İskenderun'da Gadir Hum ve İslam konferansı düzenlendi

23 Ekim 2013 - 16:28

HATAY -
Hatay'ın İskenderun ilçesinde ‘Gadir Hum ve İslam’ adlı konferans düzenlendi.

İskenderun Alevi Kültürünü Araştırma Derneği (AKAD) tarafından spor salonunda düzenlenen konferansa CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Belen Kaymakamı ve İskenderun Kaymakam Vekili Abdulaziz Aydın, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf H.Civelek, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını AKAD Başkanı Nihad Yenmiş’in yaptığı konferansta, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim okundu. İskenderun Belediye Başkanı Yusuf H.Civelek, Türkiye’nin, Ortadoğu, Asya ve Avrupa’nın ortasında kalan, bütün bu üç bölgeyi kapsayan, birleştiren bir köprü olduğu söyledi.
Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılar içinde böyle güzel bayram günlerinde bir arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Civelek, “Buna ihtiyacımız var. Biz Ortadoğu’da sıkıntılardan uzağız. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Rönesans yaşadık. Demokrasimiz olgunlaştı, güçlendi. Bu nedenle bir aradayız ve güçlüyüz. Alevilik felsefesini beğeniyorum, seviyorum, takdir ediyorum. Çünkü en başta ‘eline, beline, diline sahip ol’ diyor. Hoşgörüye, dostluğa, kardeşliğe, sevgiye, istişareye önem veriyor. Akla, bilime önem veriyor. Hem inanca hem bilime önem veriyor.” dedi.

İskenderun Kaymakam Vekili Abdulaziz Aydın, Gadir Hum Bayramının zengin kültürüyle din ve mezhep ayrımı yapılmaksızın tüm insanları kucakladığını belirtti. Gadir Hum’un başta Hatay olmak üzere birçok il ve ilçede coşkuyla kutlandığını ifade eden Abdulaziz Aydın, “Bu manada Gadir Hum bayramı farklı kültür ve inanç mensubu insanların sevgi, saygı, hoşgörü, birlik ve beraberlik duyguları çerçevesinde ahenk ve uyum içinde yaşadığını belirten en önemli gösterge haline gelmiştir.” diye konuştu.

Daha sonra Milletvekili Emine Ülker Tarhan ve İskenderun Rum Ortodoks Kilisesi Vakıf Başkanı Can Teymur birer konuşma yaptı.

(CİHAN)


Güncel