yılının

Başbakan Erdoğan Berlin'de
Erdoğan 2010 yılının mayıs ayında Köln'de, bir yıl sonra 2011 yılının da şubat ayında Düsseldorf'ta vatandaşlara hitap etmiş ve özellikle Köln'deki konuşması Alman kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.
İşsizlik için kent-kır ayrımına yeni tanım aranıyor
Bu nedenle biz 2014 yılının başından itibaren bu ayrımı kaldırdık. Ama muhtemelen çalışmalarımızı, 2014-2015 içinde bitiririz.” bilgisini verdi.
Karateciler Dubai Açık’tan 7 madalya ile döndü
Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası’nın hazırlıklarını sürdüren Karate Milli Takımı, 2014 yılının en önemli mücadelesine Dubai’de çıktı. Dünya ve Avrupa karatesinin önde gelen 59 ülkesinden 1100 sporcunun katılımıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Dubai Açık Karate Turnuvası’na katılan Milli Takım
2014'ün ilk enflasyon rakamı açıklandı, yılık enflasyon 7,51 oldu
TÜİK, 2014 yılının ilk enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, TÜFE’de 2014 yılı Ocak ayında, bir önceki aya göre yüzde 1,72 oranında, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,72 artış gerçekleşti.
Gaziantep'in hedefi ihracatta Ankara’nın yerini almak
2014 yılının ilk ihracat rakamlarını değerlendiren Bartık, Gaziantep’in, yıla yüzde 7 artışla 557 milyon 620 bin dolarlık ihracat gerçekleştirerek başlamasının yıl sonunda hedeflenen rakamlara ulaşılması için umutları güçlendirdiğini
Palandöken: Türkiye’de bulunan 16 bin zincir marketin yarısı 4 markaya ait
geçmediğine işaret ederek, “1990 yılından itibaren organize perakendeciliğin hızla gelişme göstermesiyle, 1998 yılında süper market sayısı 2 bin 135’e, 2014 yılının daha başında ise yüzde 800’e yakın bir artış göstererek 16 bin 775 adede ulaştı.
Fransız Total şirketi, Akdeniz'de petrol arama çalışmalarına başlıyor
başında, 11 numaralı parsel içinde yılsonundan önce tamamlanmasını beklendiğini kaydeden gazete, Total şirketinin, doğrudan araştırma sondajlarına ise 2015 yılının başında başlamayı planladığını ekledi.
Ali Palabıyık: Korkulan değil sevilen hakem olmak istiyorum
Böylelikle 2000 yılının Şubat ayında, kursa kaydoldum. Mahalledeki tüm arkadaşlarla başvurmuştuk kursa ancak daha sonra sadece Soner’le ben devam ettik. Hakemlik kursundaki ilk hocam Cengizhan Bilgi’ydi.
Plastik ve ambalaj sanayicileri, kur artışı ve faiz yükselmesinden şikayetçi
Düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan BURPAS Yönetim Kurulu Başkanı İlker Biliktü, 2013 yılının son günlerinde finansal kiralama yöntemiyle plastik işleme makinelerinin ithalatında uygulanan KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e çekilmesi kararının olumlu olduğunu
TİSK: Yabancıların doğrudan yatırımları 2013 yılında azaldı
2014 yılının ilk ayında imalat sanayinde kapasite kullanım oranı 2013 yılının aynı ayına göre 1,5 puan artarak yüzde 73,9 düzeyine ulaştığına dikkat çekilen raporda, mevsimsel etkilerden arındırılmış oranın ise bir önceki aya
TZOB: Tarımda ihracat 17 milyar dolara dayandı
Bayraktar, 2013 Aralık ayında ihracatı 2012 yılının Aralık ayına göre yüzde 20 artışla 1 milyar 472 milyon dolardan 1 milyar 765,7 milyon dolara yükseldiğini, ithalatın yüzde 14,3 artışla 931,5 milyon dolardan 1 milyar 64,6 milyon dolara geldiğini aktardı.
