İsveç'te 23 Nisan kutlamasına yoğun ilgi

17 Nisan 2011 - 17:55

STOCKHOLM - İsveç Türk Gençlik Federasyonu (TUF) tarafından organize edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliği Stockholm’ün ünlü Kungsträdgården (Kralın bahçesi) Parkında yapıldı. Havanında güzel olmasını fırsat bilen gurbetçiler, 5 bini aşkın bir katılımla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğini, Türk kültür şölenine çevirdi.

Vatandaşların bayramını kutlamak için kısa bir konuşma yapan, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, ''23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğinde ve bu güzel havada, İsveçlileri de aramızda görmekten sevinç duydum. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetimizi çocuklarımıza ve gençlerimize emanet ederken, eğitimin önemi bir kez daha ön plana çıkıyor. Çünkü gençlerimiz ne kadar eğitimli olursa, cumhuriyetimize de, geleceğimize de o derecede sahip çıkar. Tüm vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını içten dileklerimle kutlarım'' dedi.

Büyükelçi Korutürk'ten sonra kürsüye davet edilen etkinliğin ana sponsoru THY Stockholm Müdürü Bilal Tezcan ise ''İsveç semalarında 3 defa Türk bayrağını dalgalandıran, milli gururumuz THY adına tüm vatandaşlarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarım. '23 Nisan ruhu; Nasıl bir insan, nasıl bir toplum, nasıl bir aile istiyorsa?' sorusunun cevabını yaşayarak pratikte İsveç toplumuna örnek olmak ve göstermektir'' şeklinde konuştu.

Başta İsveçliler olmak üzere, diğer ülke vatandaşlarının da yoğun ilgi gösterdiği kutlamada, İsveç’teki Türk müzisyenlerinden oluşan Efkar Grubu da sahne alarak davul zurna eşliğinde bir konser verdi. Miniklerden oluşan halk oyunları ekipleri sahneye çıkarak vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Kurulan stantlarda ise Türk kültürüne ait eserler sergilendi. Türk yemeklerinin satıldığı stantlara büyük ilgi olurken, stantlar arasındaki en fazla ilgiyi de Galatasaray ve Beşiktaş gibi büyük takımlarımızın yanı sıra, bu sene İsveç 2. Liginde mücadele eden İsveç Kardemir Karabük Futbol takımlarının görmesiydi. Bu stantlardan alış veriş yapan taraftarlar, bu takımların derneklerine maddi yardım yapmayı da ihmal etmedi.

(CİHAN)


Dünya