zeynelabidin

Dibek köyünde bulunan Mor Yakup Manastırı ibadete açıldı
Açılış töreninde konuşan Kaymakam Abdulhalim Can, bu toprakların yüz yıllardır Mor Yakub'u, Mor İbrahim'i, Selman-ı Farisi ve Zeynelabidin'i yıllarca bağrında barındıran, din, dil, ırk inanç farkı gözetmeksizin herkesi bu topraklar üzerinde özünde barındırdığını söyledi.
Adana'da Türkçe Olimpiyatları coşkusu
Kerkük Çağ Kız Lisesi’nden Zeynep Haydar Zeynelabidin’nin okuduğu ‘Siyah gözlerine beni de götür’; Süleymaniye Kız Lisesi’nden Lalan Latif Aşık Veysel’e ait ‘ Dava insanlık davası’ başlıklı şiiriyle birinciliğe layık görüldü.
Siirt'e gelen Kuzey Irak Işık Koleji'nden gönül şenliği
Zeynep Haydar Zeynelabidin'in şiir dinletisinin yanı sıra Gaziantep halk yöresi oyunları da büyük alkış aldı.Şiko Kavsin'in 'Hatasız Kul Olmaz' şarkısına bir çok davetli eşlik etti.
Zeynel Abidin Camisi ve Mor Yakup Kilisesi birleştirilerek inanç parkı kurulacak
Cami ve Kiliseyi birleştirme projesi olarak görülen proje kapsamında Mor Yakup Kilisesi ve Zeynelabidin Camisi birleştirilerek, inanç parkı haline getirilecek. Kaymakam Murat Girgin, Nusaybin ilçesi artık terörle değil inanç ve kültür parkı ile anılmak istendiğini belirterek, Mor Yakup Kilisesi ve Zeynelabidin Camisi
Hayırsever işadamından Mardin'e 4 okul
Mardin valileri Fikret Güven, Temel Koçaklar, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, babası Erdoğan Demirören, Genpa Yönetim Kurulu Başkanı Zeynelabidin Erdem, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.
Bin Ali'ye müebbet hapis cezası
TUNUS - Tunus'un devrik lideri Zeynelabidin bin Ali, gıyabında yargılandığı bir davada müebbet hapse mahkum edildi. Bin Ali, devrim sırasında göstericilerin ölümünden sorumlu tutuldu.
Bin Ali, müebbet hapse mahkum oldu
TUNUS - Tunus'un devrik lideri Zeynelabidin bin Ali, ülkesinde müebbet hapse mahkum edildi.Devrim sırasında Kasrin ve Thala şehirlerinde göstericilerin öldürülmesiyle ilgili davada suçlu bulunan Bin Ali, gıyabında mahkum edildi.
Tunus Kurucu Meclis Başkanı: Yeni anayasa 23 Ekim’e hazır olacak
Arap Baharı ateşinin başladığı Tunus’ta Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali, 14 Ocak 2011 tarihinde ülkeyi terk etmişti. Bin Ali, Suudi Arabistan’a sığınmıştı. Tunus’taki devrimin ardından 23 Ekim 2011’de genel seçimler yapılmıştı.