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Hindistan’da temaslarda bulundu
2013 yılının 11 aylık döneminde ise ikili ticaret hacmi 6,3 milyar dolara ulaştı. Hindistan, Türkiye’nin ithalatında 10.
Aralık ayında ihracat yüzde 4,9, ithalat yüzde 16,7 arttı
ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre 2013 Aralık ayında 2012 yılının aynı ayına oranla ihracat yüzde 4,9 artarak 13 milyar 220 milyon dolar, ithalat yüzde 16,7 artarak 23 milyar 137 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Fransa Adalet Bakanı'ndan 'soykırım' açıklaması
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Türkiye'de yaptığı açıklamada, 2015 yılının Ermeni soykırımının 100. yılı olduğunu hatırlatarak, 2008'de alınmış çerçeve kararın uygulanacağını belirtmişti. (CİHAN)
PPK: İç ve dış piyasalardaki belirsizlikler önemli ölçüde arttı
Bu duruş altında enflasyonun 2015 yılının ortaları itibarıyla yüzde 5 düzeyine ulaşacağı öngörülmektedir. Ocak ayı enflasyonunun piyasa beklentilerinin üzerinde gelebileceği, ancak sıkı politika duruşunun orta vadeli beklentilerdeki bozulmayı engelleyeceği ifade edilmiştir.
Merkez'den faizde altın vuruş
Bu duruş altında enflasyonun 2015 yılının ortaları itibarıyla yüzde 5 düzeyine ulaşacağı öngörülmektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.
Merkez, 2014 enflasyon hedefini 1,3 puan artırdı
Programı oluştururken; para politikasını daha da sıkılaştırıldığını ve alınan makro ihtiyati tedbirlerin de katkısıyla yıllık kredi büyüme oranının 2014 yılının ikinci yarısından itibaren yüzde 15 referans değerine yakınsadığını varsaydıklarını belirtti.
Fas’tan Türkiye’ye dört madalya
Yeni yılı Tunus’taki ortak çalışma kampıyla açan Judo Milli Takımı, 2014 yılının ilk sınavını geçtiğimiz hafta sonu Afrika Açık’ta verdi ve dört madalya aldı. Olimpiyat sıralamasına puan veren müsabaka olan Afrika Açık’ta Türkiye, 30 ülke içinde sekizinci oldu.
"Muratlı Kapısı'nın açılmasıyla Gürcistan ile ticaret hacmimiz artacak"
2013 yılının ekim ayında Rusya Federasyonu ile Basitleştirilmiş Gümrük Koridoru (BGH) Anlaşması’nın yürürlüğe girdiğini hatırlatan Gürdoğan, Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanan yoğunluğun çözümüne yönelik Muratlı Gümrük Kapısı’nın açılması
Türkiye, denize kıyısı olan ülkelere tonlarca su ürünü satıyor
ANKARA - Türkiye, 2013 yılının 11 aylık döneminde Hollanda, Almanya, İtalya ve Japonya ve İngiltere'ye 85 ton 768 kilo çipura, alabalık, levrek ve orkinos ihracatı gerçekleştirdi. Geçen yıl yurt dışına su ürünleri satışından 900 bin TL gelir elde edildi.
Kazangil: 2014 yılı NSK Group için kapasite artışı, verimlilik yılı olacak
süspansiyon yedek parça sektörünün lokomotifi durumunda olan ve 5 kıtada 100 ülkeye ihracat yapan NSK Group Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kazancıgil, 2014 yılının kendileri için verimlilik yılı olacağını söyledi.
Aziz Yıldırım: Fenerbahçe inek gibi sağılıyor; ama hakkını alamıyor (2)
Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen 2014 yılının ilk yüksek divan kurulu toplantısında konuşan Başkan Aziz Yıldırım, "Amatör branşlara büyük bir maddi kaynak ayırıyoruz. Ya bunlardan vazgeçeceğiz yahut da kim gelirse gelsin bu açık kapanmayacak.
