yerleşime

Sabra ve Şatilla katliamlarının sorumlusu Şaron öldü
Şaron 1990'lı yıllarda yeniden bakan oldu ve Batı Şeria ile Gazze'de 1967 işgali sırasında alınan bölgeleri yerleşime açtı. Likut Partisi lideri Benjamin Netanyahu ile yarışan Ariel Şaron 2001 yılında Başbakan olmayı başardı.
CDU ve SPD enerji, altyapı ve ulaştırmada yakınlaştı
Yeni yerleşim yerlerinin kurulması ve belediyelerin boş arazileri yerleşime açması için çalışmalar yapmaları da beklenenler arasında. Altyapı ve yük taşımacılığının da konuşulduğu görüşmede, alt yapıya daha fazla yatırım yapılması kararlaştırıldı.
‘Camisi çok, okulu yok’ haberi köylüyü üzdü
Dağınık yerleşime sahip olan köyün toplam nüfusu 507 kişi. 1987 yılında köyden ayrılıp sonra belediye olan Turunç beldesinde ve hemen yanında bulunan Bayır köyünde bir ilkokul faaliyet gösteriyor. Menteşoğuları ve Osmanlılar zamanında Antalya tarafından gelen Yörüklerin yaşadığı Osmaniye köyünde ikamet edenler arıcılıkla uğraşıyor.
Sahabe Sultan Sasa, 2 ay sonra cami ve türbesine kavuşuyor
Ancak Rızvanağa Mezarlığı da yerleşime açılmasından dolayı sahabe mezarı kayboldu.” diye konuştu. MÜZE YOK SAYMIŞTI, HALK SAHİP ÇIKTI
Mühimmat deposu Konya'da bir milyon insanı tehdit ediyor iddiası
kat daha tehlikeli olduğuna dikkat çekerek "Mühimmat ana deposunun öncelikli olarak Konya'mızın tehditten acilen kurtarılması şehrimizin de sağlıklı bir yerleşime kavuşması açısından son derece önem arz etmektedir.
Köylerine dönen vatandaşlar devlet desteği bekliyor
20 yıldan beri hala bölgede yerleşime dair hiçbir gayret ve çaba yok. Bu bölgede dışarıda yaşayan insanların bir kısmı arıcılık ve bir takım uğraşlar için gelmektedirler, fakat ilçe kaymakamlığına, özel idareye hatta valiliğe kadar bütün başvurularımıza
Cizre’deki kazılarda 11. ve 15. yüzyıla ait bulgulara rastlandı
yy'dan itibaren günümüzden bin 100 yıl veya bin yıl öncesine yerleşime maruz kaldığını düşünüyoruz. Neden? Çünkü o süreçten sonra buradaki kültürlerin, buradaki birliklerin daha güçlenmiş olduğunu tahmin ediyoruz.
Fikirtepe planları onaylandı
Derece Deprem Bölgesi’nde ve ‘Yerleşime Önlemli Uygun Alanlar’ sınırı içerisinde bulunmasından dolayı afet riskinin bertaraf edilerek, öncelikli olarak can ve mal güvenliği sağlanacaktır. Teknik ve mühendislik hizmetleri açısından donanımlı, enerji ve su korunumlu, yeşil yapılar inşa edilecektir.
TOKİ, Karadeniz Bölgesi’nde en çok konutu Samsun’da yaptı
başlanmış, TOKİ tarafından yapılan uygulamaların bulunduğu bölge ise 1980'li yıllardan itibaren ilgili yerel belediyeler tarafından onaylanan imar planları ile yerleşime açılmış ve yapılaşmıştır. Kuzey Yıldızı Toplu Konut Projesi kapsamında yerel belediyeler tarafından onaylanan imar planı kararlarına ve çekme mesefalerine uyularak, vaziyet planları oluşturulmuş,
Demirtaş: PKK henüz çekilmedi, 8 Mayıs'ta çekilmeye başlayacak
Hem PKK hem ordu yetkilileri ellerinde harita olsun olmasın mayınlı olarak bildikleri yerleri kamuoyuna açıklarlarsa en azından sivil yerleşime açılacak bu bölgelerde sivillerin ölümünün çocukların ölümü gibi durumları engelleyebilir.
