Hollanda'da yeni yıl kutlamalarında 67 milyon euro havaya uçtu

01 Ocak 2014 - 03:17

AMSTERDAM - Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da halk, yeni yıla havai fişek gösterisi eşliğinde coşku içinde girdi. Ülkedeki ekonomik krize rağmen yeni yıl kutlamalarında 67 milyon euroluk havai fişek kullanıldığı açıklandı. Miktarın geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 10 daha yüksek olduğu bildirildi.

Sağanak yağışa rağmen Amsterdam'ın Dam Meydanı'nda toplanan yaklaşık 15 bin kişi gösterileri izledi. Çok sıkı önlemlerin aldığı meydan etrafına seyyar klinik ve ambulans yerleştirilirken, çok sayıda polis ve güvenlik görevlisi hazır bulundu. Amsterdam polisi, yılbaşı kutlamalarında önceki yıllara nazaran olay çıkaranın az olduğunu ve az kişinin tutuklandığını açıkladı.

Havai fişekler, başkent Amsterdam'ın bazı bölgelerinde yangınlar çıkardı. İtfaiye, çıkan yangınları söndürmek için büyük çaba harcadı. Ateşe verilen bir araba, itfaiyenin müdahalesi sonucu söndürüldü.

Bu arada, başkent Amsterdam yakınlarındaki Medemblik şehrinde 51 yaşında bir kişi de patlayan havai fişek sonucu hayatını kaybetti.

Amsterdam'da yaşayan Hollandalı Türklerin büyük bölümü, yeni yılı aileleri ile evlerinde karşıladı.

(CİHAN)


Dünya