İzmir'de patlamada kaybolan 2 işçi aranıyor

17 Nisan 2011 - 17:17

İZMİR - İzmir'in Karabağlar ilçesinde çelik kapı imalathanesinde meydana gelen patlama sonrası kaybolan iş yeri çalışanları Mustafa Kurt ve Harun Cirit'i arama çalışmaları aralıksız sürüyor. Patlama sırasında iş yerinin tabanının çökmesi, duvarının yıkılması arama çalışmalarını güçleştiriyor. Sivil Savunma ekipleri, iki işçinin muhtemelen yıkılan duvarların altında kalmış olabileceğini belirtiyor.
Olayın üzerinden 24 saat geçmesine rağmen, patlamanın meydana geldiği iş yerinin bitişiğinde bulunan laminant parkelerin depolandığı alanda parkeler yanmaya devam ederken, itfaiye ekipleri de söndürme çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir ve Karabağlar belediyelerinden gelen iş makineleri, depoda yığılı parkeleri bina dışına çıkarıp kamyonlarla tahliye ederek, söndürme çalışmalarına yardımcı oluyor.
Ekiplerin dünden bu yana sürdürdüğü çalışmalar sonrasında, patlamanın imalathanede yarattığı etki de ortaya çıktı. Patlamanın oluşturduğu basınçla, binanın birinci ve ikinci kat zeminleriyle duvarlarının tamamen çöktüğü, kolonları üzerinde durduğu, bazı kirişlerin de çöktüğü gözlendi. İzmir Sivil Savunma ekipleri, binadaki göçükte, enkaz kaldırma ve kayıp işçilere ulaşma çalışmalarını sürdürüyor.
Öte yandan patlamanın ardından gözaltına alınan iş yeri sahibi Niyazi Odabaşı, polisteki işlemlerinin ardından, ''iş yerinde gerekli önlemleri almamak ve dikkatsizlik, tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek'' suçlamasıyla İzmir Adliyesi'ne gönderildi. Savcılık sorgusunun ardından ''tutuklanması'' talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen Odabaşı, mahkemece serbest bırakıldı.
Odabaşı'nın serbest bırakılması üzerine nöbetçi savcı, üst nöbetçi mahkemeye itiraz etti. Üst mahkeme de Odabaşı'nın serbest bırakılmasına karar verdi. İş yeri sahibi, adliyedeki işlemlerin tamamlanmasından sonra serbest kaldı.
Karabağlar ilçesinde bulunan çelik kapı imalathanesinde gaz sıkışmasından kaynaklanan patlamada iş yeri çalışanları Yener Erbaş ve Mustafa Demirala ile yangına müdahale eden itfaiye eri Ozan Avşar hayatlarını kaybetmişti.

(CİHAN)


Güncel