Halter'in yeni başkanı Tamer Taşpınar oldu

09 Mart 2013 - 18:30

ANKARA - Halter Federasyonu’nun Olağanüstü Genel Kurulu Ankara’da yapıldı. 254 delegeden 241’inin katılımı ile gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurul’da 149 delegenin oyunu alan Tamer Taşpınar federasyonun başkanlık koltuğuna oturdu. Diğer aday Kenan Nuhut ise 84 delegenin oyunu alırken, 8 oy ise geçersiz sayıldı.

Sabah 10.00’da başlaması gereken genel kurul aynı salonda farklı bir organizasyon olduğu için öğleden sonra yapılmak zorunda kaldı. Federasyonun yeni başkanı olan Spor Genel Müdür Yardımcısı Tamer Taşpınar, birlik ve beraberlik çerçevesinde halteri yeniden eski günlerine getireceklerini söyledi.

Sporda tüm branşların kardeş gibi olduğunu ve elde edilen başarıyla herkesin gururlandığını belirten Spor Genel Müdür Yardımcısı ve başkan adayı Tamer Taşpınar adaylık konuşmasında şöyle konuştu:

“Tüm branşlar kardeş gibidir. Ayırt etmek son derece yanlıştır. Hangi branşta madalya alırsak o isimlerle gurur duyuyoruz. Bu camianın yabancısı değilim. Ben buraya milli takım antrenörü olmaya gelmedim. Başkan, yönetici olmaya geldim. Dışarıdan antrenör alma yerine ithal etme yoluna gitmeliyiz.

Olimpik branşların temel ihtiyacı antrenman salonlarıdır. Öncelikle bunu yapmalıyız. Doping sorununu çözmenin yolu ve yordamı var. Halter ailesinin içinden onlarca başkanlık yapacak yöneticilik yapacak adamlar vardır. Uluslar arası federasyonlara birçok insanlar vermeliyiz. El birliği ile halteri arzu ettiğimiz yere taşıyacağız.”

KENAN NUHUT: HALTER BÜROKRASİNİN ELİNDE OYUNCAK EDİLMİŞTİR

Federasyonun diğer Başkan adayı Kenan Nuhut ise halterin devlet elinde oyuncak edildiğini savundu. Nuhut, “Dopingle gündeme gelen ve işin çıkmaz hale geldiğini konuşmak zorunda olduğumuz bir kongre yaşıyoruz." diyerek şunları söyledi:

"Hasan Akkuş yönetimi görevini devam ettirmeliydi. Keşke bu kongre Rio olimpiyatları sonrası yapılsaydı. IWF yönetmeliklerine göre 2 yıllık ceza kapımızda bekliyor. Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılamama tehlikesi içerisindeyiz. Çok acele diplomatik temaslara başlamalıyız. Son olaylar sonrası 21 sporcu 8 antrenör ceza kurulunda. Çözüm öncelikle 21 vakayı ortadan kaldırmak.

Devlet şimdi halteri kapatalım diyor. Nasıl böyle düşünürsünüz? En kısa zamanda yaralar sarılır ve halter yoluna devam eder. Bizim çözümümüz bu. Çin’den ithal sporcu ve antrenör getirmek düşünülüyor. Bizim ülkemizde yeteri kadar antrenör de var sporcu da. Halter bürokrasinin elinde oyuncak edilmiştir.

Sponsor desteğimiz oldukça büyük olacak. Ödüllerden antrenörlerin de faydalanması sağlanacak. Yerli malzeme ile kulüplerimiz çalışmalarını sürdüreceklerdir. Adaylığımız süresince tehditler aldım. Özerkliğe darbe vurulmuştur. Madem başkanı değiştirmek istiyorsunuz o zaman atama yapın. Bu yol Türk halterinin onur meselesi. Halteri halterciler yönetmelidir.”

MEHMET BAYKAN: HALTERİ BİRLİKTE YÜCELTELİM

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da Halter Federasyonu Olağanüstü Genel kurulunda yaptığı konuşmada, “Halter genel kurullarına yabancı değilim. Sık sık kongrelerde bulundum." diyerek şunları söyledi:

"Adaylıklar camiaların içinde yolculukların başlangıcıdır. Zaman içerisinde birçok seçim yaşadık. Beklenmeyen değişiklikler Hasan Akkuş’a başkanlık yolunu açtı. 2012 Olimpiyatları'nda halterin durumunu yaşadık gördük. Genel müdürlüğümüz tarafından oluşturulan önemli bir proje var. Olimpiyatlarda madalya almış 6 branş ve madalya alacak düzeydeki 6 branşa olimpik merkezler oluşturduk.

Halter Türk spor ailesi içerisinde Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonlukları yaşatmış bir branş. Avrupa ve Dünya şampiyonalarında alınan madalya olimpiyatlarda alınmazsa bir isteksizlik ve memnuniyetsizlik oluşturur. Hasan Akkuş’un yaşanan doping olayından sonra Fair-Play ruhu içerisinde görevini bırakmasından sonra bizim haltere bakış açımız değişti.

Halterin içerisinde bulunduğu durum karşısında birlik olmak ve görevimizi yerine getirmek zorundayız. Ne bakanlığımız ne de genel müdürlüğümüzün camiayı sıkıntıya sokacak adım atma niyeti yoktur. Hedefimiz 2016 ve 2020 İstanbul Olimpiyatları'nda madalyalar kazanmaktır."

(CİHAN)


Spor