Isparta'da akıllı tahta dönemi, derslerde dökümanlar görsel olarak yansıyor

21 Ocak 2010 - 11:08

Isparta'da okullarda kara tahta dönemini bitiren 'akıllı tahtalar' hızla yaygınlaşıyor. 10 ilköğretim okulundan sonra sistem, liselerde de kullanılmaya başlandı.

Beş yıl içerisinde 'tebeşir tozu ve kara tahtayı kim silecek' sözü tarihe karışıyor. Bir sınıf için 4 bin lira maliyeti olan akıllı tahtalar, eğitim kalitesini yükseltme noktasında öğretmen ve öğrencilere ciddi kolaylıklar sunuyor. Derslere ait bütün dokümanlar görsel efekt ve videolar şeklinde öğrenicilere sunuluyor.

Mustafa Gürkan Anadolu Lisesi de okul aile birliğinin destekleriyle 7 sınıfta akıllı tahta uygulamasına geçti. Sistemin tanıtım programına katılan Milli Eğitim Müdürü Tacettin Yılmaz, akıllı tahtaların temel fonksiyonunun etkileşimli bir ortam sağlayıp dersin daha akılda kalıcı ve pratik bir şekilde anlatılmasını sağladığını söyledi.

Eski dönemlerde 'tebeşir tozu' kavramı ve 'tahtayı kim silecek?' sorusunun önümüzdeki 5 yıl içinde tarihe karışacağına inandığını belirten Yılmaz, "Akıllı tahta sisteminde dersler, grafikler görsel efekt ve videolarla öğrencilere sunulabiliyor. Örneğin; Türkiye coğrafyasını anlatan bir öğretmen ya da açılar konusunu işleyen bir matematik öğretmenin işinin ne kadar kolay olacağını düşünün." dedi.

Yılmaz, bu sistemi desteklerini ve tüm okullarda başlatılması için çalışma başlattıklarını ifade ederek, öğrenci velilerinin bu projenin hayata geçirilmesi için desteklerinin şart olduğunu belirtti. Isparta'da 10 ilköğretim okulunda bu sisteme geçildiğini ortaöğretimde de ilk defa bu okulun akıllı tahta sistemini uygulamaya başladığını kaydeden Yılmaz, teknolojinin gelişmesiyle birlikte eğitimde sınırların kalktığını belirtti.

Yılmaz, "Günümüzde öğrenmenin önündeki en büyük engel korku. Biz çocuklarımıza artık 'açın 32. sayfayı' demek istemiyoruz. Görsel olarak derslerin işlenmesini istiyoruz. Bu akıllı tahta ABD ve Japonya'da uzun yıllar kullanılıyor. Uzmanlara göre Türkiye'de 7 bin civarında akıllı sınıflar olduğu söyleniyor." diye konuştu.

Bu sistemde bundan sonraki öğrenciler daha görsel ders işlenecek. Dersler okulun web sitesine atılacak ve gelemeyen öğrenciler bu derslerini evlerinde rahatlıkla takip edebilecekler.

Mustafa Gürkan Anadolu Lisesi Müdürü Kemal Aydın da 7 sınıfta akıllı tahta sisteminin hizmete girdiğini ve okul aile birliğinin ciddi katkıları bulunduğunu söyledi.

Aydın, bu sistemin bir sınıf için maliyetinin 4 bin lira olduğunu kaydetti. Sistemde elektronik kalemin akıllı tahta üzerinde mouse gibi hareket ederek her türlü dosya ve sunumlara kolayca ulaşılmasını sağladığını belirten Aydın, gelecek yıl velilerin katkısı ile tüm sınıflarda bu uygulamaya geçmeyi planladıklarını belirtti.

Okul Aile Birliği Başkanı Fatma Yüksel, velileri ve okul idarecilerin ortak bir projesi olduğunu belirterek 4 yıl boyunca çocukların bu akıllı sistemde derslerini işleyeceklerini dile getirdi. Bu sisteme geçmeden önce bütün velilerin görüşlerinin alındığını ifade eden Yüksel, "Akıllı tahta uygulamasını anlattık ve velilerimiz olumlu karşıladı. Onların katkılarıyla sisteme geçtik. Katkıda bulunamayanların yerine ise parayı biz verdik." dedi.


(CİHAN)


Türkiye