Hristofyas: Türkiye'nin Kıbrıs sorunundaki kibirli davranışı devam ediyor

28 Mart 2012 - 16:36

LEFKOŞA - Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Türkiye’nin Kıbrıs sorunundaki kibirli davranışının devam ettiğini söyledi. Hristofyas, "Ankara sözde “B planı” ile Kıbrıs’a karşı tehditlerde bulunmayı sürdürüyor." dedi.

Kıbrıs’ta bulunan Palermo, Atina ve Grenada üniversiteleri öğrencilerini kabulünde konuşan Hristofyas, Kıbrıslı Türklerin, Rumların müttefiki olduğunu ve her iki kesimin de Türkiye’den gelen yerleşiklere karşı tepki gösterdiklerini öne sürdü.

Hristofyas, Türk liderliğinin sert davranışından dolayı Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmak amacıyla yapılan müzakerelerde ilerleme sağlanmadığını iddia etti. Türkiye’nin bölge ile ilgili politikasının daha da sertleştiğini söyleyen Rum lider; Ankara'nın, Güney Kıbrıs'ın üstleneceği AB Dönem Başkanlığı'na karşı da tepki gösterdiğini belirtti.

Kıbrıs Rum tarafının üstleneceği AB Dönem Başkanlığın önemine işaret eden Hristofyas, AB dönem başkanlığıyla sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğinin bir kez daha teyit edildiğini söyledi. Türkiye’nin, Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığı süresince AB ile ilişkilerinin dondurulacağını açıkladığına işaret eden Hristofyas, Ankara’nın bu tavrıyla AB’ye karşı tehditte bulunduğunu kaydetti.

(CİHAN)


Dünya