Hong Kong’un emlak kralını, kaçtığı ABD’de parmak izi ele verdi

29 Ocak 2014 - 11:18

PEKİN - Hong Kong tarafından milyonlarca dolarlık kredi için verilen rüşvetteki rolü nedeniyle aranan emlak zengini Zeng Wei’in, parmak izinden ABD’de yakalandığı bildirildi.

Hong Kong medyasına göre, Zeng Wei isimli zengin, ABD’nin Saipan adasında, sınırdaki yetkililere sahte bildirim yapmaktan 16 Ocak’ta gözaltına alındı ve şimdi Hong Kong’a iadesi söz konusu.

Gayrimenkul geliştirme, otel ve gol sahası kralı Zeng’in Çin’in Şanghay şehrinden 16 Ocak’ta Saipan’a turist vizesiyle girmeye çalıştığı, sınırdaki yetkililerce yapılan sorgulamada yanlış bildirim yaptığının anlaşıldığı belirtildi.

Mahkeme belgelerine göre, Zeng’in Çin Halk Cumhuriyeti pasaportu taşıdığı ve isminin de Liu Zhiqian olduğu, pasaporttaki biyometrik parmak izlerinin ise aynı kişiye ait olduğunun tespit edildiği iddia edildi.

Zeng’in ABD’li güvenlik birimlerinin sorularını da yanıtsız bıraktığı ifade edildi. Hong Konglu Zeng’in, 22 Ocak’ta ABD’deki bir yargıç tarafından ‘’ciddi uçuş riski’’ taşıdığı belirtilmişti.

51 yaşındaki Zeng, Çin'in en büyük bankalarından biri olan Industrial and Commercial Bank of China’nın (ICBC), Hong Kong biriminde iki üst düzey yöneticileri kapsayan bir kredi skandalı üzerine mahkemede rüşvet ve komplo suçlamalarıyla yüzleşmekten kaçmış ve Temmuz 2011’de Hong Kong’u terk etmişti.

Zeng ayrıca Pekin’deki en lüks dairelere sahip meşhur sitelerinden Palm Springs Apartments’ın geliştiricisi rolüyle de tanınıyordu.

(CİHAN)


Dünya