yerli

Brezilyalılar, Çin'i kahve bağımlısı yapacak
Ticareti geliştirme amacıyla Çin'de üretimi yapılmayan ürünleri mercek altına alan Brezilyalılar, özellikle yerli halkı, tüketme alışkanlığı olmayan ürünlerle tanıştırmayı hedefliyor. Dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri olan Brezilya, bu avantajını değerlendirerek kalabalık Çin nüfusuna kahve içirmeyi öncelikli hedeflerden biri olarak
TESK’ten patates ve bakliyattaki ani artışa tepki
TMO Osmancık yerli pirincini piyasaya sürerek spekülatörlerin oyunu bozdu.” dedi.“REKOLTE FAZLA”
Azerbaycan'da donan şelaleden kartpostallık kareler
Kafkas sıra dağlarının eteğinde bulunan Gah ilçesine bağlı tarihi İlisu köyü yakınlarındaki Ramramay şelalesi, köyü ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri haline geldi.Sarp kayaları ve zorlu iklim koşullarıyla ünlü Kafkas dağlarındaki sayılı şelalelerinden biri olan Ramramay, donduktan sonra oluşturduğu manzara ile görenleri kendisine
ETİK Başkanı İşler: EMITT’te olmamak İzmir için büyük kayıp
Fuara gelen yerli yabancı misafirlere marka değerinizi tanıtamadıktan sonra İzmir’i turizmde nasıl ileriye taşıyabiliriz?” şeklinde konuştu.
Dolar yükseldi, Ruslar tatil için dışarıyı daha az tercih edecek
MOSKOVA - Rusya Federal Turizm Ajansı, doların değerlenmesinin Rusların yerli tatil tercih etmelerinde etkili olacağını açıkladı. Rusya Merkez Bankası’nın yüzde 55 dolar ve yüzde 45 Euro’dan oluşan döviz sepeti ruble karşısında yüzde 6 değerlendi.
Yaş Araştırması; Fenerbahçe, ihtiyar delikanlı
Abdurrahman dışında 30 üzeri yerli oyuncular ise Adem Koçak ve Eren Aydın. 27.73 takım yaşı ortalaması ile listemizin onuncu sırasında bulunan Torku Konyaspor, ilk yarıyı 13. basamakta tamamladı.
Türkiye'de kulüpler altyapı fukarası
TamSaha'nın Kasım 2013 sayısında yayınladığı araştırmada, Spor Toto Süper Lig'de yer alan kulüplerin kadrolarında yer alan yerli oyuncuların üçte birini gurbetçilerin oluşturduğu gerçeğini ortaya koymuştu.
Maliye Bakanı: Sayıştay’a 25 milyon muhasebe kaydı verdik
Faizlerin yükselmesiyle faiz lobisi tartışmalarına atıf yapan Bakan Şimşek, “Biz ne yabancı yatırımcıya ne yerli yatırımcıya faiz lobisi diye zikretmek gibi bir niyetimiz yok.” dedi. YOLSUZLUK KRİZİNİ FIRSATA ÇEVİRECEĞİZ
TZOB: Çiğ süte önerilen fiyat maliyeti karşılamıyor
yüzde 28'lere kadar çıkarmasının, üreticilere bu desteklerle birlikte yatırım imkanlarını artırmak için sıfır faizli krediler, hibe destekler vermesinin, yerli ve yabancı birçok büyük ölçekli işletmenin kurulmasının, bir elin parmağını geçmeyecek sanayiciler tarafından bir anda yok edilmesine göz yumulmamalıdır.
Rumi Forum’un “birlikte yaşama” konferansı, Karaçi’de barış havası estirdi
Forum, yerli ve yabancı üniversiteler, düşünce kuruluşları ve araştırma merkezleriyle işbirliği yaparak seminer ve konferanslar tertip ediyor. (CİHAN)
Toyota Genel Müdürü Özer: Vergi oranlarının yüksek olmasında sakınca görmüyorum
Her model için yerlileşme oranını artırmak istediklerini anlatan Özer, "Yerlileşme oranında da lojistik maliyetini azaltmak için bütün yan sanayiyi Sakarya bölgesine davet ediyoruz." dedi."ÇOK CİDDİ İHRACAT YAPAN SEKTÖRÜN KENDİ PAZARINDA YÜZDE 78'İNİ İTHAL ARAÇLARA VERMESİ HOŞ DEĞİL"
‘Camiayı hedefe koyarak yolsuzluk operasyonunu yok sayma çabaları sonuç vermez’
Bizi düşündüren, yerli ve yabancı sermayenin kaos ortamında uzun süre duramayacak olmasıdır.”‘DEVLET BÜYÜKLERİMİZİN ÖTEKİLEŞTİRİCİ ÜSLUPTAN VAZGEÇMESİNİ BEKLİYORUZ’
Bakan Müezzinoğlu: Hastanelerimizdeki 90 bin yatağı 4 yılda yenileyeceğiz
Bütün ürünlerin yerli üretim bilakaydüşart yerli üretim alınacak denilirse ülke olarak kendi içine kapanılmış olacağını hatırlatan Müezzinoğlu, “Serbest piyasa ekonomisini de reddederiz. Bir süre sonrada kendi kendimizi bitiririz.