Aziz Yıldırım: Yayın havuzundan çıkacağız
Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan 2014 yılının ilk olağan yüksek divan kurulu'nda konuşan Başkan Aziz Yıldırım, yasama ve yürütmede yaşanan son tartışmalar nedeniyle herkesin şaşkın olduğunu belirttiği konuşmasında, 3 senedir çektikleriyle ilgili, başbakanın kendi
'Polise, savcıya güvenilmeyen bir ortamda, şu tape demenin anlamı kalmadı'
2014 yılının ilk Yüksek Divan Kurul Toplantısı Fenerbahçe Faruk Ilgaz Sosyal Tesisleri'nde yapılıyor. Başkan Aziz Yıldırım, üyelere bir konuşma yapıyor.
Fenerbahçe'de tarihi Divan Kurulu toplantısı başladı
İSTANBUL - Fenerbahçe'de 2014 yılının ilk Divan Kurulu toplantısı başladı. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da Yargıtay'ın ceza kararını onamasının ardından kulübe hitaben ilk konuşmasını yapıyor.
Alex Telles: Bir rüyam gerçekleşti
Telles, "'2013 yılının son aylarında görüşmeye başladık. Gremio'da gösterdiğim performans Galatasaray'ın beni transfer etmesi için en önemli neden oldu. Burada olduğum için çok mutluyum.
Ömer Çelik: Turizmde geçen yıl yüzde 10 büyüdük
İstatistiki verilere göre; 2012’de sınır kapılarından giriş yapan gurbetçi sayısı 4 milyon 648 bin 662, 2013 yılının ilk dokuz ayında belirlenen rakam ise 4 milyon 056 bin 413. Bu noktadan hareket edilecek olursa, en az ilk dokuz ayın gurbetçi verileri eklendiğinde bile Türkiye’ye gelen turist sayısı 39 milyona yükseliyor.
Judocular Afrika Açık’a hazır
Yeni yılı Tunus’taki ortak çalışma kampıyla açan Judo Milli Takımı, 2014 yılının ilk sınavını bu haftasonu, 25-26 Ocak tarihlerinde, Fas’ta yapılacak Afrika Açık ile verecek. Tunus kampında yapılan üçlü turnuvada 12 madalya kazanan ve erkeklerde takım olarak birinci olan Türkiye, aynı başarıyı Fas’ta da tekrarlamak istiyor.
Beş ülkede Türk zeytinyağı tanıtılacak
Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve Fransa’da gıda fuarlarına katılma kararı alan Komite, 2014 yılının ikinci yarısında Brezilya veya Rusya’ya yönelik sektörel ticaret heyeti organizasyonu planlıyor. ZZTK Başkanı Metin Ölken, Türk zeytincilik sektörünün 2023 yılı için 3,8 milyar dolar ihracat hedefi ortaya koyduğunu belirterek, “Bu hedefe ulaşmak için pazarda sürekli
Rum askerleri ekonomik krizden dolayı et yiyemez oldu
2014 yılının başından bu yana RMMO’ya hiç kuzu eti tedarik edilmediği, bunun ardından tavuk eksikliği baş gösterdiği, ardından da yumurta ve balığın da bittiği ifade edildi. Bu durum RMMO askerleri anneleri ile eşlerinin son derece rahatsız etti.
Rumların kamu borcu bir yılda 3,3 milyar Euro arttı
Bu artışın, AB ülkeleri arasındaki en büyük artış olduğu kaydederken, bu rakamın 2012 yılının üçüncü üç ayında 15 milyar Euro olduğu anımsatıldı. Bu arada Rum kaynaklara göre Rum Hükümet mekanizmasında 48 bin 875 memur görev yapıyor.