Almanya nükleer atıklar için yeni yer arayışında
Zira güney bölgesinde depolama için gösterilen iki yer de, deprem bölgesi olduğu için jeologların yerleşime uygun görmediği mekanlar listesinde yer alıyor.Öte yandan taraflar yurtdışında bulunan nükleer atıkların ülkeye geri dönmesinin ardından depolanacağı geçici yer hakkında kesin bir mutabakat sağlayamadı.
Demirtaş: Toplu konut Çeşme’de huzuru bozar, turizmini olumsuz etkiler
Reisdere Mahallesi'nde TOKİ’nin dört kata kadar toplu konut yapmak için harekete geçtiğini belirten Demirtaş, “Bildiğimiz ve incelediğimiz kadarıyla Çeşme'de yerleşime açılan hiçbir bölgede böyle bir yoğunluk bulunmuyor.
Sahabe Sultan Sasa, 87 yıl sonra cami ve türbesine kavuşuyor
Cami ve türbenin yıktırılmasının ardından sahabe mezarının buradan Rızvanağa Mezarlığına taşındığını anlatan Evsen, “Ancak Rızvanağa Mezarlığı da yerleşime açılmasından dolayı sahabe mezarı kaybolmuştur.
Mağaralarda Şaman izleri bulundu
Her mağara yerleşime müsait olmuyor. Keçemağarası gibi çökme riski çok yüksek olan mağaralara genellikle yerleşim söz konusu olmuyor. Ama yine de biz bölgede yaptığımız bir nevi istihbarat diyeyim, köylülerle yaptığımız konuşmalar, coğrafi ve jeomorfozik haritalardan edindiğimiz bilgilerle bölgeleri ziyaret
'7 büyüklüğündeki depremde Çanakkale’deki yapılar yerinde duramaz'
Boğaz savunması için gerekli donanımları sağlanmış ama cumhuriyet döneminde yerleşime bağlı olarak nüfus almaya başlamış. Boğazı, doğayı ve tarihi de koyduğunuzda Çanakkale’nin cezbedici tarafları başlamış ve devam ediyor.
Sağanak yağmur, Samsun'da yürekleri ağızlara getirdi
Sağanak yağmur, şu ana kadar TOKİ konutları dahil Canik’te her hangi bir yerleşime ve insana zarar vermedi. Samsun Büyükşehir Belediyesi ile İl Özel İdaresi ekipleri bölgeye iş makineleri gönderirken, Samsun Valiliği de arama kurtarma ekipleri sevk etti.
Kocaeli'de zemin veri bankası oluşturuldu
Oluşturulan Veri Bankası'nda; yerleşime uygunluk haritaları, sismik veriler, mekanik sondaj verileri, elektrik sondaj verileri, aktif pasif fay haritaları, jeofizik haritalar ve mikrotremor verileri yer alıyor ve Kocaeli genelindeki tüm zemin etüd verileri
Bayraktar’dan belgeli Samsun savunması
mensuplarına verdiği bilgi notunda şu bilgiler bulunuyor: "Söz konusu alan TOKİ uygulamaları çerçevesinde ilgili belediyelerce onaylı imar planına göre yerleşime açık imarlı konut alanı olup, uygulamamız öncesinde yaklaşık 2 bin 500, konut barındıran bir alandır.
TOKİ'den Samsun açıklaması: Konutlar yönetmeliklere uygun yapıldı
Olayın yaşandığı bölgenin, ilgili belediyelerce onaylı imar planına göre yerleşime açık imarlı konut alanı olduğu hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi: "Uygulamamız öncesinde bu alanda yaklaşık 2 bin 500 gecekondu bulunmaktaydı.
Kıyı bölgelerinde turist azalırken İstanbul ve Anadolu’nun iç kesiminde artıyor
Öncelikli olarak fay açılma çatlağı üzerinde yapı yasağı bulunan, yerleşime uygun olmayan alanların yapılardan arındırılması, ikinci olarak proje alanının yakın çevresindeki Hazine mülkiyetindeki alanlarla birlikte değerlendirilerek sağlıklı, planlı bir yapılaşma sağlamaya çalışıyoruz.
