İşçi Partisi eski il başkanı, belediye başkanına hakaretten mahkum oldu

11 Ekim 2013 - 14:52

BOLU - İşçi Partisi eski Bolu İl Başkanı Veteriner Hekim Hakan Bakan, Bolu Belediye Bakanı Alaaddin Yılmaz'a hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada 1 yıl 2 ay hapis cezasına çaptırıldı. Hakan Bakan davayı temyize götüreceğini açıkladı.

İşçi Partisi eski İl Başkanı Hakan Bakan görevde bulunduğu 24 Aralık 2012 tarihinde İşçi Partisi olarak yaptığı basın açıklamasında Bolu Belediye Bakanı Alaaddin Yılmaz'ı eleştirmişti. Eleştirinin boyutlarında kendisine hakaret edildiğini öne süren Başkan Yılmaz ise savcılığa başvurmuştu. Savcılığın Hakan Bakan hakkında verdiği 'takipsizlik' kararına bir üst mahkeye giderek itiraz eden Başkan Yılmaz'ın talebi bu kez uygun görülerek Hakan Bakan hakkında dava açıldı. Son duruşmada mahkeme, Hakan Bakan'ın eleştirilerinde suç olduğunu saptayarak hakkında 1 yıl 2 ay hapis cezasına hükmetti.

Hakan Bakan'ın, kararın açıklanmasının 5 yıl süre ile ertelenme talebini de ret eden hakim, temyiz yolunun açık olduğunu ifade ederek celseyi kapattı. Mahkeme sonrası adliye binası önünde açıklama yapan Hakan Bakan, "Eleştiri özgürlüğümüz elimizden alınıyor. Türkiye doludizgin sonucu belirsiz bir sürece doğru sürükleniyor. Biz belediye başkanını eleştiremeyecek miyiz? Bolu'nun altı üstüne geldi. Ben de siyasi bir partinin il başkanı olarak eleştiri hakkımı kullandım. Ama beklemediğim bir ceza ile karşılaştım. Kararın temyizden döneceğine inanıyorum. Çünkü ilk kararda hakkımda takipsizlik verilmişti. Hayırlısı olsun.” dedi.

(CİHAN)


Güncel