İsrail Başbakanı: Kendimizi savunduğumuz için özür dilememiz gerekmiyor (2)

04 Eylül 2011 - 12:10

KUDÜS - İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Türkiye’nin diplomatik ilişkileri alt seviyeye düşürmesi ve sert tepkileri üzerine ilk defa konuştu. Netanyahu, kendilerini savundukları için Türkiye’den özür dilemeyeceklerini ifade etti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, resmi ağızdan kesin bir dille Türkiye’den özür dilemeyeceklerini bildirdi. Türkiye’nin İsrail ile diplomatik ilişkileri alt seviyeye indirmesinden sonra ilk defa konuşan Benjamin Netanyahu, haftalık hükümet toplantısının başında bakanlar ve gazetecilere yaptığı konuşmada, “Sivillerimizi, çocuklarımızı ve toplumumuzu savunmaya çalıştığımız için özür dilememiz gerekmiyor.” Dedi.

Netanyahu, silahların Gazze’ye ulaşmasını engellemeye çalıştıklarını savunarak, bunun için özür dilemeyeceklerini ifade etti. Bununla birlikte Netanyahu Türkiye’ye seslenerek, “İsrail ölenler için üzüntüsünü dile getiriyor.” dedi.

Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istediklerini de belirten İsrail Başbakanı, “Türkiye ile anlaşmazlığın üstesinden gelmek için bir yol bulacağımıza ümit ediyorum. İsrail hiçbir zaman Türkiye ile ilişkilerin bozulmasını istemedi, şimdi de ilişkileri bozmak istemiyor.” ifadelerini kullandı.

(CİHAN)


Dünya