IAAF Başkanı Lamine Diack'ten Türkiye'ye övgü

08 Mart 2012 - 23:22

İSTANBUL - IAAF Başkanı Lamine Diack, Türkiye'nin Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda harika bir organizasyona imza atacağına inandığını söyledi.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) kuruluşunun 100. Yılı ve 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası nedeniyle 1001 Dilek Sarnıcı'nda bir yemek verildi. Yemeğe IAAF Başkanı Lamine Diack, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor Genel Müdür Yardımcısı Tamer Taşpınar, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, IAAF Yönetim Kurulu Üyeleri ile şampiyonaya katılacak ülkelerin temsilcileri katıldı.

Yemekte bir konuşma yapan IAAF Başkanı Lamine Diack, Türkiye'nin muhteşem bir ülke, İstanbul'un ise mutklaka görülmesi gereken bir şehir olduğunun söyledi. Diack, "Bu şampiyona dünyanın en önemli organizasyonlarından birisi. Türkiye'nin bu şampiyonayı hakkıyla yapacağına inancım tam. İlk andan itibaren çok güzel bir orgazisyonun içinde olduğumuzu söyleyebilirim. İki kıtanın birleştiği bu şehirde sporcuların mücadelesinin büyük bir heyecana dönüşeceğine inanıyorum. Şampiyonaya 172 ülke katılıyor ve bu rakam bir rekor. Bu kadar ülkenin katıldığı şampiyonanın büyük bir çekişmeye sahne olmasını bekliyoruk. Tüm katılan ülkelere ve sporculara başarılar diliyorum." ifadelerini kulllandı.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ise, "İstanbul'da organize ettiğimiz bu büyük şampiyonanın, IAAF'ın 100. kuruluş yıldönümüne denk gelmesi güzel bir tesadüf oldu. Bu tesadüf nedeniyle burada sizlerle birlikte olmaktan ayrıca mutluluk duyuyoruz. Özellikle IAAF Başkanı Lamine Diack ve IAAF yönetim kurulu üyelerine, bu organizasyonun hazırlıkları süresince karşılaştığımız zorluklar karşısında bizleri cesaretlendirerek, bu şampiyonanın bu hale gelebilmesi konusundaki sürekli desteklerinden dolayı meteşekkir olduğumu belirtmek isterim. Ülkemizde, Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nın yapılması ve atletizm salonuna kavuşmamız nedeniyle, bundan sonra birçok uluslararası organizasyonu ülkemize getirebiliriz. Bu organizasyonlarla, genç nüfusumuzun ve halkımızın atletizme ilgisini arttırarak, geleceğin şampiyonlarının yetişmesi için bir kapı açabiliriz." dedi.

Konuşmaların ardından Lamine Diack, Mehmet Terzi'ye bir plaket verirken, Terzi de Diack'a bir tablo hediye etti.

(CİHAN)


Spor