Hayrettin Karaman'a hemşehrilerinden vefa gecesi

15 Mayıs 2010 - 12:41

Çorum'un yetiştirdiği günümüz alimlerinden Prof. Dr. Hayrettin Karaman adına, akademik hayatının 50. yılında hemşehrileri tarafından vefa gecesi düzenlendi.

Çorum Belediyesi'nin organize ettiği "Akademik Hayatının 50. Yılında Hayrettin Karaman" konulu program Anitta Otel'de gerçekleştirildi. Vefa gecesine Çorumluların ilgisi büyük oldu. 800 kişilik salon tamamen dolarken, çok sayıda davetli de programı ayakta izledi. Vefa gecesine AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Çorum Milletvekili Agah Kafkas, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Sağlık Müdürü Adem Bilgin, Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, AK Parti İl Başkanı Faruk Özkader, Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferhat Koca ve öğretim üyeleri ile Hayrettin Karaman'ın akraba ve yakınları katıldı.

Program Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşar Kurt'un Kur'an tilaveti ile başladı. Hayrettin Karaman'ın çocukluğu, gençliği, öğrencilik yılları ve hocalığı gibi yaşamından kesitleri anlatan kısa bir sunum ile devam eden gecenin açılış konuşmasını Belediye Başkanı Muzaffer Külcü yaptı. Fıkhi konularda dünya çapında otorite kabul edilen Hayrettin Karaman'ın hayatının ilk evresini Çorum'da geçirdiğini anlatan Başkan Külcü, "Toplum olarak bizler ilim adamlarına sağlıklarında sahip çıkmalıyız. Onların birikimlerinden istifade etmeliyiz. Böylesi ulvi şahsiyetlerin değerini onları kaybetmeden idrak etmeli, bizden sonraki nesillerle onları buluşturabilmeliyiz. Bu düşünceden hareketle hocaların hocasını bugün hemşehrileriyle buluşturmak istedik. Hem onun hayatına tanıklık edenlerden olalım hem de kendi ağzından Hayrettin Karaman hocamızı dinleme fırsatı bulalım dedik. İlmi, irfanı, hikmeti, samimiyeti ve kuşaklara şekil veren hizmetini toplumumuzun bilgisine sunalım istedik." dedi.

ÇOCUKLUK ARKADAŞLARI KARAMAN'I ANLATTI

Açılış konuşmasının ardından çocukluk arkadaşları Zeki Özak ve Cahit Özak, Hayrettin Karaman ile ilgili anılarını anlattı. Karaman'ın samimi ve dürüst bir arkadaş olduğunu anlatan çocukluk arkadaşları, "Biz birbirimizin hamisiydik." dediler.

Akrabalarından Ahmet Benli ve İhsan Hacıismailoğlu da kısa birer konuşma yaptı.

Hayrettin Karaman'ın öğrencilerinden olan Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferhat Koca da Karaman'ın hocalığını ve engin bilgilerini anlattı.

Aynı zamanda şiirde yazan ve bazı eserleri bestelenen Karaman'a bir sürpriz yapıldı. Çorum Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu Şefi Halil Özçelebi, güftesi Hayrettin Karaman'a bestesi Amil Ateş'e ait olan iki eseri davetlilerin beğenisine sundu. Aynı zamanda Karaman'ın akrabası olan Özçelebi, rast makamında "Ümmetin üstüne titreyen sensin" ve "Seni sevmek düalemde saadet ya Resulallah" ilahilerini seslendirdi.

"BİZİM ZAMANIMIZDA İLİM ELDE ETMEK KOLAY DEĞİLDİ"

Alkışlarla kürsüye gelen Prof. Dr. Hayrettin Karaman, programa katkısı olan Belediye Başkanı Külcü ve Belediye çalışanları olmak üzere tanıdık ve akrabaları ile davetlilere teşekkür etti. Çorum'da okuduğu ilköğretim okulunda halay başı olmasından hocalar yetiştirmesine kadar dolu dolu geçen hayatını, anılarını anlatan Karaman, "Zor günler, gariplikler ve gurbetler geçirdik. Bizim zamanımızda okumak, ilim elde etmek bugünkü kadar kolay değildi. Çorum'da küçükken hareketli ve yaramaz bir çocukluk hayatım vardı. Halay çekmeyi çok severdim. Ailemde namaz kılanlar vardı ama biz Çorum'un kabadayılarına özenirdik. Önümüzde örnek yoktu. Benim yaşımda olup da ikinci bir şahıs yok Arapça okuyan. Server efendi diye Çöplük Çarşısı'nda bakkallık yapan bir zat vardı. Ahıska'dan gelen bir alim. Medreseden icazet almış birisi. Küçük bir dükkanda kendi halinde birisiydi. Benim okuduğum hoca bu. Bu hoca beni nasıl teşvik etsin de bir genç onu örnek alıp okusun. Ama şimdi bakanların başındaki kişi çıkıyor ve ben İmam Hatipliyim diyor. Tabi şimdi herkes İmam Hatip Lisesine gider. Ama bizim zamanımızda öyle değildi." dedi.

Kur'an okumaya başladığı yılları da anlatan Karaman, Kur'an okumaya başladığı yılları da şöyle anlattı: "Benim gibi yaramaz bir genç Kur'an okumaya başlıyor. Kur'an'ı okudukça Arapça öğrenme gerekliliğini gördüm. Yasak diye bana öğretmedi hocam. Zor bir dönemdi. 3 gün Çorum'da kapıları çaldım ve bir Arapça kitabı bulamadım. Evde Arapça kitap bulundurmak suçtu. Allah sağlık ve afiyet verdi bu yaşa geldik. Dünya fani. Baki olan bir şey var. Baki olan Allah, ama ebedi alemde de kalacak olan Allah yolunda hizmettir. Bu hizmet aşkı bütün müminlerde olmalı. Ve herkes bu hizmeti yapmalı. Önce ferdi olarak herkes ibadette bulunmalı. Bir Müslüman için namaz, oruç, zekat nefes almak gibidir. Müslümanın işi bununla sınırlı değil. İnsanlara dünya ve ahirette saadet vaat eden güzel dinimizi anlatma, sevdirme ve yaşatma görevimiz var. Rabbim canımı, onun rızası yolunda yürürken dayanamayacağım acılar ve hastalıklar çektirmeden mümkünse ayakta ve namaz kılarken alsın. Hayatı bizim için hayırlı olduğu sürece yaşatsın."

Program sonunda Belediye Başkanı Muzaffer Külcü tarafından Prof. Dr. Hayrettin Karaman'a plaket verildi.


(CİHAN)


Türkiye