Alanya Kalesi belediye tarafından restore ediliyor
Başkan Sipahioğlu, şöyle dedi: "2 bin 400 yıllık sürekli bir yerleşime tanıklık eden 1. derece doğal, arkeolojik, tarihi ve kentsel bir sit alanı ve UNESCO dünya miras listesine aday Alanya Kalesi önemli kültürel değerlerden biri.
Osmanlı köyü Kozbeyli, gençlerin elinde yeniden hayat buluyor
yüzyılda Saruhanoğulları Beyliği zamanında, Yolmuç olarak adlandırılan mevkide yerleşime açılmış. 17. yüzyılda Osmanlı Devleti döneminde bugünkü yerine taşınmış.
Eroğlu'dan Maraş haberine yalanlama
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye’de bir gazetede yayımlanan "Hayalet kent Maraş, Rumların 1 Temmuz’da AB dönem başkanı olmasının ardından yeniden yerleşime açılacak” şeklindeki haberi yalanladı.
CHP Milletvekili Ağbaba: Malatya'da bazı ilçeler taşkın tehlikesi altında
Malatya Belediyesi, dere yataklarını imara açarak yerleşime ruhsat vermesi, Devlet Su İşleri'nin Bölge Müdürlüğü'nün zamanında müdahalede bulunmaması olası taşkınlara davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca Akçadağ Belediyesi tarafından Gani deresi üzerine büz döşemek suretiyle dere yatağı daraltılmış, taşkın sularının etrafına zarar vermesi kaçınılmaz hal almıştır.
Şeyh Said'in torunu: Dedemin mezarı Diyarbakır Orduevi'nin bahçesinde
Mezar yeri önceden şehir mezarlığıymış kamulaştırma sonucu bir kısmı yerleşime açılmış. Şeyh Said ve arkadaşlarının bulunduğu yer orduevinin boş bahçe kısmındadır." açıklamasında bulundu.
Bahçeli: Terör güzergahında kaçakçılığın masum görülmesi akla aykırı bir durum
Olayın gerçekleştiği bölgenin bölücü terör örgütünün ana kamplarının yer aldığı ve sivil yerleşime açık olmayan Irak’ın kuzeyindeki ‘Sina-Haftanin’ bölgesi olduğunu hatırlatan Bahçeli, şöyle devam etti: "TSK’nın yaptığı operasyonların hedefinde bölücü militanların
Öğretmenler barınma sorunu için yürüdü
Bekar bayanlar için ayrılan TOKİ evlerinde ısınma, banyo ve güvenlik sorunları çözülmeden yerleşime açılmıştır. 2 bin 500 aileye ayrılan konteyner sayısı 190 adettir.
Güzelbey: İbrahimli ikinci bölge, daha planlı olursa imara açarız
Toplantıda düzgün yerleşime dikkat çeken Başkan Güzelbey, “Her şeyin başı planlama, plan yapmadan bir yere varmak zor. Bu yüzden 2012-2013'de yapılacak projelerimizi planlı bir şekilde hayata geçireceğiz.
ABD Başkan Yardımcısı Biden, Atina'da temaslarda bulundu
Türklerin Ege’de yerleşime açık adalar üzerinden alçak uçuş yaparak Yunan hava sahasını ihlal ettiğini ve ipleri gerdiğini söyleyen Papulyas, Rum Kesimi’nin hakkı olan doğalgaz ve petrol arama çalışmaları konusunda ise Türkiye’nin tehditlerde
İZSU Genel Müdürlüğü kirli göleti temizledi
Yerleşime verilen su, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik'e uygundur. Sulama göleti, Köy Hizmetleri tarafından yapılmış ve Oğlananası Sulama Kooperatifi'ne işletilmek üzere verilmiştir.
