İsmetiye köyü sakinleri eylemde: Atıklar dereye salınıyor, ağaçlarımız kurudu

13 Eylül 2013 - 11:59

BURSA - Bursa’da, Osmangazi ilçesine bağlı İsmetiye köyünde bazı fabrikaların atıklarını dereye bırakarak çevreyi kirlettiklerini öne süren köylüler eylem yaptı. Köylüler, kimyasal atıkların bırakıldığı dereden suladıkları bahçelerden elde ettikleri ürünleri Türkiye’nin birçok bölgesine sattıklarını söyledi. Bir tekstil boyahanesinin arkasında oturduklarını belirten Tunahan Tutuk isimli çocuğun "Annem çamaşırları balkona asıyor, simsiyah oluyor, amcamın mısırları olmuyor." sözleri, çevredekileri güldürdü.

Osmangazi ilçesine bağlı İsmetiye köyünde bir tekstil boyahanesinin bacasından çıkan dumanların çevreyi kirlettiğini öne süren köy sakinleri bugün eylem yaptı. Bir süre önce mühürlendikten sonra yeriden hizmete açıldığı belirtilen boyahene önünde toplanan köylüler, "Zehirli hava solumak istemiyoruz” diyerek yürüdü. Ellerindeki kurumuş kiraz ağacını fabrika kapısına bırakan köylülere çocukları da destek verdi. Köylüler adına konuşan İbrahim Büyükertaş, fabrikanın atıklarını dereye saldığını öne sürdü. Büyükertaş şunları kaydetti: "Derede artık kurbağa bile yaşamıyor. Tüm yetkililere başvurduk. Herkes internette fal bakmaktan başka iş yapmıyor. Büyüklerimiz gelsinler, derdimizi dinlesin. Köy içinde fabrika olmaz. Bu sadece bizim mahallenin sorunu değil. Herkesin sağlıklı yaşama hakkı var. Orçun Barbaros, ‘Gerçekten canımıza tak dedi."

"ÇAMAŞIRLARIMIZ SİMSİYAH OLUYOR; MISIRLARIMIZ YETİŞMİYOR"

Eyleme pankartlarla destek veren çocuklar da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Fabrikanın çevreyi kirlettiğini belirten çocuklar "Okulda teneffüse çıkamıyoruz. Fabrika yüzünden rahat enfes alamıyoruz" diye konuştu. Tunahan Tutuk isimli çocuk ise çamaşırlarının kirlenmesinden dertliydi. Tutuk, "Annem çamaşırları balkona asıyordu, fabrikanın arkasında oturduğumuz için çamaşırlar simsiyah oluyor. Tavuklarımız ölüyor, amcamın mısırları olmuyor, marulları olmuyor” şeklinde konuşunca hem eylemciler hem de gazeteciler güldü. 6 yaşındaki Feyzanur Tutuk isimli kız çocuğu da "Bu fabrika çok kötü, ben hastalanıyorum. Bu fabrika, benim sağlığımı bozuyor. Temiz hava istiyoruz" dedi.

"BALIK TUTTUĞUMUZ DEREYE GİREMİYORUZ, BAHÇELERİMİZİ SULUYORUZ"

Çevredeki fabrikaların atıklarını boşalttığı iddia edilen derenin kanserojen riski taşıdığını belirten Ali Ertekin isimli köylü de "Biz bu sudan 30 sene önce su içiyor, balık tutuyorduk. Şimdi kimyasallarla meyve bahçelerimizi suluyoruz. Bu ürünleri halka sunuyoruz. Vatandaşlarımız sulama yaparken vücutları kabardı. Sağlık ocağına gittik, bir iğneyle alerjimizi giderdik. Kanserojen bakteri taşıyan sularla ağaçlarımızı suluyoruz. Türkiye’nin her yerine buradan meyve gidiyor. Bu derede gömleğimizi çıkarıp su içiyorduk. Şimdi hayvan salamıyoruz. Geçenlerde 200 tane koyun öldü burada." diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel