Hatay Valisi Lekesiz: Olaylar kabul edilebilirlik sınırını aşmıştır

15 Temmuz 2013 - 16:31

HATAY - Hatay Valisi Celalettin Lekesiz yaklaşık 1 aydır Antakya'da gerçekleştirilen eylemlerde 69 güvenlik görevlisi ve 92 sivil vatandaşın yaralandığını açıkladı. Vali Lekesiz eylemlerin devam ettirilmesi halinde can kayıplarının yaşanması endişesini dile getirdi.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz beraberinde Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ve Hatay İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hasan Koçyiğit ile birlikte Antakya'da gerçekleştirilen "Gezi Parkı" olaylarının kente yansımalarını düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.
Vali Lekesiz basın toplantısı öncesinde Antakya'da gerçekleştirilen protesto gösterilerinde göztericiler tarafından güvenlik güçlerine atılan metaryelleri inceledi ve Emniyet Kameraları tarafından çekilen görüntüleri izledi. Veli Lekesiz izlediği görüntülerin hiçbirinin hoşgörü kenti Hatay'a yakışmadığını söyledi.

Taksim Gezi Parkı eylemleri ile başlayan ve zaman zaman farklı bir boyut kazanarak Hatay'ın huzur ve güven ortamını olumsuz etkileyen hadiselerin birkaç gündür Antakya'da yeniden başladığını söyleyen Lekesiz, "Yaklaşık bir ayı geçen süreçte halkımızın hassasiyetleri gözönünde tutularak, belli alanlarda demokratik hakkın kullanılması şeklinde tezahür eden gösterilerin yapılmasına kolaylık gösterilmiş ve müdahale edilmemiştir. Öte yandan, gösterilerde hayatını kaybeden hemşehrimiz Abdullah Cömert’in ölüm sebebi ve faillerinin bulunması ile ilgili olarak hukuk devletinde belirlenmiş kurallar çerçevesinde mekanizmalar işlemekte, adli yönden Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, idari yönden de İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler tarafından tahkikatın sürdürüldüğü bilinmektedir." dedi.

KORKMAZ VE CÖMERT AİLELERİNE BAŞSAĞLIĞI

Vali Lekesiz, Abdullah Cömert ve Ali ismail Korkmaz'ın ölümlerinin henüz sıcaklığını koruduğunu dile getirerek, "Her zaman barış ve hoşgörünün merkezi olan ilimizde kayıpları hiçbir şekilde telafi edilemeyecek olan ve acıları hepimizi derinden üzen iki gencimizin hayatını kaybetmesi henüz sıcaklığını korumaktadır. Bu vesile ile her iki gencimize bir kez daha Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Bu acılar henüz taze iken izinsiz gösterilerin ve bunun sonucunda oluşan kargaşanın daha başka üzücü hadiselerin yaşanmasına sebep olabileceği unutulmamalıdır." dedi.

"İLDEKİ TOPLUMSAL BARIŞ ZEDELENEBİLİR"

Türkiye'de tüm gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve ilgili Yönetmelik çerçevesinde yürütüldüğünün altını çizen Lekesiz, "Göstericiler İl Merkezi’ndeki Armutlu Mahallesi ve Gündüz Caddesi üzerinde toplanarak, Cumhuriyet Meydanı ve başka yerlere geçmek istemektedirler. Haziran ayının başındaki gösterilerde iki defa bu bölgeye fiili durum yaratılarak geçilmiş ve her ikisinde de ilimizdeki toplumsal barışı zedeleyebilecek gelişmelere adeta ramak kalmıştır. Bu nedenle güvenlik kuvvetlerimiz tarafından Cumhuriyet Meydanı ve benzeri bölgeye geçişe izin verilmemektedir. Göstericiler ise güvenlik kuvvetlerimize taş, molotof, havai fişek, cam/metal bilyeler ve hatta ateşli silah atarak saldırınca, güvenlik güçlerimiz müdahale etmek zorunda kalmaktadır. Söz konusu gösterilerde bölgede ikamet eden vatandaşlarımızın, esnafımızın, ilçeler arası güzergahı kullanmak isteyen vatandaşların ve sürücülerin rahatsız edilmesi kabul edilebilirlik sınırını aşmıştır. Gerçekleştirilen bu izinsiz gösterilerde Antakya’nın ana arterlerinden biri olan Gündüz Caddesi her eylemde barikat kurularak trafiğe kapatılmış, poşi veya bezlerle yüzlerini gizleyen kişiler tarafından güvenlik güçlerimize; taş, çok sayıda havai fişek, molotof, sapanlarla demir/cam bilyeler, metal somunlar atılmış, ucu topuz keskinleştirilmiş demir çubuklar ve sopalarla fiili saldırılar gerçekleştirilmiştir. Hatta ateşli silah kullanılmış bir güvenlik görevlimiz elinden yaralanmıştır." dedi.

