Hacizli gazilere müjdeli haber geldi

22 Mart 2013 - 15:13

KONYA - Vazife malulü gazilere önce terör malulü kapsamında ücretsiz protez sağlayan, daha sonra ‘Harp malulü değilsiniz’ diyerek gazilere protez masrafları nedeniyle haciz takibi başlatan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sorunu çözdü. Onbinlerce TL’lik haciz karşısında neye uğradığını şaşıran gazilere müjdeli haber Konya SGK İl Müdürü Cem Dinç’ten geldi. Dinç, mevzuatta değişiklik yapılarak, gaziler üzerindeki vazife ve harp malulü ayrımının kaldırılacağını ve böylece gaziler üzerindeki haciz takibinin de sona ereceğini söyledi.

Konya SGK İl Müdürü Dinç, hakkında haciz işlemi başlatılan Gazi Hasan Ata ve Gazi Mustafa Azgın ile birlikte basın toplantısı düzenledi. ‘Bu arkadaşlarımızın nev'i şahsına münhasır bir durumları vardı.’ diyen Cem Dinç, harp malulü ve vazife malulü arasındaki uygulama farkının, Temmuz 2012’de çıkan bir yasa ile kaldırıldığını söyledi. Dinç, Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre hareket ettiklerini ancak, çıkan yasanın Temmuz 2012’den itibaren uygulamaya başlandığı için gazi Hasan Ata ve Mustafa Azgın’ın bu yasadan faydalanamadığını dile getirdi.

"MÜFETTİŞ RAPORU NEDENİYLE İŞLEM YAPMAK ZORUNDA KALDIK"

Dinç, Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre, harp malulü gazilerin tüm protez masrafları SGK tarafından karşılanırken, vazife malulü gazilerin masraflarının bir kısmının kurum tarafından karşılandığını açıkladı. Vazife malulü 4 gazinin yasadan faydalanamamasına karşın Konya SGK İl Müdürlüğü'nce harp malulü gibi işlem yapıldığını ve tüm masrafların kurumca karşılandığını aktardı. Dinç, bu durumun, Çalışma Bakanlığı müfettişlerince tespit edilerek aradaki farkın gazilerden alınması şeklinde rapor edildiğini açıkladı. Bu rapor doğrultusunda aradaki fark ve faiziyle birlikte işlem başlatmak zorunda kaldıklarını dile getiren Konya SGK İl Müdürü Dinç, sorunun, yasal mevzuatta düzenleme yapılarak çözüleceği müjdesini verdi.

"YENİ MEVZUAT HAZIRLANDI, HACİZLER KALKACAK"

Cem Dinç, gazilere ilişkin 2012 yılında yapılan yasal düzenlemenin geçmişteki vakalara yönelik yürütülememesi nedeniyle sorunun ortaya çıktığını, ancak şu an yeni bir mevzuat hazırlığı yapıldığı müjdesini verdi. Yalnızca Konya’da değil, Türkiye’nin başka şehirlerinde de aynı durumu yaşayan gazilerin olabileceğine değinen Cem Dinç, konunun çözümüne yönelik SKG Başkanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile görüştüğünü dile getirdi. Sosyal Güvenlik Mevzuatı’ndan kaynaklanan sorun hakkında Bakanlığın bir çalışma yaptığını aktaran Dinç, “Sayın bakanımızdan öğrendiğimiz kadarıyla mevzuat düzenlemesi son aşamada. Sayın bakanımız veya kurum başkanımız, konuyla ilgili daha detaylı bir açıklamayı birkaç güne kadar yapacaktır. Bizim açımızdan konu gazilerimizin lehine kapanmıştır. Bu müjdeli haberi kamuoyu ve gazilerimizle paylaşmak istedim.” dedi.

Yapılan son düzenlemeyle sorunun tamamen ortadan kalkacağını aktaran Dinç, şunları söyledi: “Bundan sonraki süreçte ben kefilim. Arkadaşlarımızın üzülmesine ve kaygılanmasına gerek yok. Süreç şu anda tamamlanmak üzere. Birkaç günü var. İmza aşamasına gelmiş durumda. Bizim gazilerimizi üzme, verilen protezleri geri alma, verilen hakların geri alınması gibi bir niyetimiz yok. Böyle bir şey söz konusu değil.”

GAZİ ATA: ‘İL MÜDÜRÜMÜZE GÜVENİYORUZ

SGK tarafından protez masrafları nedeniyle haciz takibi başlatılan gazilerden Hasan Ata, bir yıldır sorun yaşadıklarını ve SGK İl Müdürü Cem Dinç’in kendilerine çok yardımcı olduğunu vurguladı. Dinç’e teşekkür eden Ata, “Bize protezlerimizin masrafıyla ilgili bir kağıt gelmesi ve miktarın yüksek olması bizi huzursuz etti. Cem Bey’in de beyan ettiği gibi sorunumuz çözüldü ve kendisi de kefil olduğunu söyledi. Dolayısıyla biz güveniyoruz.” dedi.

(CİHAN)


Güncel