İngiltere’yi ABD’de Türk girişimci temsil edecek

23 Mayıs 2011 - 14:33

LONDRA - ABD Başkanı Obama’nın genç ve başarılı girişimcilere yönelik başlattığı ve 25 ülkeden birer temsilcinin katıldığı “girişimcilik seminerinde” İngiltere’yi Türk girişimci Zeynep Turudi temsil edecek.

Obama’nın 2009 yılında Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptığı konuşmada ortaya attığı, “Her ülkedeki Müslüman toplumla ilişkili orta ölçekli girişimcileri buluşturacağız.” şeklindeki söylemi üzerine ilk kez geçen sene başlayan seminerin bu yıl ikincisi düzenleniyor. “Yeni bir başlangıç: Girişimcilik ve Ticari Buluşlar” isimli seminer 26 Eylül-14 Ekim 2011 tarihleri arasında Washington ve New York başta olmak üzere Amerika’nın farklı şehirlerinde gerçekleştirilecek.

Zeynep Turudi Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, böyle bir programda İngiltere’yi temsil edeceğinden dolayı çok sevinçli ve heyecanlı olduğunu belirtti. 8 senedir Türkiye’den İngiltere’ye lokum ve çikolata pazarladığını söyleyen Turudi, farklı alanlarda da ticaret yaptığını ama en çok bu tarz ürünlerle yaptığı ticaretle bilindiğini söyledi.

Bu seminer sayesinde başarılı girişimciler arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı olacağını aktaran Turudi, farklı ülkelerde aynı sektörde iş yapan girişimcilerin birbirlerini daha yakından tanıma fırsatına sahip olacağını ifade ediyor. Seminer öncesi ABD’nin Londra Büyükelçiliği’ne çağrılarak program hakkında kendisine detaylı bilgi verileceğini ifade eden başarılı Türk girişimci, “Ülkeleri temsil eden kişi öncelikle girişimci olması gerekiyor. Hangi sektörde faaliyet gösteriyorsa buna ilişkin toplantılara katılıp o sektördeki kişilerle tanıştırılıyor. Tecrübelerin aktarımı ve ‘network’ oluşturulması amaçlanıyor.” diye konuştu.

Zeynep Turudi ABD’nin İngiltere Büyükelçiliği'nin neden kendisini tercih ettiğini şu şekilde açıklıyor: “Business Network (Biz-Net) işadamları derneğinin her yıl vermiş olduğu ‘Most Successful Turk Awards (En Başarılı Türkler Ödül Töreni) kapsamında geçen sene ‘en başarılı girişimci’ ödülüne layık görülmüş ve bu ödülü, programa davet edilen ABD’nin İngiltere Büyükelçiliği’nde Ekonomi Müsteşarı olarak görev yapan Christian Cali’den almıştım. Bu ödülü almam ABD’deki programa seçilmemde çok etkili oldu.”

Londra ABD Büyükelçiliği bu program için İngiltere genelinde ticaret ile ilgili tüm kurumlardan isim istediği gibi Biz-Net’den de isim istediğini belirten Turudi, Biz-Net’in ise en uygun isim olarak kendisini tavsiye ettiğini aktardı. Turudi, “Daha sonra İngiltere genelinde toplanan isimler arasında ise Londra ABD Büyükelçiliği bu program için beni uygun bulduklarını bildirdi. Başvuru formlarını doldurduktan 3 hafta sonra ise katılacağım kesin olarak onaylandı.” dedi.

“Çok Bölgeli Proje (MRP)” kapsamında düzenlenen programa 25 ülkeden küçük ve orta ölçekli ticaret yapan başarılı girişimciler davet ediliyor. Ülke sayısı 25 ile sınırlı tutuluyor. Katılımcıların İngilizce dilini rahatlıkla konuşabilmesi ve 45 yaşın altında olması gerekiyor. Girişimcilerin ayrıca, Müslüman veya Müslüman gruplarla ilişkili “parlak”kişilerden olması tercih ediliyor. Turudi ise Katılımcı listesindeki isimlerde birçok Müslüman olmayan isimi de gördüğünü söyleyerek, “Genellikle Avrupa ve Afrika ülkelerinden girişimciler çağrılıyor. Bunlar arasında Müslüman olmayanlar da yer alıyor.” şeklinde konuştu.

Birçok politikacı ve şirket yöneticisinin katılacağı programda Obama’nın da girişimcilerle yemekte bir araya geleceği tahmin ediliyor.

(CİHAN)


Dünya