Davutoğlu: Arap halklarını sokağa inmeden önce değil indikten sonra destekledik
Tunus’ta ayaklanmalar ilk başladığında Avrupa ülkeleri Zeynelabidin Bin Ali’nin yanında yer alırken aynı gün Türkiye’nin Tunus gençliğinin meşru taleplerini desteklediğini belirten Bakan Davutoğlu, aynı şekilde Mısır’da da bir buçuk milyon genç Tahrir’de toplandığında birçok ülke
Özgür ve işsiz Tunus, geleceğe umutla bakıyor (Özel)
1987 yılında kansız bir devrimle iktidara gelen Zeynelabidin Binali 14 Ocak 2011 tarihinde ülkesini terk etti.Devrik lider Binali’nin koltuğunu bırakmasından 9 ay sonra yapılan genel seçimlerde oyların çoğunluğunu alan muhafazakar En Nahda Hareketi, muhalefet
Cumhurbaşkanı Gül, Elnahda hareketi lideri Gannuşi ile görüştü
Gannuşi, Zeynelabidin Binali’nin ülkeyi terk etmesinden sonra Tunus’a dönmüştü.Bu arada Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretini çok sayıda Türk basın mensubunun takip etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Gannuşi, “Şüphesiz ki Tunus devrimini tanıtmada
Hac dönemine Arafat trenini kullananların yarısı ücret ödememiş
Habib bin Mustafa Zeynelabidin, bu durumu seferlerin yeni başlamasına ve hacı adaylarının tecrübesizliğine bağladı.El Vatan gazetesinin haberine göre, gelecek hac döneminde 500 bin hacı adayını taşımayı hedeflediklerini ifade eden Zeynelabidin, Arafat-Müzdelife ve Mina’da yaşanan
Tunus halkı ilk kez sandık başında
Zeynelabidin Bin Ali rejimindeki rolü nedeniyle polisler sandıkların kontrolünde görev almıyor. 14 Ocak'ta Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali'nin Suudi Arabistan'a kaçmasıyla 23 yıllık dikta rejimi yıkılmıştı.
Iraklı ünlü doktora Kerkük’te suikast
Yıldırım Abbas ve kardeşi Zeynelabidin Abbas, dün akşam silahlı kişiler tarafından Tissin semtinde uğradıkları saldırıda öldürüldü. Dr. Abbas, son 2 ay içerisinde kentte öldürülen beşinci doktor olurken, Kerkük Devlet Hastanesi çalışanları ise suçluları yakalayamayan polisi eleştirerek, iş bırakma tehdidinde
Suriye’de bayram namazı sonrasında da gösteriler düzenlendi
AMMAN - Suriye’de bugün bayram namazı sonrasında da yönetim karşıtı gösteriler düzenlediği bildirildi. Başkent Şam’a bağlı Midan bölgesindeki Zeynelabidin Camii’nde bayram namazı sonrası protesto gösterisi düzenlendi.
Okuma salonu öğrencileri İstanbul gezisinden mutlu döndü
“Erdemli Topluma Doğru” projesi kapsamında okuma salonu öğrencileri önce Osmaniye’de Zeynelabidin Yurdu'nu, Şerefli Koçhisar’da Samanyolu Koleji'ni, İzmit’te Erkul Koleji'ni ve Sakarya Yurdu'nu ziyaret etti.
STK'lar tek platform çatısı altında Kızıltepe için çalışacak
Platformun yönetimi Ömer Faruk Kılıç, Menduh Çakar, Zeynelabidin İncesu, Veysi Güç, Abbas Ölmez, Sebahattin Derin’den oluştu. STK yöneticilerin beraber hareket edeceği ve üzerinde mutabakat kurdukları konu başlıkları ise şöyle.
Bin Ali: Ailemi Suudi Arabistan'a götürüp geri gelecektim
TUNUS - Tunus'un devrik lideri Zeynelabidin bin Ali, 14 Ocak'ta Suudi Arabistan'a giderken, aynı uçakla ülkeye geri dönme niyetinde olduğunu öne sürdü. Avukatları aracılığıyla açıklama yapan Bin Ali, ailesini güven içinde Suudi Arabistan'a ulaştırmak için uçağa bindiğini ifade etti.
Tunus’un devrik lideri Bin Ali gıyabında yargılanıyor
TUNUS - Tunus’taki halk ayaklanmasının ardından Suudi Arabistan’a sığınan devrik lider Zeynelabidin bin Ali'nin gıyabında yargılanmasına başlandı. Devletin parasını hortumlama, kara para aklama, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, kayıt dışı arkeolojik eser toplama, göstericilere ateş açılması emrini verme gibi 93 suçtan
Tunus’ta darbe uyarısı yapan siyasetçi, ordudan özür diledi
TUNUS - Tunus'ta 'İslamcı' olarak nitelendirilen En Nahda hareketinin iktidara gelmesi durumunda, devrik lider Zeynelabidin bin Ali taraftarlarının darbe yapacağını öne süren siyasetçi özür diledi.
