İşitme engelli yönetmen Akbulut, Çanakkale Savaşı'nı anlatan film projesi için destek bekliyor (Özel)

03 Aralık 2010 - 18:24

İşitme Engelli yönetmen Adem Akbulut, Çanakkale Savaşı'nı anlatan tarihi bir film çekmek için yetkililerden destek bekliyor.

İşitme Engelliler Federasyonu tarafından hazırlanan ve yönetmenliğini işitme engelli yönetmen Adem Akbulut tarafından çekilen "İmza" isimli filmin galası Taksim'deki Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. İlk filminin galasında oldukça heyecanlı olduğu görülen yönetmen Akbulut, Çanakkale Savaşı'nı anlatan tarihi bir film çekmek için kolları sıvadığını söyledi. Akbulut, "Yurt dışında işitme engellilere çok destek olunuyor ama Türkiye'de bu desteği göremiyoruz. Çanakkale Savaşı'nı canlandıran bir film çekmek istiyorum. Ama bunun için elbette yardıma ihtiyacım var. Çekeceğim filmin ismi 'Çanakkale geçilmez' olacak. Ben bütün kapıları çaldım ancak kimse yardımcı olmadı ama inşallah bu filmimden sonra bana destek olunur." dedi.

İşitme engellilerin Çanakkale üzerine çekilmiş filmleri izlediklerinde, kendilerine yönelik bir anlatım sistemi olmadığında anlayamadıklarını da söyleyen Akbulut, "Çanakkale filmini insanlar izlerken anlıyor ve ağlıyor ancak bizler izlediğimizde bir şey anlayamıyoruz bu nedenle benim yapacağım filmde işitme engelliler bu destanı anlayabilecek." şeklinde konuştu.

Gala öncesi kısa bir konuşma yapan İşitme Engelliler Federasyonu Bakşan Yardımcısı Muammer Ay da işitme engellilere yönelik film ve dizilerin olmamasından yakındı. Ay, "İşitme Engelliler çoğu televizyon kanalında alt yazı olmadığı için mahrum bırakılıyorlar. Ve bizler bu alt yazıların olmasını istiyoruz. Türkiye'de 3 milyona yakın işitme engelli var fakat onlar birçok şeyden mahrum bırakılıyor. Avrupa'da düzenlenen İşitme Engelliler Film Festivali'ne de katılmayı düşünüyoruz." diye konuştu.

İmza filmi bir hafta boyunca Taksim Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde gösterimde olacak.


(CİHAN)


Magazin