"POLİSE MUTFAK TÜPÜ, KOR HALİNDEKİ KÖMÜR ATILDI"

Göstericilere müdahale eden güvenlik görevlilerine atılan metaryaller hakkında da bilgi veren Lekesiz "Göstericiler tarafından olaylara müdahale eden güvenlik birimlerinin üzerine çatılardan ve balkonlardan 12 kg’lık mutfak tüpü, kızgın yağ, yanmakta olan kor halinde kömürler, demir karyola, dolu yağ tenekeleri, su depoları, pala ve biriket atmak sureti ile görevlerini yapmalarına engel olmanın ve onların canına kast etmenin izah edilebilir bir tarafı yoktur. Bu eylemlerin demokratik hak arayışı ile bir ilgisi bulunmamaktadır. İlimiz halkının özellikleri ile bağdaşmayacak biçimde göstericiler tarafından çevrede bulunan işyerlerinin reklam panoları, yeni yapılan trafik işaret lambaları, elektrik direkleri sökülüp cadde üzerinde barikat kurularak bunlar ateşe verilmekte ve yakılan ateş sonucunda cadde üzerinde bulunan ağaçlar yakılmaktadır. Hiç şüphesiz bu saldırılar karşısında güvenlik kuvvetleri görevlerini yapmakta ve müdahale etmek zorunda kalmaktadır. Aynı şekilde eylemler esnasında nereye ve kime gittiği belli olmayacak biçimde atılan taşların, demir bilyelerin ve yaralayıcı diğer cisimlerin istenmeyen yeni yaralanmalara ve can kayıplarına neden olabileceği de unutulmamalıdır." dedi.

"SAĞDUYU ÇAĞRILARINA YANIT ALINMADI"

Bütün uyarılara ve STK’lar, kanaat önderleri tarafından yapılan sağduyu çağrılarına karşılık, küçük bir grubun kalabalığın içerisine karışarak onları yönlendirmesi ve provoke etmesi neticesinde Hatay'a yakışmayan hadiseler yaşandığının altını çizen Lekesiz, "Nitekim ilimizde olayların başladığı günden bu yana; bir gencimiz hayatını kaybetmiş, 3’ü 10 Temmuz, 2’si 12 Temmuz ve 2’si 13-14 Temmuz günlerinde olmak üzere toplam 69 güvenlik görevlisi ve 92 sivil vatandaşımız yaralanmıştır. Yine bu süreçte kamu ve özel mülkiyete ait cam, çerçeve kırılmış, birçok maddi hasar meydana gelmiştir. Kırılan camların yerine yenilerinin takılması mümkündür. Ancak tüm dünya bir araya gelse yitirilen bir canın geri getirilmesi mümkün değildir. Olaylar bu şekilde sürecek olur ise daha başka kayıpların da yaşanabileceği endişesi taşınmaktadır. Tüm ısrarlı ikazlara rağmen göstericiler dağılmamakta direnip, güvenlik güçlerine molotof, havai fişek, taş, cam şişe ve demir bilyeler atarak saldırmaya başlayınca güvenlik güçleri müdahale etmek zorunda kalmaktadırlar." dedi.

Hatay Valisi Lekesiz yapılan yol aramalarında eylemlerin sürdüğü cadde üzerinde bir araçta silah yakalandığı bilgisini de vererek "03 Haziran 2013 tarihinde gece 02.26 sıralarında Armutlu Bölgesinde yapılan yol aramalarında oradan geçen bir araçta yapılan aramada 7,65 çapında silah ele geçirilmiştir." diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel