Hava-İş: Mutlu sona ulaştık

19 Aralık 2013 - 22:32

İSTANBUL - Türk Hava Yolları (THY) ile Hava-İş Sendikası arasındaki grev ve 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi tatlıya bağlandı. İşten çıkarılan 305 personelin tekrar işine dönmesi ve grevdeki mağduriyetin giderilmesi için müzakereler yürüttüklerini ifade eden Hava-İş Sendika Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, “Mutlu sona ulaştık.” dedi.

Hava İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ve yönetim kurulu üyeleri ile THY A.O. yönetimi arasında yapılan görüşmelerde mutabakata varıldı. Görüşmenin ardından yazılı bir açıklama yapıldı. Anlaşmadan sonra grev çadırına giderek grev pankartını bizzat kaldıran Hava-İş Sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, göreve talip olduğunda çatışan değil çalışan bir sendika sloganıyla yola çıktıklarını söyledi. İşten çıkarılan 305 personelin tekrar işine dönmesi ve grevdeki mağduriyetin giderilmesi için müzakereler yürüttüklerini ifade eden Tatlıbal, “Mutlu sona ulaştık. Öncelikle tüm üyelerimize hayırlı uğurlu olmasını yüce Allah’tan niyaz ederiz. Yapılan anlaşmaya göre ücretlere 1 yıl yüzde 5 + yüzde 3 takip eden yıllar içinse her altı ayda bir yüzde 3 oranında ücret artışı yapılacaktır. Enflasyonun yüzde 3 den yüksek olması halinde fark 6 aylık dilimler halinde ücretlere yansıtılacaktır. Tüm üyelere bir defaya mahsus olmak üzere 2013 yılında çalıştıkları gün sayısına orantılı olarak 5 bin 500 TL brüt ödeme yapılacaktır.” diye konuştu.

"KABİN MEMURU PART-TİME ÇALIŞTIRILMAYACAK"

Sosyal yardım ödemesinde ve diğer sosyal haklarda da önemli kazanımların elde edildiğini kaydeden Tatlıbal, “Kabin memurlarının yeni işe girişlerinde uygulanan part-time çalışma kaldırılmıştır. Rev 3 Uçuş Prosedürünün kaldırılması hususunda da mutabakat sağlanmıştır. 08 Aralıkta Hava- İş bayrağını teslim almamızın ardından kısa bir süre içerisinde sonuç almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra da sorunların hızlı ve akılcı şekilde çözülmesi için fedakarlıkla çalışacağız. Sözleşmemizin üyelerimize ve THY camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadesini kullandı.

"THY: 3 YILLIK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI"

THY tarafından yapılan açıklamada ise Hava-İş Sendikası yetkilileri ile 01.01.2013 tarihinden geçerli olmak üzere 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandığı belirtildi. 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin imzalanması neticesinde uygulanmakta olan grev sona erdiğinin aktarıldığı açıklamada, “İmzalanan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesinde ilk iki yıl için 22 Mayıs 2013 tarihinde yaptığımız açıklamada belirtilen ücret artış oranları aynen muhafaza edilmiştir.

2015 yılının ilk 6 ayı için yüzde 3, ikinci 6 ayı için yüzde 3 oranında ücret artışı yapılması, ilgili dönemler için enflasyon farkı oluşması halinde farkın ayrıca ödenmesi hususunda mutabakata varılmıştır. Toplu İş Sözleşmesi şartları dışında taraflar arasında imzalanan ayrı bir protokol ile ayrıca, 19.12.2013 tarihi itibariyle ortaklığımızda çalışmakta olan toplu iş sözleşmesi kapsamındaki sendika üyesi personele bir defaya mahsus olmak üzere brüt 5 bin 500.-TL ödenecektir. Söz konusu ödeme, 01.01.2013-31.12.2013 döneminde personelin THY A.O.'da ücrete esas çalışılan gününe orantılı olarak hesaplanıp, 08.01.2014 tarihinde yapılacaktır.” denildi.

(CİHAN)


Ekonomi