Hakkari'de sigara denetimi

31 Mayıs 2010 - 18:41

Hakkari İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde oluşturulan 8 kişilik ekip, 3 aylık sürede kent merkezindeki işletme, internet cafe, bilardo salonları, kahve ve lokantalarda ve değişik kurumlar olmak üzere toplam 170 yere sigara denetimi yaptı.

31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle, Vali Yardımcısı Davut Sinanoğlu başkanlığındaki sigara ile mücadele ekibi, Hakkari Belediyesi'ne yaptığı denetimlerde, sigara tiryakisi Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Karanfil'in makam odasına ani baskın yaptı.

Ekipler, Sosyal Güvenlik Kurumu, lokanta, cafe ve kahvehanelerde tütün ürünleri tüketimine ilişkin incelemelerde bulunurken, Sigara ile ilgili bilgi verdi. Sağlık, Milli Eğitim ve Emniyet Müdürlüğü ile Belediye Başkanlığı'nda görevli 8 memurdan oluşan 'Sigara ile Mücadele Denetim Kontrol Ekibi'nin 3 ayda yaptığı çalışmalarda 170 işyeri ve kurum denetlendi.

'31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü' nedeniyle Vali Yardımcısı Davut Sinanoğlu, Sağlık Müdürü Dr. Osman Eren Karpuzoğlu ve 8 kişiden oluşan sigara denetim ekibi denetimlere çıktı. Vali Yardımcısı Sinanoğlu başkanlığındaki ekip lokanta, cafe ve kahvehanelerde tütün ürünleri tüketimine ilişkin incelemelerde bulunurken, sigara ile ilgili bilgi verdi.

Gittikleri her yerde çöp kutusu ve küllükleri kontrol eden Vali Yardımcısı Sinanoğlu, kahvede okey oyunu oynayan vatandaşlarla da sohbet ederek, sigara içmemelerini tavsiye etti. Dışarıda cebinde sigara paketi bulunan bir vatandaşla karşılaşan Sinanoğlu, vatandaşın cebindeki sigara paketini çıkartarak, bir daha içmemesini, sigaraya verdiği parayı çocukların eğitimine harcamasını istedi.

Vali Yardımcısı Davut Sinanoğlu ve beraberindeki sigara ekibinin bir sonraki durakları ise Sosyal Güvenlik Kurumu ve Belediye Başkanlığı oldu. Kurumlarda sigaranın içilmemesine sevinen Vali Yardımcısı Sinanoğlu, Belediye Başkanlığı'ndaki ilk denetimini, sigara tiryakisi olan Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Karanfil'in makam odasına yaptı. Neye uğradığını şaşıran Başkan Yardımcısı Karanfil, sigara tiryakisi olduğunu, ancak makamında sigara içmediğini dile getirerek, kendisini denetleyen Vali Yardımcısı ve beraberindekilere çay ikram etti. Sigaranın insan sağlığına zararlı olduğunu söyleyen Vali Yardımcısı Sinanoğlu, şöyle dedi:

"Bir sigara içmenin maliyeti, insan ömrümüzden 15 dakika gitmesi demektir. Sigaranın hem toplum hayatına, hem sigara içenlerin içmeyenlerin hayatına ciddi etkileri vardır. Sigara, ciddi çevresel sorunlara, sağlık sorunlarına ulaşmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığımız, sigara ile mücadelede çeşitli proje ve çalışmalar yürütmektedirler. 31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle zaten var olan bir uygulamanın denetimini yapacağız. Kapalı işyerlerinde, kahvehanelerde ve kurumlarda sigaranın içilip içilmediğinin denetimini yapacağız. Biz burada sigara içenlere şunu tavsiye ediyoruz. Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde sigarayı bıraksınlar. Kendiniz ve aileniz bu sigaranın zararlarından korunsun. Hep beraber temiz bir çevre ve temiz bir doğa sürdürelim. Sigara içenlerin sadece kendilerine zararı yok. Aynı zamanda çevrelerine de zararları var. Biz bu konuda sigara içenlerin, içmeyenlere yardımcı olmasını istiyoruz. Lütfen sigarayı bırakalım. Bugünkü denetimleri lokanta, kahve ve cafeler ile SGK ile Belediyeye yaptık. Denetim yaptığımız yerlerde sigara içenlere rastlamadık."

Vali Yardımcısı Davut Sinanoğlu ile birlikte denetimlere çıkan Sağlık Müdürü Dr. Osman Eren Karpuzoğlu ise Hakkari'de 3 kurumla birlikte oluşturulan 8 kişilik sigara denetim ekibinin, 3 aylık yaptığı çalışma sonunda 170 işyeri ve kurumun denetlendiğini söyledi.


(CİHAN)


Türkiye