Yan yatan elektrik direği korkutuyor
BALIKESİR - Balıkesir'in Edremit ilçesinde, bir sitenin yanında bulunan yan yatmış elektrik direği korkutuyor. Yeni yerleşime açılan bölgelerin başında gelen Işık Yolu üzerinde sitelerin bulunduğu yerde, evlerin üzerine doğru devrilmek üzere olan direğin, bir anönce düzeltilmesi isteniyor
En yüksek ev kiraları Güney Kore’de
Halihazırdaki evler ve apartmanlar yerleşime yetmeyince, 70’li 80’li yıllarda yapılan apartmanlar siteler yıkılarak daha yüksek binalar dikiliyor. Özellikle büyük şehirlerin merkezlerindeki binaların yıkılması ev kiralarına büyük etki yaptı.
Doç. Dr. Özkul: İzmir'in kanalizasyon sistemi deniz seviyesinin altında
Özkul, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB)'nde, Bostanlı ve Mavişehir'de problemler olduğunu söyledi: "Keşke oralar yerleşime açılmasaydı. O kotlarda bu tür sıkıntıların otaya çıkacağı baştan belliyken kangren olduktan sonra çözüm üretmek daha da zorlaşıyor.
"Karadeniz sahilindeki tüm şehirlerin yağmursuyu şebekesi acilen yapılmalı"
Karadeniz sahilindeki yerleşime açık veya açılabilecek olanları da içerecek tüm vadilerde vadi planlamaları yapılmalı, buralarda özellik arz eden riskli alanlarda yol, foseptik açılması dahil hiçbir müdahaleye izin verilmemelidir.
İzmir'de deprem riskini arttıran fay tespit edildi
Yerleşime açılacak yeni alanlara yapılacak binaların iyi analiz edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Yeni imar planları ve kentsel dönüşüm alanları yeniden revize edilmelidir. İzmir’de yüksek katlı yapıların bulunduğu Mavişehir ve Bostanlı gibi bölgelerin zemin iyileştirmeleri yapılmalıdır.
Türkiye'nin ilk arkeoparkı seneye açılıyor
Bugüne kadar sözkonusu yerleşime ait 20’nin üzerinde yapı kalıntısının açığa çıkarıldığını ifade eden Karul, hendekle çevrili yerleşim dokusunun daha eski bir geleneğe ait olduğunu ve buradaki yapıların iyi korunarak bugüne geldiğini belirtti.
"17 Ağustos'un üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen alınan önlemler yetersiz"
İmar planına esas jeolojik-jeoteknik etüt raporları ve yerleşime uygunluk değerlendirme haritalarının kentsel bilgi sisteminin bir parçası olarak kullanıma sunulmalıdır. Genelde afetlerle mücadele süreçlerinin sosyo-ekonomik boyutuna dikkat çekilmeli ve bu süreçte düşük gelir grupları desteklenmelidir.
Jeoloji Mühendisleri Odası yerel yönetimleri uyardı
Milyonlarca yılda oluşan doğal servetimiz olan ovaların yerleşime açılması, sağlıklı kentleşme ve güvenli yapılaşma sürecinde temel yanlışı oluşturmaktadır. Bu konuda belediyelerimize büyük işler düşmektedir.
"ABD, hem Ankara hem de Atina'dan Ege'de gerginliği bitirmelerini istemiş"
Yunanistan’ın geçmişten bugüne gündeme getirdiği ‘Ege’de yerleşime açık adalar üzerinde, Türk savaş uçakları uçuyor’ iddiaları ilişkin ABD’nin 2009’da her iki ülkeye de uyarı ve şikayet de bulunduğu ortaya çıktı.
Osmanlı İnşaat, Beylikdüzü'ndeki konutlarını satışa çıkardı
3’ü yeşil alan olarak konumlandırıldığı belirtilerek "Kent hayatında ayrıcalıklı bir yerleşime kapılarını açan konutlar erişilebilir fiyatlarla satışa sunulduğu için geleceğe yatırım yapmayı düşünenlerin en doğru tercihi olacaktır.
Mahalle halkı hurdacılara öfke kusuyor
Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz’da yaptığı açıklamada, "Benimde doğup büyüdüğüm yer Hasanlı Abacılar Mahallesi, Hurdacıların çadır kurduğu alan tamamen yerleşime yasak bir bölge, hangi akla buraya gelip çadır kurduklarını anlamak mümkün değil.
