hayatını kaybetti. Kimliği belirlenemeyen silahlı kişilerin saldırıyı yaptığı bölgede polisin araştırması sonucu silahla vurulmuş 3 ceset daha buldu.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ukrayna’da
Ukrayna ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının katılımıyla gerçekleşen zirve neticesinde Yanukoviç ve Aliyev yakıt ve enerji alanında anlaşma imzaladı.İki ülke arasında ilgili bakanlık ve kurumlarca; bitki çeşitliliğinin korunması, çevre, karşılıklı döviz düzenlemeleri, ulaşım, eğitim, turizm, spor, doğal kaynaklar
9 milyonu aşkın otomobilin yüzde 41,5’i LPG’li
Kayıtlı 9 milyon 125 bin 545 adet otomobilden yüzde 41,5’ini LPG’li, yüzde 31,7’sini benzinli, yüzde 26,3’ünü dizel yakıtlı oluştururken; yakıt türü bilinmeyen otomobillerin oranı yüzde 0,5'te kaldı.
Uçak kazasında Tataristan Cumhurbaşkanı’nın oğlu da öldü
Moskova’dan gelen Boeing-737 tip yolcu uçağı birkaç kez denemenin ardından iniş yaparken yakıt deposu patlamış, alev alan uçak yanarak düşmüştü. HAVA ŞARTLARI UYGUNDU
Rusya’da yolcu uçağı düştü; 50 ölü - 2
Ancak son denemede yakıt tanklarından biri patladı." dedi.Boeing 737 tip uçağın 1987’de üretildiği ve 108-132 yolcu kapasitesinin olduğu belirtiliyor. (CİHAN)
Coşkun: Zarar eden işletmeyi iki yılda kara geçirdik
Fabrika, doğalgazı bırakıp yakıt olarak kömür kullanmayı planlıyor. Kömürle çalışan bir santral kurularak hem fabrikanın elektriği üretilecek hem de çiftçinin sulamada kullanması için enerji sağlanacak.
Mazot tayfunzedeler için hiç bu kadar kıymetli olmamıştı (Özel)
Sokaklarda gezen Cihan muhabiri, tayfunun yerle bir ettiği akaryakıt istasyonlarından araçlarına benzin ve mazot alanları gözlemliyor. Ancak istasyonda yakıt kalmamış.
Rusya'dan Tacikistan'a büyük jest
Tacikistan genelinde her yıl 1,6 milyon ton yakıt ürünlerine ihtiyaç var. Ancak bu rakam her geçen yıl biraz daha artıyor. Rusya ile Tacikistan arasında, Rus yakıt ürünlerinin Tacikistan'a sevkıyatı ile ilgili işbirliği memorandumu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ekim 2012'de
Hindistan’da otobüste yangın: 7 ölü
Çarpmanın etkisiyle aracın yakıt deposu delinerek alev aldı. Şoför ve ve yolcuların büyük kısmı yanan otobüsten çıkmayı başarırken, 3 yolcu araçtan çıkamadı ve yanarak can verdi. Ağır şekilde yanan diğer 4 yolcu da hastaneye götürülürken yolda öldü.
Filipinler, ‘’Kimse yok mu!’’ diyor (Özel)
Araçlarına yakıt almak isteyenler zora başvuruyor. Şu an şehirde yakıt tükenmiş durumda. Benzin fiyatları eskiden 53,3 pezo (2,48 TL)iken, şimdi 300 pezoya (14,06 TL) çıktı.
Ukrayna, Rusya’dan doğalgaz alımını durdurdu
Rusya Merkez Yakıt ve Enerji Sevkiyat Bölümü Başkanı Nikolay Orlov, Ukrayna’nın ay başından itibaren alımı günlük bazda 10 kat azalttığını, 9 Kasım’dan itibaren de durdurduğunu söyledi. Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Vakfı Başkanı Aleksey Grivaş, Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın vanaları kapatmasının yaklaşan kış mevsiminde Avrupa
DÜZELTME-Rüzgar Gücü İzleme ve Tahmin Merkezi açıldı
İthal edilen enerjinin yarısından daha fazlasının ulaşım sektöründe yakıt olarak kullanıldığını dile getiren Enerji Bakanı, "Araç alırken refah seviyemizi arttırırken, bunların her birini ithal ettiğimiz kaynaklarla birlikte çalışıyoruz.
Rüzgar Gücü İzleme ve Tahmin Merkezi açıldı
İthal edilen enerjinin yarısından daha fazlasının ulaşım sektöründe yakıt olarak kullanıldığını dile getiren Enerji Bakanı, "Araç alırken refah seviyemizi arttırırken, bunların her birini ithal ettiğimiz kaynaklarla birlikte çalışıyoruz.
İhracat birim değer endeksi yüzde 1,2 azaldı
Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre yakıtlarda yüzde 7,1 azalırken, gıda, içecek ve tütünde yüzde 4,2, yakıt hariç ham maddelerde yüzde 0,1,gıda, içecek, tütün hariç imalat sanayinde yüzde 0,1 arttı.
3 bin girişimciye eğitim ve danışmanlık hizmeti verdi
Bu araba şu an 100 kilometrede 0,90 lira yakıt tüketiyor .” dedi.TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdürü Turgut Boz ise Türkiye’de her sene 130 bin firmanın faaliyete geçtiğini bildirirken, “Bunların yüzde 55’i sektörü tahlil edemediği
Kamyon ve otobüs için motor geliştiren Tümosan, Altay tankının motoruna da talip
Bunun anlamı, sıfırdan Türkiye’de de bir motor ve transmisyon çalışmaların başlatılabileceği ve bu sanayideki ciddi teknoloji transferleriyle yakıt pompası gibi dışarıdan ithal ettiğimiz ileri teknoloji ürünlerini bu proje kapsamında Türkiye’de ciddi yatırımların yapılacağını değerlendiriyorum.
Ağır vasıtaları artık 'akıllı asfaltlar' denetleyecek
Yeni sistem, tüm araçların denetimine imkan sağlarken; ayrıca zaman ve yakıt tasarrufu da gerçekleşecek. Ayrıca bu sayede kusurlu araçların denetimden kaçmasının önüne geçilecek. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre, sistem öncelikle Türkiye’deki trafik yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelerde uygulanacak