Darbe tehdidi Tunusluları sokağa döktü
TUNUS - Tunus'ta eski bir bakanın, devrik lider Zeynelabidin bin Ali taraftarlarının darbe yapabileceğini söylemesi üzerine sokaklara dökülen yüzlerce kişi hükümetin istifasını istedi. Başkent Tunus ve diğer şehirlerde cuma namazınına ardından gösteriler düzenlendi.
Tunus'ta darbe tehdidi
TUNUS - Tunus'ta 'İslamcı' olarak nitelendirilen En Nahda hareketinin iktidara gelmesi durumunda, devrik lider Zeynelabidin bin Ali taraftarlarının darbe yapacağı öne sürüldü.Halk ayaklanmasından sonra kısa süre İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Ferhat Raci, Bin Ali taraftarlarını kastederek, "En Nahda iktidara gelirse, sahildeki
Tunus'ta mahkumlar yine hapisten kaçtı
Tunuslu güvenlik yetkilileri, benzer olayların arkasında, devrik lider Zeynelabidin bin Ali'nin ülkeyi istikrarsızlaştırmayı hedefleyen yandaşlarının olduğunu öne sürmüştü. (CİHAN)
Nusaybin’de peygamber sevgisi camiye sığmadı
MARDİN - Mardin’in Nusaybin ilçesindeki tarihi Zeynelabidin Camii'nde ziyarete açılan Sakalı Şerif, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren Sakal-ı Şerifi görmek için cami önünde toplandı.
Meğer Ortadoğu’yu değiştiren tokat hiç atılmamış
Bouazizi, birden Zeynelabidin rejimine karşı olanların sembolü haline geliyor. Fedia Hamdi de olayları yatıştırmak isteyen Zeynelabidin’in emriyle önce ev hapsine alınıyor ardından da Gafsa’daki bir hapishaneye gönderiliyor.
Arap Birliği zirvesi, Ortadoğu’daki ayaklanmalardan dolayı ertelendi
Arap dünyasında Tunus’ta başlayan gösteriler Tunus Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali ve Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’i koltuklarından etmişti. Halen Yemen, Suriye, Bahreyn gibi ülkelerde ayaklanmalar devam ediyor.
Tunuslu siyasetçi: Ne ABD ne Avrupa, hiç özgür seçim yaptırımında bulunmadı
Fransızca konuşan Ahmed Nejib Chebbi, hem Tunus’un devrik Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali rejiminde hem de ayaklanmalardan sonra Muhammed Gannuşi tarafından kurulan geçici hükümette görev aldığını belirtti.
Tunus’ta yeni hükümet belirlendi
TUNUS - Tunus’ta Başbakan Beji Caid Essebsi, yeni hükümeti belirledi. Halk devriminin ardından bir türlü hükümet belirlenemeyen Tunus’ta, Zeynelabidin Bin Ali’den sonraki dönemin istikameti konusunda ciddi endişeler bulunuyordu.
Tunuslu muhalif lider Gannuşi: Artık başkanlardan bıktım, parlamenter demokrasi istiyoruz
Zeynelabidin Bin Ali’nin ülkeyi terk etmesinin ardından 20 yıldır sürgün yaşadığı İngiltere’den dönen İslami Yöneliş hareketi lideri Gannuşi, her türlü başkanlık sistemine karşı olduklarını belirtiyor.
Mardin Memur-Sen İl Başkanı Aydın'an batı ülkelerine 'iki yüzlü' suçlaması
Ortadoğu ülkelerinde son günlerde ortaya çıkan değişim ve özgürlük eksenli gösterileri çok anlamlı ve önemli bulduklarını belirten Aydın, "Tunus’ta diktatör Zeynelabidin bin Ali’nin tek adam rejiminin ‘halk devrimi’ ile yıkılması demokrasi, adalet, eşitlik ve özgürlük ateşinin fitilini yakmıştır.
