Huang: Yatırım kararımın ne denli doğru olduğunu Türkiye’yi gezince gördüm

01 Temmuz 2013 - 16:59

İZMİR - Türkiye’ye 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıklayan Çin Ulusal Sanayi ve Ticaret Örgütü Onursal Başkanı ve Teco Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olan Tayvanlı işadamı Theodore MH Huang, bu kararının ne denli doğru olduğunu Türkiye’yi gezdikten sonra anladığını söyledi. Huang ve beraberindeki Tayvan heyeti, İzmir’de Türkiye’nin önde gelen yağ markalarından Orkide’yi ziyaret etti.

Küçükbay A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Akif Küçükbay ile biraraya gelen heyet, Türkiye’de yapmayı planladığı 1 milyar dolarlık yatırımı ele aldı. Kordon Kule’deki görüşmede, Ar Elektronik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı da yer aldı. Heyete başkanlık eden Huang, İzmir ve Küçükbay’a hayranlığını dile getirerek, “Türkiye’deki temaslarım neticesinde, yatırım kararımın ne denli doğru olduğunu anladım. En kısa sürede bu ortaklık ve yatırımları yapacağım sektör ve kurumları açıklayacağım.” dedi. Theodore MH Huang ile görüşmelerini değerlendiren Küçükbay ise, “Özellikle elektronik ve bilişim teknolojileri konusunda alanında zirvede bulunan Teco, yurdumuzdaki yatırımları değişik sektörlerde hayata geçirecek. Bizler kendilerine bu konuda her türlü katkıyı sağlayacağız. Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Küçükbay ve Theodore MH Huang, iki ülkenin yatırımı seven, yurt ekonomisine katkı sağlamaktan heyecan duyan hesap adamı kıymetli işadamları. Elektronik sektörünün liderlerinden Ar Elektronik de Tayvan ile bu konudaki çalışmalarda birlikte güç oluşturacak.” diye konuştu.

Bilgisayarlı elektrik motoru sürücüleri, devre kesicileri ve sigortaları, elektrik motorları, beyaz eşya, klima motorları ve iklimlendirme ürünleri, yenilenebilir enerji rüzgar türbinleri ve motorları, bilişim ve yazılım gibi firmaların biraraya gelmesinden oluşan Teco Grubu, Türkiye’de 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

(CİHAN)


Ekonomi