"Rusya, Türkiye’den daha az kırılgan; 2014’de büyüme artacak" (Özel)
İhracatın teşviki, yerli üreticinin rekabet gücünün artması ve bütçe açığının azalmasına katkı sağlaması nedeni ile doğal bir şekilde rublenin zayıflamasına olumlu bakılıyor. RUSYA YÜZDE 2’NİN ÜZERİNDE BÜYÜR
Doç Dr. Nağaç: Siyasi gerilimin devam etmesi ekonomik krizi tetikler
Döviz kurunun yükselişinin hız kesmeden devam etmesinin hem dış yatırımcıyı hem de yerli yatırımcıyı endişelendirmeye başladığının altını çizen Nağaç, uluslararası piyasada Türkiye’nin risk algısının giderek arttığını, buna bağlı olarak borsa ve döviz kurlarında şiddetli dalgalanmalar yaşandığını aktardı
İZTO Başkanı Demirtaş: Taksit kaldırılırsa iletişim sektörü yarı yolda kalır
Diğer yandan sektörün gelişimi için de özellikle akıllı telefonların üretimi olmak üzere yerli üreticilere teşvik verilmeli. Küresel markaların ve üreticilerin ülkemizde üretim yapmaları teşvik edilmeli.
Elazığspor, 3 futbolcuyu kadrdosuna kattı
1 yerli 2 yabancı oyuncu almayı planlıyoruz. Bu futbolcuları takımımıza kazandırmanın mücadelesini vereceğiz." dedi. Öztürk, teknik sorumlu Okan Buruk'un yardımcılığına eski takım arkadaşı Stjepan Tomas'ı getirdiklerini açıkladı.
Türkiye'nin en büyük bilim müzesi eğitimin hizmetinde
Bu sayede gerçek anlamda yerli üretim desteklenecek. Proje için TÜBİTAK’ın ayırdığı 43 milyon TL’lik kaynağı henüz kullanmadık. Önümüzdeki dönemde projenin genişlemesi için bu kaynağı da kullanacağız.
Aziz Yıldırım: Fenerbahçe inek gibi sağılıyor; ama hakkını alamıyor (2)
Yüzde 93'ü yabancı takımlara oynanıyormuş yüzde 7'si yerli takımlara. Bu yüzde 7'nin de 1.4'ü F.Bahçe üzerinden oynanıyor ama Fenerbahçe parasını alamıyor. Tüm açıklarımız bundan Fenerbahçe bir tarafından bağlanmış zincirlenmiş bir taraftan inek gibi emiliyor sağılıyor ama karşılığını alamıyor.
'Yerli otomobil için Otomotiv Test Merkezi’ni hızlandırma kararı aldık'
BURSA - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin üretilerek dünyaya ihraç edilmesini istediklerini söyledi. Bakan Işık, en büyük eksikliklerden olan Otomotiv Test Merkezi’nin de Yenişehir’e yapılması konusunda süreci hızlandırma kararı aldıklarını dile getirdi.
Aziz Yıldırım: Yayın havuzundan çıkacağız
Yerli oynanan paranın 1,4'ü 25-30'ları geçen bir para Fenerbahçe üzerinden oynanıyor. Fenerbahçe bir taraftan, bağlanmış, inek gibi sağılıyor, ama karşılığını alamıyor.
Büyükelçiler Palandöken'de rafting yaptı
Yerli ve yabancı turistleri Palandöken'e bekliyoruz." dedi. Polonya'nın Ankara Büyükelçisi Mieczysław Cieniuch ise Türkiye'de ve Erzurum'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.
ESİDEF: Yüzyılın barış hareketine sahip çıkmak herkesin vazifesi
iptalini, ülke ekonomisine hizmet eden finans kurumlarının açıktan hedef gösterilmesini teşebbüs hürriyetine indirilmiş bir darbe olarak algılıyor, gerek yerli gerekse yabancı yatırımcı açısından Türkiye’nin güvenli bir ülke olmaktan çıkarılmaya çalışıldığını üzüntüyle izliyoruz.
