İspanya’da gündem yolsuzluk soruşturması

08 Ocak 2014 - 15:03

MADRİD - İspanya Kralı Juan Carlos'un en küçük kızı Prenses Cristina’nın, Mallorca Adası'ndaki bir mahkeme tarafından vergi kaçakçılığı ve kara para aklama suçlamalarıyla ifade vermeye çağırılması ülkede bir numaralı gündem maddesini teşkil ediyor.

İspanyol basını, ilk kez Kraliyet ailesinin birinci dereceden yakının mahkemede sanık olarak ifade verecek olmasına geniş yer ayırdı.

Ülkenin en çok satan gazetesi El Pais, sorgu hakimi Jose Castro’nun kararını İspanya’da demokrasinin sağlıklı işleyişinin bir göstergesi olarak yorumladı.

“Yargıcın bir olayı soruşturmasında garipsenecek bir durum yok.” diyen gazete, "Asıl garipsenecek durum Kral’ın kızı diye kimliğinden dolayı ona hiç bir şey sorulmamasıdır.” değerlendirmesini yaptı.

El Pais’in editoryal yazısında, “Yargıcın yaptığı sadece normal sürecin içinde olmayıp aynı zamanda, Kral Juan Carlos’un 2011 yılbaşı konuşmasında işaret ettiği gibi, herkesin kanun karşısında eşit olduğunu ve etkin kuvvetler ayrılığını gösteriyor.” ifadeleri kullandı.

Merkez sağ görüşlü El Mundo gazetesi de soruşturmada Prenses Cristina’nın hatalı tutum takındığını öne sürerken onu kurtarmak için çabalayan Vergi Dairesi’ni kıyasıya eleştirdi.

İlk soruşturmada delil yetersizliğinden dolayı ifade celbini iptal eden Palma Mahkemesi’nin bu sefer reddetme ihtimalinin az olduğuna dikkati çeken gazete, Yargıç Castro’nun “Bu soruşturmanın Hukuk Devleti’nin sütunlarını sarsacağına inanmıyorum, hatta tam aksine, çünkü Aizoon’un (yolsuzluk için kullanıldığı iddia edilen paravan şirket) yüzde 50 ortağını sorgulamayı amaçlıyor.” şeklindeki sözlerini ön plana çıkardı.

Öte yandan Katalan El Periodico gazetesi, “Maliye’ye karşı kalkan.” manşetiyle çıkarken, La Vanguardia gazetesi “Sorgu hakimi Prenses Cristina’yı bir kere daha ifadeye çağırdı.” başlığını attı.

El Correo ve El Comercio gazeteleri “Göz yumdu” manşetlerini atarken, muhafazakar sağ görüşlü La Razon gazetesi “Yargıç, Prenses’i varsayımlarla bir kez daha ifadeye çağırdı.” manşetini tercih etti.

(CİHAN)


Dünya