Halter Federasyonu Başkan adayı Nuhut: Halter oyuncak haline getirildi

07 Mart 2013 - 10:32

ANKARA - Halter Federasyonu Başkan adayı Kenan Nuhut, halterin oyuncak haline getirildiğini ve üzerinde bürokratik oyunlar oynandığını söyledi.
Halter Federasyonu yönetiminde yaşanan istifanın ardından yeni başkan 9 Mart Cumartesi günü yapılması kararlaştırılan olağanüstü genel kurulda belli olacak. Halterde yaşanan doping skandalının ardından Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş’un istifasının ardından başkanlık için Spor Genel Müdür Yardımcısı Tamer Taşpınar ile eski federasyon başkanı Kenan Nuhut yarışacak. Genel kurula sayılı günler kala açıklamada bulunan başkan adayı Kenan Nuhut, çarpıcı söylemlerde bulundu. Daha önce federasyon başkanlığı için adaylığını açıklayan eski milli halterci Halil Mutlu’nun, Tamer Taşpınar’ı destekleyerek adaylıktan çekilmesini yanlış bulduğunu ifade eden Nuhut, spor genel müdür yardımcısının başkanlığa aday olmasının da etik olmadığını kaydetti.

SPOR GENEL MÜDÜR YARDIMCISI'NIN ADAY OLMASINI ETİK DEĞİL

Tamer Taşpınar’ın tekvando bilgisinden şüphe duymadığını belirten Nuhut, "Tekvando Federasyonu'nun başkanlık seçimi söz konusu olsa, bir ölçüde olaya biraz daha sıcak bakmak mümkün ancak bu Halter Federasyonu seçimi. Halter Federasyonu şu anda bilgi ve birikim itibariyle en az 10 federasyon başkan adayı çıkaracak güçte. Spor Genel Müdür Yardımcısı'nın Halter Federasyonu Başkanlığı'na aday olmasını etik bulmuyorum. Zira burası bir hakem konumunda olan bir kurumdur. Arkadaşım aynı zamanda Sportif Performans Değerlendirme Kurulu'nun da başkanıdır. Hem denetlemede hem de uygulamada olması da hukuki anlamda engel teşkil eder. Son günlerde halterde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle uluslararası nasıl bir performans sergileyebileceğini merak ediyorum. Ancak 9 Mart Cumartesi günü yapılacak seçimlerde ben Halter Federasyonu'nun kendi bünyesinden yetiştirdiği, bu işi 32 yıl emek vermiş bir Kenan Nuhut'a destek vereceğini bekliyorum ve umuyorum." dedi.

HALTER OYUNCAK HALİNE GETİRİLDİ

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın Halter Federasyonu'nu en iyi yönetecek, ilgili aradığı kanaatini taşıdığını belirten Nuhut, "Ancak arkadaşlarım bunu siyasi bir boyuta taşıyorlarsa sorun kendilerine ait bir sorundur. Şu anda spor teşkilatında bir bürokrat savaşı yaşanıyor. Yani bürokratlar arasında kavga var, bu kavgayı maalesef benim çok sevdiğim, bir zamanlar Türkiye'yi çok büyük başarılara taşıyan halter alet ediliyor. Halterle oyun oynanıyor. Yani halter şu anda bir oyuncak haline getirilmiş, onun üzerinden bir takım bürokratik oyunlar sergileniyor. Bunun siyasi bir boyutu olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Sayın Bakan gençtir, Türk sporuna bir şeyler vermeye gayret eden bir bakandır, o yüzden ben Sayın Bakanımızın böyle bir desteği vereceği kanaatinde değilim" dedi.

TEHDİT ALIYORUM AMA BU ONURLU SAVAŞTAN DÖNMEM

Delegelere çağrıda bulunan Nuhut, bu saate kadar onurlu bir davranış ve duruş gösterdiğini vurgulayarak, “Her türlü tehdit aldım, hatta telefonda da tehdit aldım. Bu onurlu duruşu o güne kadar götüreceğim. Eğer ben tekvando konusunda bilgisinde şüphe duymadığım Tamer Bey'e bu meydanı bırakırsam en azından Halil Mutlu'ya, Nurcan Taylan'a ve Taner Sağır'a hakaret etmiş olurum diye düşünüyorum. Halteri halterciler yönetmelidir. Eğer ben bu onurlu savaştan geri dönersem bu camianın beni affetmeyeceği kanaatini taşıyorum. Niye bir tekvandocuya burayı teslim ettin diye benden hesap soracaklar. Onun için bu onurlu duruşu 9 Mart'a kadar götüreceğim." ifadelerini kullandı.

OLUŞTURULAN KORKU TÜNELİ İLE ARKADAŞLARIM SİNDİRİLDİ

Bir korku tüneli oluşturulduğunu ve bu yolla bazı arkadaşlarını sindirildiğini iddia eden başkan adayı Nuhut, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bunun adına siyaset demeyelim, bir bürokrasi savaşı ve bürokrat baskısı diyelim. Yani arkadaşlarım bu yolla sindirildi. Hepsi şu anda bir sessizlik içerisinde 9 Mart'ı bekliyor. O demokratik düşüncelerini sandığa yansıtacaklar. Sporcuların tamamının düşüncesi bu yöndedir. Bana gelen telefonlardan bunu anlıyorum. Zira ben hayatımın çok önemli bölümünü verdiğim halterde, geçmişte çok büyük başarılara imza atan sporcularımız, çok büyük antrenörlerimiz bu camiayı yönetecek bilgi birikimine sahiptirler. Benim Tekvando Federasyonu'yla ilgili en ufak bir sözüm yok, onlar da Türkiye'ye çok büyük madalyalar kazandırdılar, insanımızı sevindirdiler. Ancak tekvandoyu tekvandocular, halteri halterciler yönetir. Benim verdiğim savaş budur. Benim arkamdan gelen sporcularım federasyonu yöneteceklerdir. Eğer biz burada bir tekvandocuyla haltercilerin önünü kapatırsak, beni önce kendi çocuklarım affetmeyecektir.”

(CİHAN)


Spor