Hocalı katliamında hayatını kaybedenler anılıyor

26 Şubat 2012 - 13:53

İSTANBUL - Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1996 tarihinde Ermeni güçleri tarafından katledilen Azeriler, Taksim’de anılıyor. Yürüyüşe katılan Azerbaycan Milletvekili Rüstemhanlı, verdiği destekten dolayı Türk halkına teşekkür etti.

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermenilerin gerçekleştirdiği katliamın kurbanları 20. yılında İstanbul’da anılıyor. Yürüyüşe katılan Azerbaycan Milletvekili Sabir Rüstemhanlı, Türk halkının kendilerine verdiği destek için teşekkür etti. Azerbaycan halkının yalnız olmadığını daha iyi hissettiklerini anlatan Rüstemhanlı, “Bugün Türkiye’nin ayakta olması beni sevindiriyor. Bu soykırımı dünyaya anlatmak için Türk Milleti beraber iradesini ortaya koymaktadır. Bu yürüyüş Türkiye’nin Azerbaycan ile yürek yüreğe olduğunun göstergesidir.” diye konuştu.

Yürüyüşe katılan ve soykırımı yaşadığını ifade eden bir Azeri kadın ise, Türk halkının kendileriyle birlikte olmasından duyduğu mutluluğu gözyaşları içinde belirtti. Türkiye'nin asırlar boyunca kendileri ile birlikte olduğunu kaydeden Azeri kadın, “Bizi yalnızca Türkiye destekliyor. Biz Türk halkından razıyız. Hocalı 600–700 kişiyi öldürdüler. Soykırım yaptılar ama dünya birliği buna suskun.” dedi.

HOCALI KATLİAMI

Rusya'nın desteğini alan Ermeni güçleri, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Azeri sivilleri toplu şekilde katletti. Hocalı'da 106'sı kadın, 63'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkü katledildi. 150 kişi kaybolduğu katliamda 487 kişi ağır şekilde yaralandı. Naaşlar üzerinde yapılan incelemelerde ise insanların yakıldığı, gözlerinin oyulduğu ve başlarının kesildiği görüldü.

(CİHAN)


Güncel