Bakanlık: Kuru fasulye, patates ve pirinçte spekülasyon yapıldığını belgeledik
"Bazı illerde kuru fasulyenin fiyatının iyice artmasını bekleyen fırsatçıların bırakın geçen yılı 2011 yılının ürünlerini dahi stokladıkları belirlendi. Gümrük vergisinin sıfıra indirilmesinin ardından panikleyen spekülatörler, fiyatların düşeceği endişesiyle depolarda ne kadar ürün varsa birbir piyasaya sürüyorlar.
Güneş Sistemi’ndeki cüce gezegen Ceres’te su bulundu
Cüce gezegenin yüzeyini inceleyip haritalandıracak olan NASA aracı Dawn’ın 2015 yılının Mart ya da Nisan aylarında Ceres’e ulaşması bekleniyor. (CİHAN)
‘Katma değeri yüksek yatırımlara yönelmezsek, ihracat hedefine ulaşamayız’
2014 yılının daha iyi geçmesi temennisinde bulunarak sözlerine başlayan Adil Konukoğlu, Gaziantep’in geçen yılı yüzde 10,2 artışla toplam 6 milyar 473 milyon dolarlık tarihi ihracatla kapattığını, en fazla ihracat yapan iller
Rusya'nın Sesi radyosu, 17 Aralık süreci ve Türk-Rus ilişkilerini irdeledi
Ankara, 2011 yılının sonunda “komşularla sıfır sorun” politikasından vazgeçti ve Suriye dahil, Arap Baharı süresince tüm ülkelerde muhalefet cephelerini destekleme kararı aldı. Şimdi bu politikanın büyük bir hata olduğunu görüyoruz.
Kasım ayında traktör sayısı 5 bin 688 arttı
ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2013 yılının 11 ayında traktör sayısının en fazla 5 bin 688 adetle Kasım ayında arttığını bildirdi.Bayraktar, 2012 yılı sonunda 1 milyon 515 bin 421 olan traktör sayısının 11 ayda (2013 Ocak-Kasım) 43 bin 558 artışla 1 milyon 558 bin 979 adede ulaştığını belirtti
Başbakan Yardımcısı Babacan Davos’a gidiyor
Babacan ayrıca siyasi liderler, önde gelen işadamları ve akademisyenlerin iştirak edeceği ’Küresel Enerji’de Rekabetçilik’, ’2014 Yılının Önceliklerinin Belirlenmesi’, ’Dijital Çağda Diplomasi ve Yönetişimin Yeniden Tanımlanması’ ile ’Büyüme ve İstihdam Politikalarının Yeniden Şekillendirilmesi’ başlıkları
Erdoğan: 3. Köprü ve Kanalistanbul'u hazmedemiyorlar; Ananas devletine geçit yok
2014 yılının Türkiye’nin AB üyelik sürecinde bir milat olacağını kaydeden Erdoğan, AB ile ilişkileri istenen noktaya taşıyacaklarını ifade etti. Demokratikleşme ve reformların devam edeceğini söyleyen Başbakan, icraatlarını anlattıktan sonra, bazı çevrelerin 3.
Bakyapı’dan 160 milyon liralık yatırım
İstanbul’da yoğun ilgi gören İstanbul Prestij Park projesinin ardından hayata geçtiğini belirten Bakyapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferhat Bakgör, 2014 yılının ilk lansmanı yapılan projelerinden olan Bakyapı Prestij Modern’in bine yakın bağımsız birim sayısı ile büyük bir proje olduğuna dikkat çekti.
Kanlı Ocak şehitleri Lahey'de anıldı
1990 yılının 20 Ocağı Azerbaycan'ın istiklal yolunun ilk şehitlik zirvesiydi. O gün 137 kişi öldürülmüş, 700 kişi yaralanmış ve 800'den fazla kişi gözaltına alınmıştır.