Mısır’da ordu, şimdiye kadar gösterilere uzak kaldı
Mısırlı eylemcilerin ilham kaynağı olan Tunus’taki olaylarda ordunun, Zeynelabidin Bin Ali’yi desteklememesi, devrimin en önemli dönüm noktası olarak da görülüyordu. Bin Ali’nin, ordudan destek alamayınca yurt dışına kaçtığı belirtilmişti.
Tunus’ta bu sefer hükümeti destekleyenler yürüdü
TUNUS - Halk ayaklanmasının ardından Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin ülke dışına kaçtığı ve yeni kurulan birlik hükümetinin halktan destek görmediği Tunus’ta bu sefer, hüküemt destekçileri yürüyüş düzenledi.
Suudi Arabistan'da bir işsiz kişi kendini yaktı
Bir işsizin kendini yakmasının ardından halk ayaklanmasının çıktığı Tunus’un Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin sığındığı Suudi Arabistan’da da benzer bir olay yaşandı. Ülkenin güneybatısındaki Samta kentinde işsiz bir kişinin kendisini ateşe verdiği belirtildi.
Tunus’ta göstericiler hükümet binasına yürüyor
TUNUS - Zeynelabidin Bin Ali’nin halk protestoları sonucu ülkesini terk ettiği Tunus’ta gösteriler yine dev am ediyor. Yaklaşık 2 bin gösterici, dün ilk kabine toplantısını gerçekleştiren geçici hükümetin istifası talebiyle hükümet binasına doğru yürüyüşe geçti.
Tunus'ta ilk toplantısını yapan kabine, tüm yasaklı partileri tanınması kararı aldı (2)
TUNUS - Zeynelabidin Bin Ali'nin ülkeyi terk etmesinin ardından Tunus'ta kurulan geçici hükümet, ilk toplantısında önemli kararlar aldı. Bu hafta başında eski hükümetten bakanların yer almasını protesto etmek için istifa eden 5 bakan haricinde bütün kabine üyelerinin katıldığı toplantıdan af ve özgürlüklere
Tunus'ta ilk toplantısını yapan kabine, tüm yasaklı partileri tanınması kararı aldı
TUNUS - Zeynelabidin Bin Ali'nin ülkeyi terk etmesinin ardından Tunus'ta kurulan geçici hükümet, ilk toplantısında önemli kararlar aldı. Bu hafta başında eski hükümetten bakanların yer almasını protesto etmek için istifa eden 5 bakan haricinde bütün kabine üyelerinin katıldığı toplantıdan af ve özgürlüklere
Tunus’ta yeni kabine ilk toplantısını yaptı
TUNUS - Zeynelabidin Bin Ali’nin ülkeyi terk etmesinin ardından Tunus’ta kurulan geçici hükümet, ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya, bu hafta başında eski hükümetten bakanların yer almasını protesto etmek için istifa eden 5 bakan haricinde bütün kabine üyeleri katıldı.
Tunus’ta Bin Ali’nin partisinin merkez komitesi feshedildi
TUNUS - Tunus’ta halk devrimi sonucu ülkesinden kaçan Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin partisi Anayasal Demokrat Partisi’nin (RCD) merkez komitesi feshedildi. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada aynı zamanda merkez komitesi üyesi olan bakanların, muhalefet tarafından hükümetten ayrılmaya zorlanmasından dolayı böyle bir karar
Tunus polisi, Bin Ali'nin akrabalarının evlerine baskın düzenledi
TUNUS - Tunus polisinin, devrik lider Zeynelabidin bin Ali'nin akrabalarının evlerine baskın düzenlediği belirtildi.Tunus devlet televizyonunun haberine göre, Bin Ali'nin 33 akrabası, Tunus halkına karşı suç işledikleri şüphesiyle gözaltına alındı.
Tunus’ta orduya alkış, hükümete ıslık!
TUNUS - Tunus’ta milli birlik hükümetini protesto eylemleri üçüncü gününe girerken, göstericiler devrik lider Zeynelabidin bin Ali döneminden isimler hükümette olduğu sürece gösterilerin süreceğini belirtiyor.
