İklim değişikliğine dikkat çekmek için Meclis önünde eylem yaptılar

05 Mayıs 2012 - 14:28

ANKARA - Başkent’te kendilerine ‘350 Ankara’ adını veren bir grup, fosil yakıtların iklim değişikliğine neden olduğunu belirterek Meclis önünde protesto gösterisi yaptı.

Meclis karşısında toplanan grup üyeleri iklim değişikliğine dikkat çekmek için bir gösteri yaptı. Gösterinin ardından grup adına açıklama yapan Mert Kaya, aşırı kar yağışının ardından hızla sıcaklıklarının arttığını ve Başkent’te su baskınlarının olduğu söyledi. Fosil yakıtların yarattığı iklim felaketlerinin bağlantısını kurun diyen Kaya, "Kömürü toprağında, petrolü yatağında bırakalım. Daha fazla kömür yakmak için santraller kurmayalım. Daha fazla petrolü yakmak için duble yollar yapmayalım. HES inşaatları ile işçilerin ve doğanın canına okumayalım." dedi.

Petrol ve kömürün iklimi değiştirdiğini kaydeden Kaya, bunların yanı sıra Türkiye'de kurulan kömür santralleri, yapılan duble yolların ve kurulan HES’lerle doğanın iklime karşı elini kolunu bağlandığını söyledi.

Yetkililere seslenen Kaya, "Bizler bütün kömür projelerinin durdurulmasını istiyoruz. Bizler artık enerji çılgınlığı değil, enerji verimliliği diyoruz. Bizler artık fosil yakıtlar değil, güneş rüzgar istiyoruz." şeklinde konuştu.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen eylem göstericilerin fotoğraf çekilmesinin ardından olaysız bir şekilde son buldu.

(CİHAN)


Güncel