HaySev, hayvan hakları için TBMM'yi göreve çağırdı

17 Nisan 2011 - 18:07

SAMSUN - Samsun Vezirköprü ilçesi Darıçayı köyünde bir köpeğin iki kişi tarafından acımasızca dövülerek öldürülmesi, hayvan severleri harekete geçirdi. HaySev Derneği Başkanı Defne Yazıcıoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)'yi hayvan haklarına sahip çıkmaya davet etti.

Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda hayvanseverlerle birlikte basın açıklaması yaparak, vahşeti kınayan Yazıcıoğlu, bu işin peşini bırakmayacaklarını söyledi. Türklerle köpeklerin tarih boyu omuz omuza yaşayıp, ayrılmaz bir bütün olduğuna dikkat çeken Yazıcıoğlu, "Şimdi, neden bu şiddet? Nerede kaldı bizim insanlığımız ve Allah korkumuz? Bir canlının hayatını bu kadar kolay alabilen bir zihniyet, nasıl oluyor da halen bizlerin arasında dolanabiliyor? Bugün hayvanlara saldıran, döven öldüren bu zihniyet, yarın anamıza babamıza, çocuklarımıza mı saldıracak?
Halbuki bir durup düşünelim ve onların dünyasından bakalım bir de hayata. Bir gölgedir onlar, çoğumuzun gözlerine ilişmeden yaşarlar. Karanlıklarda dolaşır, sessizce yol alırlar. Hastalanır, aç kalır, tekmelenir hatta öldürülürler de yine de hırçınlanıp kin gütmezler.” dedi.

Yazıcıoğlu, Vezirköprü Darıçayı köyünde köpeği döverek öldürenlere sadece 400 TL para cezası kesilmesini de eleştirdi.

(CİHAN)


Güncel