Kadın çiftçiler kıyasıya yarıştı

08 Mart 2012 - 17:17

BURDUR - Burdur'da düzenlenen kadın çiftçiler yarışması çekişmeli geçti.

Yarışmaya merkez ile Ağlasun, Çeltikçi, Karamanlı, Kemer, Merkez, Tefenni, Yeşilova, Altınyayla, Bucak ve Çavdır ilçelerinden kadın çiftçiler katıldı.

Kadın çiftçilerin teorik olarak tarım bilgilerine sahip olduğunu belirten Tarım İl Müdürü Ahmet Dallı, il birincisini bölge finali yarışmasına katılacağını söyledi.

Halk oyunlarıyla başlayan yarışma programı, türkü dinletisiyle devam etti. Bayanların kıyasıya yarıştığı yarışmada hayvan hastalıkları, et ve süt fiyatları, hayvan bakımı, gıda bilgisi konularında 15 soru soruldu. Yarışmada 3 yarışmacı finale kaldı.

Final yarışmasının birincisi Çeltikçi İlçesinden katılan Nurcan Özdemir oldu. Yarışmada birinciye buzdolabı ve 3 çeyrek altın, ikinciye mikro dalga fırın, elektrik süpürgesi ve 2 çeyrek altın, üçüncüye mikro dalga fırın, elektik süpürgesi ve 1 çeyrek altın hediye edildi.

Kadın çiftçileri cesaretinden dolayı kutlayan Vali Süleyman Tapsız’ın eşi Ayşe Tapsız, “Eğer önümüze engel konulmazsa, fırsat verilirse yapamayacağımız iş yok. Yarışma ortada, işte bayanların yaptıkları.” şeklinde konuştu.

(CİHAN)


Güncel