İsveç Yeşiller Partisi: PKK’yı terör örgütü olarak görmüyoruz

03 Mayıs 2013 - 15:40

STOCKHOLM - İsveç Yeşiller Partisi Dış Politika Sözcüsü Bodil Ceballos , Avrupa’daki Yeşiller partilerinin PKK’yı bir terör örgütü olarak görmediğini savundu. Bodil Ceballos, “PKK gerilla ve bir kurtuluş örgütüdür.” dedi.

İsveç Yeşiller Partisi’nden iki milletvekili, PKK yöneticileri ile görüşmek için bugün Kandil’e gitti. Kürt kökenli Milletvekili Jabar Amin ile Avrupa Parlamentosu eski milletvekili ve Cogito adlı düşünce kuruluşunun Başkanı Per Gahrton, İsveç Yeşiller Partisi’nin barış görüşmeleri için arabuluculuk yapmasını önerdi. Kandil’e hareket etmeden önce İsveç Radyosu’na konuşan Jabar Amin, 1990’larda Norveç’in Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında yaptığı gibi İsveç’in de devam eden barış görüşmelerinde PKK ile Türkiye arasında arabuluculuk yapabileceğini söyledi.

Yeşiller Partisi Dış Politika Sözcüsü Bodil Ceballos ise "PKK Avrupa’da hala terör örgütü listesinde, siz bu görüşmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Avrupa’daki Yeşiller, PKK’yı bir terör örgütü olarak görmüyor. Bizim için PKK bir gerilla ve kurtuluş örgütüdür." cevabını verdi.

Milletvekillerin Kandil’e kendi inisiyatifleri ile gittiklerini belirten Ceballos , "Onları parti olarak biz göndermedik. Giderken bizden izin almadılar. Bizde milletvekilleri bir yere gittiklerinde izin almak zorunda da değiller. Eğer bir şeyler yapabileceklerine inanıyorlarsa bizim açımızdan mahzuru yok." dedi.

Ceballos, bir soru üzerine, konunun parti içerisinde konuşulmadığını belirterek, “Dolayısıyla destek olup olmadığını konusunda bir şey söyleyemem. Ancak daha önce konuyla ilgili yazdıkları raporların bir kısmına katılmamak mümkün değil." diye konuştu. Ceballos , Türkiye ile iyi ikili ilişkileri olan İsveç’in aracılık konusunda iyi bir rol oynayabileceğini de sözlerine ekledi.

(CİHAN)


Dünya