İngiltere Meclis Başkanı: İdam cezası mecliste rahatlıkla tartışılabilmeli

04 Ağustos 2011 - 12:48

LONDRA - İngiltere Meclis Başkanı George Young, idam cezasının tekrar uygulamaya konulmasının tartışmaya açılabileceğini söyledi. Young, milletvekillerinin idam cezası konusunu tartışmaktan ‘çekinmemeleri’ gerektiğini belirterek, “Halkın idam cezasının geri gelmesi yönünde yoğun talebi varsa, bu talepler mecliste tartışılmalı.” diye konuştu.

Halkın öneri ve isteklerine kulak vermeyerek bu talepleri “görmezlikten” gelmenin demokrasiye zarar vereceği uyarısında bulunan Meclis Başkanı, her konunun mecliste rahatlıkla tartışılabilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

100 bin kişinin dilekçe vermesi halinde idam cezasının meclis komisyonunda tekrar tartışmaya açılabildiğini belirten Young, toplumun büyük bir kesiminin talep ettiği bir şeyin mecliste reddedilmesi halinde milletvekillerinin bunu seçmenine izah etmesi gerektiğini; aksi halde halkın aklında ‘meclisin halkı temsiliyeti noktasında soru işareti olacağına dikkat çekti.

Ülkede 1965 yılında kaldırılan “ölüm cezası” son olarak 1998 yılında mecliste tekrar tartışmaya açılmış, ancak 158 oyla reddedilmişti. Meclise gönderilen dilekçelerde idam cezanın öncelikle çocuk katilleri ve polise yönelik saldırıda bulunanlar için kullanılması talep ediliyor.

(CİHAN)


Dünya