İsrail’de ev fiyatları protesto ediliyor, göstericiler Filistin bayrağı yırttı

30 Temmuz 2011 - 11:07

TEL AVİV - İsrail’de bugün ülke genelinde konut fiyatlarının yüksekliğinin protesto edildiği gösteriler düzenleniyor. Ülke genelindeki gösterileri aşırı sağcı gruplar da destek veriyor. Ancak aşırı sağcı grupların dün gece Tel Aviv’de göstericilerin kurduğu çadır kentte Filistin bayrağını yırttıkları ve Araplara ait sembollere zarar verdikleri bildirildi.
Ülke genelinde birçok şehirde düzenlenen gösterilerde bazı sanatçıların da performans sergilemesi bekleniyor. Ülkede son zamanlarda konut fiyatlarındaki artış yüzünden hükümet sürekli eleştiriliyordu. Geçtiğimiz hafta cumartesi günü de büyük bir gösteri düzenlenmiş ve bazı göstericiler gözaltına alınmıştı.
Bugünkü gösterilere İsrail’in ünlü sanatçılarından Yehuda Poliker, Barry Sakharov ve Hami Rodner, Dan Toren ve Yishai Levi gibi sanatçıların katılması bekleniyor. Gösterilerin düzenleneceği ana mekanlar ise Tel Aviv, Kiryat Shmona, Nazareth, Hayfa, Modiin, Ashdod, Ashkelon, Kudüs ve Be'er Sheva gibi yerleşim yerleri olacak.
Gösterilere bazı motosiklet grupları da destek veriyor. Motosiklet gruplarının Tel Aviv Müzesi önünde toplanacakları bildirildi.
Öte yandan dün gece gösteri hazırlıkları sırasında gerginlik de yaşandı. Göstericiler tarafından kurulan çadır kente gelen aşırı sağcı gruplar burada bir Filistin bayrağını yırttı. Aşırı sağcı grup çadır kentteki bazı Arap-Yahudi simgelerine de zarar verdi.

(CİHAN)


Dünya