Aşırı yükselen döviz kuru KOBİ’leri vurmaya başladı
Yerli yatırımcının da yabancının da görmek istediği Türkiye tablosu bu.” diye konuştu. (CİHAN)
Bakan Yıldız: Yamuk yapanın karşısında olacağız
Yıldız, petrol, gaz ve kömürün yerli üretimi için ellerinden geleni yapma vaadinde bulundu. (CİHAN)
Gelinliğin başkentinde buluştular
Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (TMHGF) ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD)'nin destekleriyle organize edilen fuarda, 150 yerli ve 21 yabancı toplam 171 firma yer aldı.
Sinemalarda 505 milyon lira harcadık
Yerli filmlerden gelen hasılat da 270 milyon 500 bin liraya dayandı.Geçen sene ortalama bilet fiyatı da 10 lira oldu.
"Kredi kartıyla taksitlendirmeye son verilmesi sektörü zor duruma düşürecek"
Cep telefonu ticaretinde kredi kartı ile taksitlendirme uygulamasının kaldırılması yerine yerli üretim cep telefonu üretiminin desteklenmesi maliyeti ve yüksek fiyatları düşürecek olması nedeniyle daha verimli bir uygulama olacaktır.
Avea CEO'su Akdemir: Cep telefonuna taksit sınırı satışları aşağı çekebilir
"Bizim ürün ve servis aldığımız tedarikçiler yerli firmalar. Yabancı şirketlerin dahi Türkiye'deki yerleşik temsilcilikleri üzerinden çalışıyoruz. Özellikle küçük firmaların bizimle çalışma imkanlarından biri bizim Kuluçka Merkezi projemiz.
Daha kaliteli yayın ve görüntü için işbirliğine gittiler
Üç şirket, Tivibu yayınlarının daha kaliteli seyedilmesine imkan tanıyacak yerli set üstü kutu üretecek. Airties markalı kutu, Karel tarafından Ankara Sincan’da üretilecek, dağıtımını ise TTNET yapacak.
Ukrayna'daki olaylarda 119 polis yaralandı
19 Ocak öğlenden sonra başlayan ve şiddeti artarak devam eden eylemlerde, aralarında Türkiye’den Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirinin de olduğu yerli ve yabancı basın kuruluşlarından 20’den fazla gazeteci yaralandı.
Kiev’de eylemciler polisi havai fişekle dağıttı
19 Ocak öğlenden sonra başlayan ve şiddeti artarak devam eden eylemlerde, aralarında Türkiye’den Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirinin de olduğu yerli ve yabancı basın kuruluşlarından 20’den fazla gazeteci yaralandı.
Başkent Kiev'deki eylemlerin şiddeti artarak devam ediyor
Şiddeti artarak devam eden eylemlerde 24 saat içerisinde, aralarında Türkiye’den Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirinin de olduğu yerli ve yabancı basın kuruluşlarından 20’den fazla gazeteci yaralandı.
Fethiye, Macera Yarışları Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak
Ayrıca şampiyonada; konserler, yarışlar, doğa-macera deneyimleri, fotoğraf yarışması gibi etkinliklerle; yerli, yabancı turistler ve bölgenin yerel sakinleri için özel bir program da gerçekleştirilecek.
Ayakkabıcı esnafı düzenlediği fuar ile AVM'lerle rekabet etmeye çalışıyor
/>Fuarı düzenleyen bir diğer firma olan Mersa Ayakkabı sahibi Murat Kırseven ise şunları söyledi: “Son zamanlarda ithal ayakkabıda yaşanan düşüş nedeniyle yerli üretime bir miktar kayma söz konusu. Ama bizler için en büyük sıkıntı büyükşehirlerde bulunan büyük markaların şehirlere kurulan AVM’lere gelmesi Anadolu’da bizim gibi bu işi yapmaya çalışanları olumsuz etkiledi
Toyota Türkiye'de hedef; 130 bin adet araç üretimi
"Türkiye’deki yerli üreticiler alıcıların tercihlerine yaklaşan modeller üretme, diğer yandan tüketiciler de eşit seçme şartları olduğunda, ülke ekonomisine katkı sağlamak için ülkemizde üretilen otomobilleri tercih etme bilincinde
‘İthalat çözüm değil, dışarıdan gelecek fasulye fiyatı ancak 1,4 lira düşürür’
Şeker ve İspir fasulyeleri baz alınarak fiyatların 15 liraya yükseldiği yönündeki haberlerin yanıltıcı olduğunu ifade eden Korkmaz, kaliteli yerli ürün kuru fasulyeyi 6-7,5 liraya satın alabileceklerini söyledi.
Çöl kumlarını şekillendiren Araplar, masallara hayat veriyor (Özel)
Turizm açısından ülke tanıtımına katkı sağlaması için yapılan bu kumdan şehir, henüz tamamlanmamış olmasına rağmen çok sayıda yerli ve yabancı turistin akınına uğruyor. Özgünlüğünü koruması açısından içerisine yapay maddelerin konulmadığı bu yapılar, çok fazla dayanıklı olmadığı için yapım aşaması da uzun sürüyor.
