İstanbul Üniversitesi'nde açılış eylemi

08 Ekim 2013 - 10:57

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi’nin yeni akademik yılı açılış törenine alınmayan bir grup öğrenci olayı protesto etti. Fen Fakültesi önünde oturma eylemi gerçekleştiren grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Kolektifi üyesi yaklaşık 20 kişi, üniversitenin yeni akademik yılı açılış töreninin yapılacağı salona girmek istedi. Fen Fakültesi önüne gelen grubun içeri girmesine güvenlik görevlileri izin vermedi. Bunun üzerine grup, fakülte giriş kapısı önünde oturmaya başladı. Yüzlerine Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğrafının bulunduğu maskeleri takan eylemciler, ‘Öğrencisiz açılış istemiyoruz’ şeklinde slogan attı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan İlbe Özçelik, “Nasıl oluyor da bir üniversitenin açılışına öğrenciler katılamıyor?” diye konuştu. Açılış törenini tiyatro oyunu olarak niteleyen Özçelik, İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet’i eleştirdi. Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı. Yunus Söylet de grubun dağılmasından bir süre sonra törenin yapılacağı salona geldi.
(CİHAN)


Güncel