İzmir'de şehir dönüşümü isyanı

10 Ağustos 2013 - 16:09

İZMİR - İzmir’in Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere ve Yurtoğlu mahalleleri sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen yerinde şehir dönüşümü çalışmalarına isyan etti. Belediye tarafından kandırılmaya çalışıldıklarını iddia eden vatandaşlar, “Yapılan sözleşmelerin fotokopisi dahi bize verilmiyor. Altı katlı bina karşılığı iki daire veriliyor, kardeşler arasında kavgalar yaşanmaya başladı. Şerefiye paylarının ne olacağı açıklanmıyor.” dedi.

Vatandaşlar, Uzundere'de toplanarak Büyükşehir Belediyesi’nin şehir dönüşümü çalışmalarını protesto etti. Ali Olcaytürk, bunun rant dönüşümüne dönüştüğünü iddia ederek, “Bizim dört katlı binamız var, iki tane daire veriyorlar. Ayrıca 60 bin lira da borçlu çıkarıyorlar. O borç, faiziyle birlikte 120 bin lira olacak. Bir katın maliyeti 45 bin lira. Zaten benden aldığı parayla benim evi yapacak. Üstelik bize, ‘Eğer ev yetişirse size vereceğiz, yetişmezse vermeyeceğiz.’ diyorlar. Benim evim nereye gitti? Biz belediyenin bu önerisini imzalamadık. Büyükşehir Belediyesi bizi mağdur etti.” şeklinde konuştu.

BEŞ KATLI EVE İKİ DAİRE

Vatandaşlardan Mehmet Çam ise beş katlı evine karşılık iki daire verildiğini söyleyerek, “İki katı alıp üç katı nereye göndereceğim? Başkan Aziz Kocaoğlu, bize kentsel dönüşümü yerinde yapacağını söyledi. Bunu yaparken bizi mağdur etmemeli. Şu anda iki daire veriyor, diğer üç dairede yaşayan insanlara, 'Nereye giderseniz gidin.' deniyor. Yetkililer bize, ‘Kardeşlerinizle aranızda çözün.’ diyor. Biz bunu istemiyoruz. Benim beş katlı evim varsa bana beş kat vermeli.” dedi.

'KARDEŞLERİ BİRBİRİNE DÜŞÜRÜYORLAR'

Uzundere ve Yurtoğlu mahalleleri sakinleri olarak kandırılmaya çalışıldıklarını iddia eden Eray Uslu da, “Biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Gerekirse her gün burada toplanıp direnecek ve tüm yasal yollara başvuracağız. Şu anda tüm ailelerdeki kardeşler birbirine girmiş durumda. 150 metrekare üzerine altı tane daire yapan insanlara iki daire verip tüm kardeşleri birbirine düşürdüler. Hiçbir şekilde kendi yerimizi vermeyeceğiz.” diye konuştu. Mehmet Aydın ise yerinde şehir dönüşümü konusunda kendilerine şeffaf davranılmasını istediklerini dile getirdi. Şerefiye payları hakkında bilgilendirilmelerini isteyen Aydın, “Gizli kapaklı görüşmeler, ideolojik yaklaşımlar olmasın. Herkes ne alacağını bilsin. İnsanlara banka kredisi kullanılacağı söylenmeden imza attırılıyor. 50 bin lira borçlanan bir vatandaş, bunu 100 bin lira olarak geri ödeyecek ama bu, imza attırılırken söylenmiyor.” dedi. Belediyenin bu sıkıntıları çözmemesi halinde kanuni yollara başvuracaklarını, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacaklarını sözlerine ekledi. Vatandaşlardan Selami Civelek ve Hasan Başaran da benzer sıkıntılar yaşadıklarını, Başkan Kocaoğlu’nun kendilerini dinlemesini istediklerini ifade etti.

(CİHAN)


Güncel