Bakan Yıldız: Doğalgaza şubatta zam yok
"Yerli kaynaklarıyla dengelemek istememizden kaynaklanıyor. Olmasını istiyor musunuz ki bu kadar üstünde duruyorsunuz. Direniyoruz ama temennim inşallah Türkiye'nin bölgenin ve dünyanın içinde bulunduğu durumun çok hızlı normalleşmesi.
Bulgar istihbaratı Süleymanoğlu'na psikolojik operasyona kararı almış
Kitapların tanıtımında konuşan editör Rositsa Markova, "yerli Müslümanların gelişmiş sosyalist topluma kültürel olarak entegre edilmeleri" adı verilen projenin 1940'lı yıllarda başladığını vurguladı. 1950'li yıllarda pasaportlardaki isimlerin değiştirilmek için girişimde bulunulduğunu ifade eden Markova, 60'lı yıllarda içişleri bakanın "Türklük unsurlarının kaldırılması"emriyle
Türkmenistan, 2014'te 41 milyar dolar yatırım yapacak
2014 yılında Türkmenistan’da yerli ve yabancı yatırımcıların toplam 41 milyar dolarlık yatırım yapması bekleniyor. Sözkonusu yatırım miktarının 16 milyar dolarını yerel şirketler tarafından hayata geçirilmesi öngörülüyor.
TMO pirinçleri marketlerde de satılacak
TMO logolu paketlerde satışa sunulacak pirinçler tamamen yerli ve katkısız Osmancık pirinci olup yüksek kaliteli ürünlerdir. TMO, pirinç piyasalarının istikrarı için almayı planladığı diğer tedbirleri de önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacak, bu alanda olası spekülasyonlara fırsat vermeyecektir
TUSKON’un ticaret köprülerinden 30 milyar dolar geçti
TUSKON'un düzenlediği 19 Dünya Ticaret Zirvesi sayesinde 40 bini yerli, 30 bini misafir 70 bin işadamı ticaret yapmak için birbiri ile buluştu. Türk şirketleri lehine yaptıkları lobi faaliyetlerinin başka mecralara çekilmek istenmesine anlam veremediklerini kaydeden TUSKON Başkanı Rızanur Meral, “Biz dünyaya açılmak
Modacıların gözü kulağı İzmir'de olacak
Bu yıl fuarda 153 yerli ve 21 yabancı firma stant açarak ürünlerini sergilerken 20 bin profesyonel ziyaretçinin gelmesi hedefleniyor. AVRUPA'NIN EN BÜYÜĞÜ
İzmir Gelinlik Damatlık Fuarı 22 Ocak’ta
150 yerli ve 21 yabancı firmanın katıldığı, sektöre yönelik ve yalnızca profesyonel ziyaretçiye hitap eden fuarda gelinlik, damatlık, abiye giyim ve aksesuarları sergilenecek. Yer sıkıntısı sebebiyle katılımcılar büyük bir titizlikle belirlendi.
Mancini'nin yardımcısı Lombardo: Terim tarih yazdı, onu geçmek istiyoruz
Yerli ve yabancı bazı futbolcuları daha yakından tanıdık. Neyle karşılaşacağımızı, özellikle teknik anlamda nasıl futbolcular olduğunu tam bilmiyorduk. Neler yapılacağını planlıyorduk.
Galatasaray, Veysel Sarı'yı bedavaya alabilir
Hem Salih Dursun hem de kulübüyle hiç bir problem yaşamayan Galatasaray yönetiminin yerli transferleri tek tek açıklamak istiyor.TARIK ÇAMDAL'DAN FLAŞ KARARBu arada Tarık Çamdal, "Gerekirse, sezon sonuna kadar A2 takımıyla çalışırım.
Bakan Yıldız: Petrol akışı devam ediyor
YERLİ KÖMÜR TEŞVİKİ“Kömürle ilgili ne gibi teşvikler sağlanacak?” sorusuna da Bakan Yıldız şu cevabı verdi:
Soğuk hava ile birlikte zirve yapan patates, muzu solladı
70 TL arasından satılan yerli muz fiyatlarını da solladı. Sektör temsilcileri ise patatesteki artışın havaların soğuması ve kar yağışının başlamasıyla daha da artabileceğine dikkat çekiyor. Son zamanlarda patates fiyatlarındaki artış devam ediyor.
Mahmut Uslu'dan yabancı sayısı ve Kulüpler Birliği açıklaması
Yerli futbolcu da bakılıyor; ancak o yönde de bir transferimiz olmacak. Ersun Yanal'ın da böyle bir şey istediğini sanmıyorum. Oyuncularımızdan bazılarına gayri resmi teklifler var; ama resmi olmadığı için açıklayamıyoruz.