Polatlı Kaymakamlığı, mevsimlik işçilerle ilgili hazırlıkları değerlendirdi
- Çadır yerleşim alanları dışında yerleşime izin verilmemeli. - 15 yaş altı okula devam etmesi gereken öğrencilere (6.7.8. sınıflara )yönelik okullaştırma çalışmaları yapılmalı.
Bodrum'daki sel felaketinin faturası 15 milyon liradan fazla
gerektiğini vurgulayan Ergun, şunları kaydetti: "Ne yazık ki arazi çok kıymetli olduğu için dere yataklarının kenarları istimlak edilmediği gibi zamanında yerleşime de izin verilmiştir. Hatta dere doldurularak yol haline getirilmiştir.
Çankaya’nın nüfusu giderek yaşlanıyor
Bu alanın yalnızca yüzde 30’u yerleşime uygun. -Son dönemde belediye meclisi kararlarının çoğunluğu yüzde 71 ile sosyal etkinlikler, eğitim ve imar ile ilgili. -Belediye meclis üyelerinin yüzde 62’si üniversite mezunu.
Osman Baydemir: Diyarbakır'ın ve yüreğimin kapısı bütün girişimcilere sonuna kadar açıktır
Bakanlığı'nın 2023'e kadar uygulayacağı strateji belgesinde neredeyse Diyarbakır'ın esamesinin okunmadığını belirten Baydemir, "İnsanların göçebelikten ilk yerleşime geçtiği Bırkeleyn mağaralarına sahibiz.
Site sakinleri hizmet alamamaktan şikayetçi
Alaplı'da 1999 yılında yerleşime açılan Doğakent, Akkent Yapı Kooperatif Sitesi'nde yaşayan halk, Telekom'un kabloları yer altına alma çalışmaları sonrasında bozulan yolları bir türlü yaptıramadı. Yapılan müracaatların da sonuçsuz kaldığını kaydeden site halkı, Telekom'a müracaat edildiğini, yapılan müracaatta ise Telekom yetkilileri tarafından yol tamir parasının
Mahallenin, 35 yıllık yol sorunu çözüldü
Dolayısıyla, konut sakinlerinin burası yerleşime açıldığından bu yana büyük sıkıntıları vardı. Hastaları olduğu zaman ambulans giremiyordu, kömür aldıkları zaman kömür kamyonu giremiyordu, eşya getirdikleri zaman eşyalarını evlerine taşıyamıyorlardı; aşağıya yola
Osmangazi Üniversitesi, yerleşime açılacak alanların depremselliğini ölçüyor
Projeyi yürüten ESOGÜDAM'dan yapılan açıklamada, zeminlerin jeoteknik özelliklerinin bölge içinde farklılıklar göstermesi nedeniyle yerleşime açılacak yeni alanların, yerleşime uygunluğunun belirlenmesi, yerleşim bölgelerinin depremden nasıl etkileneceğinin tanımlanması ve değerlendirilmesi için bu bölgelere
Gündoğdu afetinin sebebi heyelan, yapılaşma ve otoyol
Buna göre, yerleşim yerleri yeniden düzenlenmesi, doğal afetler risk alanlarının tespit edilip, afet risk haritaları hazırlanması, yerleşime uygun alanların tespit edilip yapılaşmaya açılması, plansız yapılaşmaya izin verilmemesi, açık dere ve çay yatakları kapatılmaması, doğal drenaja imkân verecek alt
Dülük' antik kentindeki tarihi miras, Şehitkamil Belediyesi sponsorluğunda ortaya çıkıyor
yüzyıllar arasındaki yerleşime işaret ediyordu. Bu yılki kazılar bölge tarihinin daha da eski dönemlere ait olabileceğini gösteriyor." dedi. Dülük Antik Kenti için kültürlerin buluşma noktası dediklerini söyleyen Winter; "Çok önemli bazı eserlere ulaştık örneğin, Yunanistan'dan gelmiş malzemelerin