Halep heyeti, inşaat sektörünü incelemek üzere Düzce'ye geldi

19 Mart 2010 - 14:40

Suriye'nin Halep şehri ikinci valisi Abdülkadir Cezmeti ve Halep Belediyesi Proje Hazırlama ve Çalışma heyeti inşaat sektörüyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Düzce'ye geldi.

Bir inşaat firmasının daveti üzerine Düzce'ye gelen 11 kişilik Halep heyeti, Bolu Dağı Berçeste Tesisleri'nde AK Parti Düzce Milletvekili ve Dışişleri Eski Bakanı Yaşar Yakış'ın da katıldığı bir kahvaltılı toplantıda ikili görüşmelerde bulundu.

Halep Vali Yardımcısı ve Belediye Başkanı ile Belediye Meclis üyeleri Düzce'de inşaat sektöründe yapılan çalışmalar, binaların yapı teknikleri ve şehirleşme konularında incelemelerde bulundu.

Ziyaret ve yapılan görüşmeler hakkında bilgiler veren Halep Belediyesi İdare Meclisi Komisyon Başkanı Muhammed Sallah Cezmeti Halep'te yeniden yapılanma gerçekleştirecekleri için bir davet üzerine Türkiye'ye ve Düzce'ye geldiklerini belirtti. Cezmeti, "Binaları görüp inceledikten sonra kararımızı vereceğiz, inşallah Halep'in yeniden yapılanmasında Türk firmaları da önemli çalışmalar yapar." dedi.

AK Parti Düzce Milletvekili Yaşar Yakış ise "Uzun bir süre Suriye'de görev yaptım. 30 yıl öncesine dayanan bir ilişkim var Suriye halkı ile. O tarihlerde Türkiye ile Suriye arasında sıkıntı olmasına rağmen iyi bir dostluk geçti. Halep şehri ise çok güzel bir şehirdir. Türkiye'de ve Düzce'de önemli inşaatları incelediler. Bu konular sayesinde Türkiye ve Düzce yurt dışında daha çok tanınacaktır. Buraya geldikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.


(CİHAN)


Ekonomi