İzmir'deki patlamada iki kişinin cesedine ulaşıldı

17 Nisan 2011 - 10:06

İZMİR - İzmir'in Karabağlar ilçesinde meydana gelen patlamada 2 kişinin cesedine ulaşıldı. Yangına müdahale eden itfaiye erlerinden biri hayatını kaybetti. İş yerinde oldukları belirtilen 2 kişi ise hala aranıyor. İzmir Valisi Cahit Kıraç, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu ve İzmir Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz olay yerinde incelemelerde bulundu.
Sanayi sitesi mevkiinde, 5900 Sokak 14/B numara bulunan iş yerinde dün öğlen saatlerinde patlama meydana geldi. İş yerindeki tiner kutularında meydana gelen gaz sıkışmasından meydana geldiği tahmin edilen patlama sonucu yangına itfaiyeciler müdahale etmek istedi. Depodaki parkelerin üzerlerine devrilmesi sonucu itfaiyeciler Tanju Kardaş (41), Ozan Avşar (35), Hakan Çöplüoğlu (41), Korhan Güzelay (36), Mustafa Ançin (47) ve İsmail Çağlayan (32) yaralandı. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan itfaiye eri Avşar, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Patlama sırasında iş yerinde olduğunu belirten Sami Enes isimli bir kişi, içeride dört arkadaşının bulunduğunu ve dışarıya çıkmayı başaramadıklarını söyledi. Alevler, itfaiye ekiplerinin yoğun müdahalesiyle yaklaşık 2 saatte söndürüldü. Soğutma ve içeridekileri arama çalışmaları sabaha kadar sürdü.
İzmir Valisi Cahit Kıraç, İl Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu patlamanın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.
Yangının çıkış sebebiyle ilgili açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Fuat Barandır, olay sırasında iki kişinin iş yerinin önünde bulunduğunu, kapı önüne park edilen arabada da tiner kutuları olduğu yönünde bilgi aldıklarını belirterek, "İş yerinde bol miktarda boya ve tiner kutusu var. İçeride gaz sıkışmasından olduğunu tahmin ettiğimiz patlama, dışarıdaki arabanın da patlamasına neden oldu." dedi.
Olay yerine gelerek incelemelerde bulunan İzmir Valisi Cahit Kıraç, iş yerinden kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin cesedinin çıkarıldığını, başka kimse olup olmadığının araştırıldığını, iş yerinde dört kişinin çalıştığını, üç kişinin halen arandığını söylemişti.
Olayın yaşandığı iş yerinde arama ve soğutma çalışmaları devam ediyor. 2 kişinin cesedi çıkarılırken iş yerinde olduğu öğrenilen diğer 2 kişiye henüz ulaşılamadı. Atölye çalışanlarının yakınlarının olay yerindeki umutlu bekleyişleri sürüyor.
Haber alınamayan iş yeri çalışanlarının ilk belirlemelere göre isimleri ise şöyle: Harun Cirit, Mustafa Kurt, Mustafa Demiralay ve Yener Erbaş. Atölye çalışanlarından ismi geçen 4 işçiden ikisinin yaşamını yitirdiği; ancak hangisi olduğu konusunda henüz bir belirlemenin yapılamadığı belirtildi.
İşçilerden Mustafa Kurt'un böbrek yetmezi 10 yaşında Asiye isimli bir kızının olduğu öğrenildi.
Öte yandan meydana gelen patlamayla ilgili iş yerinde Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada, iş güvenliğine yönelik tedbirlerin alınmadığı belirtildi.
Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin yaptığı yazılı açıklamada, "Patlama ve yangın sırasında biri itfaiye eri olmak üzere 3 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda vatandaşımız yaralanmış, bir kişinin de kayıp olduğu bildirilmiştir. Kazada yaşamını yitiren vatandaşlarımızın yakınlarına baş sağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz." denildi.
Uzman üyeler, olay yerinde yapılan incelemelerde patlamanın ve yangının meydana geldiği iş yerlerinde iş güvenliğine yönelik tedbirlerin alınmadığını tespit etti.
Açıklamada tespit edilen durumlar şöyle dile getirildi:
"- Patlamanın meydana geldiği kapı imalatı yapılan atölyede ve depolarında çok miktarda tiner bulunduğu, bu iş yerinde ve depolarında yanıcı ve patlayıcı olan bu sıvının yanma ve patlama riskine karşı yeterince önlem alınmamış olduğu;
- Buharlaşarak ortama yayılan tinerin etraftaki herhangi bir kıvılcımdan sigara vb. alev almış olabileceği, bu kıvılcım sonrası ortamda patlamaya hazır olan tiner buharının patlamaya neden olduğu, patlama etkisiyle ortamda ve depolarda bulunan diğer tinerlerin de alev alarak patlamış olduğu;
- Patlama sonrası çıkan yangının yan tarafta bulunan parke deposuna sıçramış olduğu, aşırı ve güvenliksiz olarak istiflenmiş çok sayıda laminant parkelerin tutuşmuş olduğu;
- Yangın söndürme işlemi sırasında laminant parkelerin itfaiye erlerinin üzerine yıkılması sonucunda üç itfaiye erinin yaralanmış olduğu, yaralanan erlerden birinin hastanede yaşamını yitirmiş olduğu yetkililer tarafından bildirilmiştir.
- Patlamanın meydana geldiği iş yerinde çok miktarda yanıcı ve patlayıcı özelliği olan tiner maddesi bulunmasına karşın, patlama ve yangın riskine karşın yeterli önlemler alınmamıştır.
- Bu iş yerindeki yangın ve patlama riskinin yeterince denetlenmediği tespit edilmiştir.
- Böylesi kazaların yaşanmaması için bu tür risklerine sahip iş yerlerinin iş ve işçi sağlığı ve yangın riski konusunda denetlenmesi zorunludur."

(CİHAN)


Güncel