Bin Ali’nin partisi ‘mort’ oldu
TUNUS - Tunus’ta Zeynelabidin bin Ali’den kurtulan halk, ülkeyi 23 yıldır demir yumrukla yöneten Anayasal Birlik Partisi’nden (RCD) de kurtulmak istiyor. Şehir merkezinde halen devam eden gösterinin hedefinde RCD var.
Tunus’ta göstericiler içişleri bakanlığına yürüyor (Ek görüntü)
TUNUS - Tunus’ta Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin ülkeyi terk etmesine rağmen gösteriler sürüyor. Dün Başbakan Muhammed Gannuşi tarafından açıklanan geçici hükümeti beğenmeyen göstericiler, bugün yine protesto gösterisi düzenliyor.
Moryakup Kilisesi'nde kazı çalışmaları şubat sonunda bitecek
Tarihi Zeynelabidin Camii’ne kadar yapılacak kazılardan sonra kilise ile Zeynelabidin Camii birleştirilerek inanç parkına dönüştürülecek. Dünyanın ilk üniversitesi olduğu iddia edilen kilisede Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaklaşık 11 yıldan bu yana sürdürülen kazılar son aşamaya geldi.
Tunus’ta göstericiler içişleri bakanlığına yürüyor
TUNUS - Tunus’ta Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin ülkeyi terk etmesine rağmen gösteriler sürüyor. Dün Başbakan Muhammed Gannuşi tarafından açıklanan geçici hükümeti beğenmeyen göstericiler, bugün yine protesto gösterisi düzenliyor.
Tunus'ta halka güven verecek lider yok, ülkeyi hareketli günler bekliyor (Haber İzlenim)
TUNUS - Yasemin Devrimi’yle Zeynelabidin Bin Ali'ye yönetimden el çektiren Tunus, tarihinin en hareketli dönemlerinden birini yaşıyor. Önümüzdeki aylarda devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılması öngörülen ülkede protestolar da dinmek bilmiyor.
Tunus’ta göstericiler içişleri bakanlığına yürüyor
TUNUS - Tunus’ta Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin ülkeyi terk etmesine rağmen gösteriler sürüyor. Dün Başbakan Muhammed Gannuşi tarafından açıklanan geçici hükümeti beğenmeyen göstericiler, bugün yine protesto gösterisi düzenliyor.
AK Parti'li Fikri Işık: Sivil siyasetin güçlenmesini hazmedemeyenler var
AK Parti’nin Tunus’taki Zeynelabidin Bin Ali gibi ülkeyi 25 yıl seçimsiz yönetmediğini vurgulayan Işık, şöyle devam etti: “Türkiye uzun yıllar askeri vesayetle idare edildi. Bugün mevcut düzenden rahatsız olan, sivil siyasetin güç kazanmasından rahatsızlık duyanlar, bunu ‘korku imparatorluğu’, demokrasinin sağlamlaşmasını ‘sivil dikta’ olarak
Tunus’ta gösteriler durmak bilmiyor, yeni hükümet de tutunamadı
TUNUS - Tunus'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Gannuşi'nin kabinesinin açıklamasından sonra da gösteriler devam ediyor. Zeynelabidin Bin Ali döneminin bakanlarının hükümette yer almasını protesto eden bir grup şehir merkezinde gösteri yaptı.
İsviçre, Bin Ali’nin hisselerinin dondurulmasını görüşecek
BERN - İsviçre Federal Savcılığı, Tunus’u terk eden Zeynelabidin Bin Ali’nin hisselerine ilişkin iki şikayet aldıklarını ve konuyu değerlendirmeye alacaklarını duyurdu. Bunun için de Bin Ali veya yakın akrabaları ve yardımcıları tarafından İsviçre’de saklanan hisseleri için bir soruşturma açıldığı belirtildi.
Cihan, Tunus’ta: Ülkede gösteriler durmak bilmiyor, yeni hükümet de tutunamadı
TUNUS - Tunus'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Gannuşi'nin kabinesinin açıklamasından sonra da gösteriler devam ediyor. Zeynelabidin Bin Ali döneminin bakanlarının hükümette yer almasını protesto eden bir grup şehir merkezinde gösteri yaptı.