İktisat Kongresi, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal politikalarını şekillendirecek

28 Şubat 2013 - 14:50

İZMİR - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 30 Ekim-1 Kasım 2013 arasında düzenlenecek 5. İzmir İktisat Kongresi’nin, ilk defa uluslararası boyutta olacağını belirterek, “Öncekiler gibi Türkiye’nin ekonomik ve sosyal politikalarını şekillendiren bir kongre olacak.” dedi. Yılmaz, gelişmekte olan ülkelerin daha fazla ağırlık kazanacağı bir dünyada, Türkiye ve dünya ekonomisini tartışmak istediklerini kaydetti.

Bakan Yılmaz ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 5. İzmir İktisat Kongresi İstişare ve Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı. Cevdet Yılmaz, burada yaptığı konuşmada ilki 17 Şubat-4 Mart 1923 arasında düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’nin, Türkiye’nin ekonomi alanındaki küresel gelişmeler ışığında geleceğe dönük strateji geliştirme ve politika belirlemesi konusunda önemli bir referans kaynağı olduğunu söyledi. İlk kongrenin üzerinden 90 yıl geçtiğini vurgulayarak, “İlk kongrede, yeni savaştan çıkmış Türkiye’nin iktisadi envanteri ve yol haritası belirlenerek dünyaya duyuruldu. Hammaddesi yurtiçinde üretilebilen sanayi dallarının kurulması, el işçiliğinden ve küçük imalattan süratle fabrikalara veya büyük işletmelere geçilmesi, sektörler tarafından kurulamayan teşebbüslerin devletçe ele alınması, özel teşebbüslere kredi sağlayacak bir devlet bankası kurulması, demiryolu inşaat programının oluşturulması gibi özel girişimciliği canlandıracak iktisadi önlemler belirlendi.” şeklinde konuştu. Kongrenin yurtiçi ve yurtdışından geniş bir katılımla yapılmasının planlandığını kaydeden Bakan Yılmaz, küresel ve bölgesel ekonomik işbirliği, küresel ekonomik gelişmeler ışığında Türkiye’nin rolü, dış yatırımlar, yüksek ve istikrarlı büyüme hızı, sanayileşme, girişimcilik, ar-ge ve yenilik, nitelikli beşeri sermaye, işgücü piyasaları, bölgesel gelişme ve şehirlerin ekonomik boyutuyla uluslararası ticaret konularının tartışılacağını aktardı.

ALINAN KARARLAR, TÜRKİYE’NİN 10-20 YILINI ŞEKİLLENDİRECEK

Bakan Yıldırım ise kongrede alınan kararların sadece İzmir’i ilgilendirmeyeceğine, Türkiye’nin önümüzdeki 10-20 yılını şekillendireceğine dikkat çekerek, “Burada alınacak kararlar, tarihe İzmir İktisat Kongresi kararları olarak geçecek. Bu bakımdan İzmir'de gerçekleşmiş olmasını önemsiyoruz.” dedi. Kongrenin Türkiye’nin ulusal ve uluslararası açıdan geldiği noktayı tespit açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti: “2023 hedeflerine doğru giderken Türkiye’nin kalkınma eksenlerinin neler olacağı tespit edilecek. Kongrenin toplanacağı güne kadar özellikle İzmir'deki dokuz üniversitenin çok sıkı bir çalışma içine girmesi, sivil toplum kuruluşlarının da piyasa ilişkilerini dikkate alarak, gündeme getirilecek konuların hayatın gerçeklerine uyacak tarzda seçilmesi için gayret göstermesi gerekir.” Yıldırım, kongrenin İzmir'in EXPO 2020 adaylığı için ayrı bir önem taşıdığına da işaret etti.

Bu arada İzmir’e yapılacak yeni fuar merkezinin, geç de olsa yerinde bir yatırım olduğunu ifade eden Bakan Binali Yıldırım, şehrin tarım, turizm, bilişim, fuarcılık ve nitelikli sanayi sektörlerinde merkez haline geldiğini kaydetti. Kongreyle de Akdeniz’de marka şehir olma hedefi kapsamında önemli bir adım daha atmış olacağını dile getirdi.

(CİHAN)


Ekonomi