Yurtdışında rüşvet veren kamu iştirakli şirkete para cezası
Dönemin Yara International Genel Müdürü Thorleif Enger, 2012 yılının Mayıs ayında Mali Suçlarla Mücadele Birimi tarafından rüşvet skandalında gözaltına alınmış, fakat elde yeterli delil olmadığı için serbest bırakılmıştı.
Toyota Türkiye'de hedef; 130 bin adet araç üretimi
2013 yılının oldukça dinamik ve hedeflerine ulaştıkları bir yıl olarak gerçekleştiğini ifade eden Özer, geçen senenin birinci yarısını Corolla projesine hazırlandıklarını; bu ilk 6 aylık dönemin sadece Verso modelinin üretimi
BALKANSİAD’dan Romanya’ya ekonomik çıkarma
2014 yılının ilk Ekonomi Zirvesi'ne 36 kişilik bir heyetle katıldı. Romanya’nın başkenti Bükreş’e 4 günlük bir çıkarma gerçekleştiren BALKANSİAD, Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçiliği, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası, Türk
CHP'den istihdam eleştirisi: 5 gençten biri işsiz
2013 yılının Ekim ayında işsizlik oranının, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,6 puan artarak yüzde 9,7 olduğunun işsiz sayısının ise aynı dönemde 202 bin kişi artarak 2 milyon 743 bine ulaştığının hatırlatıldığı raporda, 'genç
ETİK’ten Hollanda’da Ege tanıtımı
2014 yılının ilk fuarı olmasıyla ayrı bir önem taşıyan Utrecht Turizm Fuarı, önemli kurumların yer aldığı çok sayıda katılımcıya evsahipliği yapıyor. Geçen yıl 100 bin kişinin ziyaret ettiği fuar, hem turizm sektörü kuruluşları, tur operatörleri ve seyahat acentelerini hem de müşterileri biraraya getirmesi sebebiyle önemli
Alman ekonomisi hız kesti, büyüme oranı yüzde 0,4′te kaldı
FRANKFURT - Almanya’da ekonomik büyüme 2013 yılının son çeyreğinde yükselmeye başlamasına rağmen, geçen yılın genel görünümü analistleri memnun etmedi. Ekonomistler Almanya’nın ihracat görünümünün, bu yıl yaşanacak iyileşmeyle birlikte daha güçlü bir ivme yakalamasını bekliyor.
TZOB: Tarım istihdamı 6 milyonun üzerinde tutunmayı başardı
“2012 yılının Ekim ayına göre, 2013’ün Ekim ayında hizmetler sektöründe istihdamın 199 bin, sanayide 167, inşaatta 68 bin arttı, tarımda 304 bin azaldı. Ekim ayında istihdam, Eylül ayına göre, tarımda 342 bin, sanayide 15 bin azalırken, hizmetlerde 121 bin, inşaatta 75 bin arttı.
Ekim 2012'de işsizlik yüzde 9,7 olarak gerçekleşti
İşsiz sayısı 2013 yılı ekim döneminde 2012 yılının aynı ayına göre 202 bin kişi artarak 2 milyon 743 bin kişiye yükseldi. Hanehalkı İşgücü İstatistikleri '2013 Ekim Dönemi Sonuçları'na göre, Türkiye genelinde işsizlik, geçen yılın ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 0,6
A Milli Futbol Takımı yılın ilk maçında İsveç'i ağırlayacak
İSTANBUL - A Milli Futbol Takımı, 2014 yılının ilk maçını İsveç ile yapacak. Ankara 19 Mayıs Stadyumu'ndaki özel karşılaşma 5 Mart 2014 Çarşamba akşamı oynanacak.
Ödülü kaptıran Ribery isyan etti
İsviçre’nin Zürih kentinde FIFA ve France Footbal dergisinin ortaklaşa düzenlediği törende 2013 yılının en iyi futbolcusuna verilen ‘Altın Top’ ödülünü Portekizli dünya yıldızı Crstiano Ronaldo kazanırken, sezonun en iyi 11’nde Bundesliga’dan 3 futbolcunun yer Alması