"Hollande, Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyor"

05 Mayıs 2012 - 12:52

PARİS - Fransa'da yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin favori adayı François Hollande'ın kazanması halinde bakan koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılan Sosyalist Parti Paris Milletvekili George Paul Langevin, Cihan Haber Ajansı ( Cihan)'na konuştu. Langevin François Hollande'ın Türkiye'nin AB üyeliğine olumlu baktığının altını çizdi.

Fransa'da 45 milyon seçmen yarın cumhurbaşkanlığı için sandık başına gidiyor. George Paul Langevin, seçimlerin favori adayı François Hollande'ın Türkiye ile alakalı düşüncelerini açıkladı. Langevin, Türkiye ile AB arasında imzalanan antlaşmaların olduğunu ve müzakere sürecinin de devam ettiğini söyleyerek, François Hollande'ın bu sürecin tamamlanmasından yana olduğuna vurgu yaptı. Türkiye ile AB arasındaki en büyük problemin Kuzey Kıbrıs'la alakalı olduğunu söyleyen Paris milletvekili," Eğer bu sorun aşılırsa, müzakerelerin de hızlanacağını düşünüyorum ." diye konuştu. George Paul Langevin, her şeye rağmen Sosyalist liderin Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine olumlu baktığının altını çizdi.

Göçmenler konusunda Nicolas Sarkozy'yi sert sözlerle eleştiren Langevin, ülkenin 5 yıl içerisinde guruplara ayrıldığını belirtti. Nicolas Sarkozy'nin yabancı göçünü sorun olarak dile getirdiğini belirten Langevin, Hollande'ın yabancı göç'ü ülke ihtiyaçlarından biri olarak gördüğünü söyledi. Göçün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından da garanti altın alındığını belirten milletvekili, ''Yasal göçle alakalı düzenlemeler yapılabilir. Fkat Nicolas Sarkozy'nin yapmak istediği gibi göçmenleri ülkelerine göndermek yada göçü yarı yarıya düşürmek ancak seçim yatırımı olabilir'' diye konuştu.

Yarınki seçimlerde ilk turda yüzde 18 düzeyinde oy alan aşırı sağın seçmeninin de belirli rol oynayacağını söyleyen Fransız milletvekili, François Hollande'ın bütün partilerin seçmenine hitap ettiğinin de altını çizdi. Langevin, ''Çünkü sosyalist lider birleştirici rol oynuyor''diye konuştu.

Haziran ayında da milletvekili seçimleri olacağını hatırlatan George Paul Langevin, bu seçimlerde diğer partilerin güçlü çıkması halinde Sosyalist adayın yapmak istediği reformların yürürlüğe girmesinin zorlaşacağına vurgu yaptı. Paris milletvekili tüm bunların göz önünde tutularak seçmenden Hollande'ın programının uygulayabilmesi için Sosyalist Partiye oy vermelerini istedi.

(CİHAN)


Dünya