İran, Hindistan'a petrol satışını durdurdu

30 Aralık 2010 - 12:14

İran petrolünün en büyük ithalatçılarından olan Hindistan'ın, İran petrolü ithal eden şirketlere kredi sağlamayacağını açıklamasının ardından misilleme geldi.

İran, Hindistan'a petrol satışını durdurduğunu, Hindistan Merkez Bankası tarafından garanti sağlanmaması durumunda artık satış yapılmayacağını duyurdu.

Karşılıklı açıklamalarla gelen gerginliğin ardından, iki ülke merkez bankası yetkililerinin cuma günü bir araya geleceği bildirildi. İran, Hindistan'a yılda 12 milyar dolar değerinde petrol satıyor.

BM yaptırım kararlarının İran petrolünün ithaliyle ilgili bir talebi olmamasına rağmen, Hindistan Merkez Bankası'ndan (RBI) yapılan açıklamada, İran'dan petrol ithal eden Hindistan firmalarının kredi işlemlerini Hindistan, Bangladeş, Burma, İran, Pakistan, Butan, Nepal ve Sri Lanka'yı kapsayan Asya Takas Sendikası (Asian Clearin Union) dışında yapması gerektiğini duyurmuştu.

KARAR OBAMA'IN HİNDİSTAN ZİYARETİ SONRASI ALINMIŞTI

Hindistan Petrol Endüstrisinden kaynaklar Hindistan Merkez Bankası'nın bu hareketinin İran ve Hintli firmaları Avrupalı bankalardan kredi almaya yönlendireceğini söylüyor. Alman EIH Bankası daha önce bu ve benzeri İran petrolü alımlarına kredi sağlamıştı.

Hindistan'ın Devlet şirketi Indian Oil'den başka en büyük petrol ithalatçısı özel şirketi olan Reliance Oil geçtiğimiz yıl İran ile yaptığı ithalat anlaşmasını yenilemeyeceğini açıklamıştı.

RBI'ın bu kararının ABD Başkanı Barack Obama'nın geçtiğimiz ay Hindistan'a yaptığı ziyaret sonrasına rastlaması dikkat çekerken İran ve Hindistan arasında yapılması planlanan doğal gaz boru hattına alternatif Türkmen gazı projesi de geçtiğimiz günlerde harekete geçirilmişti.

Hindistan'la tarihi bir yakınlığı olan Hindistan'ın son zamanlarda aldığı İran karşıtı bu kararlar İran'ı zor durumda bırakırken Hindistan ise bölgede alternatif ortaklarla yakınlaşıyor.


(CİHAN)


Dünya