''İntihal avcısı'', Bakan Schavan'ın peşini bırakmıyor

02 Haziran 2012 - 14:41

FRANKFURT - İnternet platformu ''VroniPlag''ın kurucusu Martin Heidingsfelder, doktora tezinde intihal yaptığı öne sürülen Almanya Federal Eğitim Bakanı Annette Schavan'ın peşini bırakmıyor.

Augusburger Allegemeinen adlı yerel bir gazeteye konuşan Heidingsfelder, Schavan'ın tezinde önce basına yansıyandan daha fazla intihal yaptığını söyledi. Heidingsfelder, daha önce Federal Savunma eski Bakanı Karl Theodor zu Guttenberg ve AP Milletvekili Silvana Koch-Mehrin'in tezlerinde intihal yaptıklarını ortaya çıkarmıştı. Her iki politikacı da skandalların ardından istifa etmek zorunda kalmıştı.

''İntihal avcısı'' olarak adlandırılan Martin Heidingsfelder, Eğitim Bakanı Schavan'ın tezinin üçte birinin intihal olduğunu öne sürdü. Bakan Schavan'ın, 1980 yılında Düsseldorf Üniversitesi'ne sunduğu 351 sayfalık doktora tezi aradan geçen 32 yıl sonra yeniden bu üniversite tarafından incelemeye alındı. Heidinsfelder ise ''Doğru düzgün alıntı yapmayı ve tez hazırlamayı bilmeyen bir kişi ne eğitim bakanı ne de profesör olabilir.'' diyerek Bakan Schavan'ın artık koltuğunu bırakması gerektiğini söyledi. Schavan ise Düsseldorf Üniversitesi hakkındaki kararı açıklayana kadar sessiz kalmayı tercih ediyor.

(CİHAN)


Dünya