Hat sanatını deri üzerine işledi, şimdi dünyaya tanıtıyor

01 Aralık 2012 - 16:13

ESKİŞEHİR - Tamamen kendisine ait olan bir teknikle suni deri üzerine hat sanatı yapan Murat Ateş, Eskişehir’in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması münasebetiyle tarihi Odunpazarı Evleri'nde sergi açtı. Dünyada sadece kendisine ait olan bu teknikle 200 eser yapan Ateş, eserlerini Eskişehir’de sergiledikten sonra dünyaya tanıtacak.

Dünyada ilk olarak suni deri ile el yapımı hat kesme sanatı yapan sanatçı Murat Ateş’in, ‘Hüsn’i Hat Yansımaları-4’ konulu deri kesme hat sergisi, Eskişehir’de açıldı. İlki TBMM’de açılan serginin ikinci ayağı Tarihi Odunpazarı Evleri bölgesindeki Beylerbeyi Konağı oldu. Deri kesme sanatının tamamen kendisine ait bir uygulama olduğunu belirten sanatçı Murat Ateş, sanatın derinin üzerine çizilen hat yazısının kesilmesi ve içinden çıkanın başka bir deriye eklenmesiyle yapıldığını ifade etti.

Özel sektörde muhasebeci olan Ateş, oymacılıkla başladığı sanat yaşamına suni deri üzerine hat denemeleriyle devam ettiğini kaydetti. Çıkarılan kalıpla bir taneden iki tane elde ettiklerini ve bunları da erkek ve dişi olarak tanımladıklarını kaydeden Ateş, eserlerin tamamının el yapımı olduğuna dikkat çekti. Ateş, “Bu sanat, suni derinin el ile kesilmesiyle oluşan bir sanattır. Hat sanatını biz deri kesme olarak yaptım. Bunu üç boyutlu olarak yaptım. Derinin kalınlığından dolayı eserler de 3 boyut vardır.” dedi.

Dünyadaki örnekleri inceleyen Ateş, kendi tekniğini başka bir yerde görmediğini kaydederek şunları söyledi: “Dünyada ve Türkiye’de ilk defa ben yaptım diyorum. Yaklaşık 30 tane eserimi getirdim, evde de 170 tane var. Toplam 200 eserim var. Eserlerimin çoğunda Osmanlı ve Selçuklu desenlerini hat sanatıma yansıttım.” Ateş, gelecek sergisini Dolmabahçe sarayında açacağını belirterek, Washington’da açacağı sergide de ABD Başkanı Barack Obama’ya ay yıldızlı hat sanatı eserini hediye edeceğini ifade etti.

Osmangazi Kültür Dernekleri Federasyonu Necdet Çapa, Eskişehir’in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi dolayısıyla dernekler olarak faaliyetlere başladıklarını söyledi. Türk kültürünü yansıtan çalışmalara her zaman kapılarının açık olduğuna değinen Çapa, “Sabırla ve el emeği göz nuruyla sanat eserlerini tek tek işleyerek bir ilk gerçekleştiren, Türk insanının zekasını ve sanat aşkını tüm dünyaya gösteren çalışmalar geleceğimiz için önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

(CİHAN)


Kültür Sanat