Hasarlı konut sahipleri sağlam konutlara rağbet etmedi

17 Ekim 2013 - 14:02

SAKARYA - Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından öncelikle orta hasarlı bina sahiplerinin yararlanacağı toplu konutlar yükseliyor. 5 ay önce ön talepler alınmaya başlandı ancak hasarlı konut sahiplerinden şu ana kadar talep gelmedi.

17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen Sakarya'da 531 binada bulunan yaklaşık 900 hasarlı konut onarılamadı. Van depreminin ardından orta hasarlılar konusunda Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Valiliği harekete geçti. Belediye, onarım süresi sona eren konutlar için yıkım kararı aldı. Binaların boşaltılması için su ve elektrik gibi kamu hizmetleri kesildi. Ancak vatandaş, yine de konutunu boşaltmadı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları mağdur etmemek için TOKİ ile birlikte orta hasarlı binalara yönelik bir proje gerçekleştirdi.

Marmara depreminden sonra evleri yıkılan konut sahipleri hak sahibi yapılmış ve kalıcı konutlardan uygun ödeme şartlarıyla konut verilmişti. Büyükşehir Belediyesi, orta hasarlı binaların boşaltılması ve yıkılması için hak sahipliği uygulamasına benzer bir proje geliştirdi. Belediye, depremden sonra yeni konutların yapıldığı bölgede 135 dönüm alanı ücretsiz olarak TOKİ'ye devretti. TOKİ, orta hasarlı konut sahiplerine yeni ev yapılması için projeye olumlu cevap verdi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliği ile Adapazarı şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Yenikent Bölgesi’nde sağlam konutlar yükselmeye başladı. 22 blok ve 466 daireden oluşan projeden öncelikli olarak orta hasarlı bina sahipleri ve konutları deprem riski taşıyan vatandaşlar yararlanacak. Uzun vade ile ev sahibi olma fırsatı sunacak toplu konut projesinin, 2014 yılı Haziran ayında tamamlanması hedefleniyor.

Sakarya Üniversitesi bilim adamları tarafından yeni deprem yönetmeliğine göre incelenen orta hasarlı binalar sağlamlık testinden de geçememişti. Orta hasarlı 531 binadan sadece 90’ı sağlam çıkmıştı. Buna rağmen 15-20 yıl gibi uzun vadede ödenecek projeye orta hasarlı konut sahiplerinin ilgi göstermemesi belediyeyi şaşırttı. Daha inşaatlar başlamadan 5 ay önce ön talepler alınmaya başlandı ancak şu ana kadar bir tek başvuru bile olmadı. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri konutların bitiminde orta hasarlı ve deprem riski taşıyan konut sahiplerinden de talep gelmezse konutları evi olmayan dar gelirli vatandaşlara aynı koşullarda satacak.

Orta hasarlı konut sahipleri ise konutların yapıldığı yeri uzak bulduklarını belirtiyor. Bu arada Sakarya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi halen bir çoğunda oturulan bu binaları polis zoruyla boşaltarak yıkım işlemini gerçekleştirecek.

(CİHAN)


Güncel