Japon dekandan Servergazi öğrencilerine tam burslu davet

28 Mart 2012 - 15:07

DENİZLİ - Japonya’nın Kyoto şehrinde bulunan Doshisa Üniversitesi yetkilileri, Denizli Özel Severgazi Lisesi’nde okuyan iki öğrenciyi, tam burs vererek ülkelerinde okutacaklarını açıkladı. Doshisa Üniversitesi heyeti, Özer Servergazi Eğitim Kurumları Genel Müdürü Recep Ali Yalçın’ı ziyaret etti. Ziyarete Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Gregory Poole, Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Masanori Naitio, Doç. Masaaki Uneno ve Öğretim Üyesi İdris Danışmaz katıldı.

Türkiye hakkında araştırmalar yaptığını ifade eden Prof. Dr. Masanori Naitio, bu çerçevede Servergazi Eğitim Kurumları'nı da ziyaret etmek, okulun başarılı idareci, öğretmen ve öğrencileriyle tanışmak istediklerini söyledi. Naitio, Türk insanının Japonya’da çok sempatiyle karşılandığını, özellikle deprem ve tsunami olaylarında yardıma birçok ülkenin geldiğini ancak gaz sızıntısı ihtimali duyulduğu anda çoğunun Japonya’dan ayrıldığını belirtti. Naitio, “Bizim gözümüzde en vefalı ülke Türkiye oldu. Özellikle Kimse Yok Mu Derneği, hiçbir zaman bizi orada yalnız bırakmadı. En zor anlarımızda hep yanımızdaydınız. Bundan dolayı bütün Japonlar size minnettardır.” dedi.

Dekan Naitio, üniversiteleriyle Türkiye arasında bir bağ kurmak istediklerini ve bunun için Servergazi Eğitim Kurumları'nın çok uygun bir okul olduğunu vurguladı. Türkiye’de doğa bilimleri olarak bilinen, sayısal bilimlerle sözel bilimlerin sentezlendiği alanlarda İngilizce eğitim veren ve uluslararası niteliği olan okullarında Servergazili öğrencileri görmek istediklerini ifade eden Naitio, “Bu kadar başarıları olan, üniversite sınavlarında dört dalda Türkiye birinciliği elde eden ve dört kişilik matematik bilim milli takımının iki öğrencisini birden veren bir okulun öğrencilerini, Japonya’daki okulumuzda görmek bizim için bir onurdur. Bu konuda sizlerin referans olduğu öğrencileri, gerekli kriterleri yerine getirmek kaydıyla okulumuzda tam burslu olarak okutmayı taahhüt ediyoruz.” diye konuştu.

Genel Müdür Ali Yalçın ise Türklerin de Japonlara ayrı bir sempati beslediğini ifade etti. Van depreminde yardıma gelen, hatta orada biri vefat edip diğeri enkaz altından yaralı çıkarılan Japonların Türkiye’nin gönlünde taht kurduğunu anlatan Yalçın, enkazdan sağ kurtulan Miyoki Konnai'ye Servergazi olarak teşekkür plaketi takdim ettiklerini söyledi. Bunun üzerine Dekan Naitio, Konnai’nin kendi öğrencisi olduğunu ve Türkiye’ye onu kendisinin yönlendirdiğini ifade etti.

(CİHAN)


Güncel