Hindistan Cumhurbaşkanı Mukherjee, Türkiye’ye geliyor

03 Ekim 2013 - 12:31

ANKARA - Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geliyor.

5-7 Ekim 2013 tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek olan Hindistan Cumhurbaşkanı Mukherjee, temas ve incelemelerine 5 Ekim Cumartesi İstanbul’dan başlayacak ve kendisine İstanbul Üniversitesi tarafından ‘fahri doktora’ unvanı verilecek. 7 Ekim günü Ankara’da gerçekleştirilecek resmi görüşmelerde Türkiye-Hindistan ilişkilerinin bütün veçheleri ele alınacak, iki ülkeyi ilgilendiren güncel bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. Köşkten yapılan açıklamaya göre, bu vesileyle çeşitli alanlarda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik bazı anlaşmalar imzalanacağı kaydedildi.

Hindistan’dan ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde 15 yıl aradan sonra gerçekleştirilecek bu ziyaretin, iki ülke arasındaki işbirliğinin her alanda daha da pekiştirilmesine vesile olacağı değerlendiriliyor. Ziyaretin, Cumhurbaşkanı Gül’ün 7-12 Şubat 2010 tarihleri arasında Hindistan'a yaptığı ziyarete iade maksadıyla gerçekleştirildiği kaydediliyor.

(CİHAN)


Güncel